Boya Seçerken Yapabileceğiniz Genel Hatalar

Yanlış boya seçmek dünyanın sonu değil – evinizi boyamanın en heyecan verici şeylerinden biri, denemek için ne kadar özgür ve esnek olmanız gerektiğidir!

Ama kabul edelim; bir odayı boyamak büyük bir iştir. Bundan haftalar sonra kötü bir seçim yaptığınızı fark ederseniz, düzeltmek oldukça zor olabilir. Boya renkleri seçerken bu hatalardan kaçının!

 

1) Dekorla çok uyumlu hale gelmek

En sevdiğiniz tablodan veya osmanlı deyiminden ilham almak ama duvar renginize tam olarak uymanın cazibesine direnmek harika.

Bunun yerine, vurgu parçanızın gerçekten patlaması için rengin daha açık bir versiyonunu seçin. Alternatif olarak, dekor vurgularınızın daha parlak görünmesini sağlayacak tamamlayıcı bir renkle gidin.

2) Renk konusunda fazla güvende olmak

Nötrler güzeldir, bir odayı aydınlık ve temiz hissettirebilir – ayrıca hemen hemen her şeyle uyumludurlar. Ama tarafsız bir odaya karar verdiyseniz, onu da sıkıcı hale getirmemeye dikkat edin.

Vurgulu bir duvar, sanat eseri, kilim veya mobilya şeklinde, oda boyunca kontrast olarak daha güçlü renkler eklemeyi unutmayın.

Ayrıca, beyaz ve gri gibi temel nötrlerin çeşitli tonlarda ve sıcaklıkta olduğunu unutmayın. Alt tonların evinizin geri kalanıyla nasıl gittiğini düşünün.

3) Aydınlatmayı hesaba katmamak

Parlak ışıklı hırdavatçıda gördüğünüz renk, onu oturma odanıza getirdiğinizde çok farklı olabilir. Artı olarak, evinizde ışık gün boyunca değişirse, bu renk daha da derinlikleri ortaya çıkarabilir.

Hayalinizdeki rengin bir kez hayalinizdeki renk olarak kalmasını sağlamanın en iyi yolu, 2 fit kare bir yamayı fırçalamak ve gün boyunca ışık değiştikçe gözlemlemektir.

Sizin için işe yaramadığı ortaya çıkarsa, evinizin ışığıyla istediğiniz efekti elde etmek için sizi doğru yöne işaret edip etmeyeceklerini görmek için bir boya uzmanıyla konuşun.

4) Yanlış bitişi kullanmak

Yumurta kabuğu, parlak, yarı parlak, düz – seçtiğiniz bitiş duvarlarınızın görünümü üzerinde büyük etkisi vardır. Ayrıca temizlemenin ne kadar kolay olduğu açısından da farklılık gösterirler.

Düz boyalar, temizlenmesi en zor olanlardır ve yatak odalarında ve duvarların dağınık olmadığı diğer alanlarda en iyi şekilde çalışırlar.

Yumurta kabuğu, saten ve yarı parlak ürünlerin hepsinde artan bir parlaklık vardır, yani bir odayı aydınlatmaya yardımcı olabilirler ve ayrıca mutfak veya çocuk odası için daha sık temizlenmesi gereken daha akıllı bir seçimdir.

5) Odanın nasıl hissetmesini istediğinizi düşünmemek

Yatak odasında huzur içinde uyumak ister misiniz? Yemek odasında canlı partilere ev sahipliği yapar mısınız? Aile odasında gevşeyin mi? Ardından, bir boya rengi seçerken bu ruh hallerini göz önünde bulundurun.

Cesur, parlak renkler size enerji verebilir, daha yatıştırıcı tonlar ise sizi sakinleştirecek tek şeydir.

Belirli bir odadayken nasıl hissetmek istediğinizi aklınızda tutmak, bunu sağlayacak boyayı seçmenize yardımcı olacaktır.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası