Lekeye Dayanıklı Boya Nedir ve Neden İhtiyacınız Var?

Şunu hayal edin: Çocuğunuz (ya da yeğeniniz) yatak odasının duvarının her yerine güzel bir pastel boya resmi çizdi. Ya da eşiniz, bahçede çalıştıktan sonra, duşa giderken tüm koridoru çamurla lekeledi. Normal boyayla, lekelenmemesi için bol şans. Ancak leke tutmaz boya ile lekeleri silebilir ve duvarların temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Boyanın Lekelenmesine Ne Sebep Olur?

Boya dilinde leke direnci, boyanın renk değişikliğine dayanma yeteneğidir. Diğer bir deyişle, kir ve lekeleri emmeyen bir boyadır.

Bir boyanın lekelenmesinin birkaç nedeni vardır:

  • Duvar, mat veya düz gibi düşük parlak bir boyayla boyanmıştır.
  • Boya, ahşap gibi gözenekli bir yüzey üzerindedir.
  • Boya astarsız uygulandı.
Lekelere Neden Olan Bazı Yaygın Şeyler Nelerdir?

Boya kalemi ve kire ek olarak, lekelere neden olan yaygın malzemeler şunları içerir:

  • Ruj
  • Spagetti sosu
  • Yağ veya gres
  • Sihirli işaretleyiciler, kalemler veya kurşun kalemler

Astarsız, boyalı alçıpanda bu maddeler devam edecek, ancak çıkmaları zor olacak – ve çıksalar bile, muhtemelen bir iz bırakacaklar.

Tüm Boyalar Eşit Oluşturulmamıştır

Lekeleri durdurmanın en kolay yolu onları önlemektir. Nasıl? Herhangi bir boya işine astar ile başlayarak.

Önce astarlayın ve ardından yerleşik bir astarla boyayın veya boyayın, bu ilave katman, boyanın boyadığınız duvara, kapıya veya kabine daha iyi yapışmasını sağlar.

Ayrıca, lekelerin boyaya girmesini engelleyen daha az gözenekli bir yüzey oluşturur.

Burada rol oynayan diğer faktör parlaklık veya boyanın ışığı ne kadar yansıttığıdır. Parlaklık ne kadar yüksekse boya o kadar dayanıklıdır. Yumurta kabuğu, yarı parlak ve çok parlak gibi daha yüksek perdeler lekelere karşı dayanıklıdır ve mat veya düz boyalara göre temizlenmesi daha kolaydır. Muhtemelen duvarlarınızda yüksek parlaklık istemeseniz de (maksimum ışık miktarını yansıtır ve her kusuru gösterir), onu süslemelerde, dolaplarda ve ahşapta kullanmak en yüksek korumayı sağlayacaktır.

Sizin İçin Leke Tutmayan Doğru Boyayı Seçmek

Doğru leke tutmaz boyayı seçmek, mevcut lekeleri kaplayıp kapatmamanıza bağlıdır. Mevcut lekeleri kaplıyorsanız, önceki boya renklerini gizlemek, lekeleri bloke etmek, gözenekli yüzeyleri kapatmak ve yapışmayı artırmak için yapılmış yüksek performanslı bir astar arayın. Maksimum dayanıklılık için bir kat astar ve iki kat boya kullanın.

Olağanüstü bir yıkanabilir deneyim sunan boyaları tercih edin. 

Lekeniz yoksa ve sadece taze bir duvar rengi istiyorsanız, yerleşik astarlı bir boya veya leke direncine yönelik bir boya seçebilirsiniz. Bunlar, duvarlarınızın temiz görünmesini sağlar ve hayatın tüm küçük (ve büyük) karışıklıklarında yeni boyanmış bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.

Bizim hakkımızda daha fazlasını öğrenin ev boyama hizmetleri ve evinizi yeni bir kat boyayla nasıl dönüştürebiliriz sizle birlikte karar verelim.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası