Renk Psikolojisi – İç Mekanlar İçin Renk Seçenekleri

Neden bazı odaların anında sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu, diğerlerinin ise yaratıcılığı ateşlediğini hiç merak ettiniz mi? Renk seçimi ile bir ilgisi olabilir! Renk psikolojisi, insanların ruh halinin ve duygularının renkten etkilendiği fikridir. İşte mükemmel ambiyans için renk seçme rehberimiz.

Mor, mavi ve kırmızının eşit bir karışımıdır; her iki renk de “yaratıcılığı teşvik etmesi gereken uyarılma ve dinginlik arasında güzel bir denge sağlar”. Bu, bir ofis veya çocuk oyun odası için ideal renk olacaktır.

 

Mavi, bir yatak odası veya oturma odası alanı için ideal olan, “solunumu düşürdüğü ve tansiyonu düşürdüğü” söylenen sakinleştirici bir renktir.

 

RENK-BOYA

 

Bazılarına göre yeşil, “öğrendiğiniz veya okuduğunuz alanlarda ya da sakinlik ve odaklanma gereken yerlerde” kullanılmalıdır. Kütüphanesi olan bir yuva veya evin başka bir alanındaki bir köşe, yeşilin mükemmel olacağı bir yerdir.

 

boya-renkleri-secimi

 

Sarı, gıda ile ilişkilendirilen ve metabolizmayı hızlandırması beklenen bir renktir. Sarıyı, aşağıdaki resimdeki gibi bir mutfakta vurgu rengi olarak kullanın, böylece alan için bunaltıcı hale gelmez.

 

 

Evinizdeki hangi odaların renk psikolojisine ihtiyacı var? Hiç hissettiğiniz bir oda renginin etkisini fark ettiğiniz bir durumda bulundunuz mu?


Biz İstanbul’da en iyi boya yapan ve dekorasyon hizmeti sağlayan profesyonel boyama hizmeti konut ve ticari müşteriler için. 2005 yılından beri faaliyet gösteriyoruz ve büyümeye devam ediyoruz. İstanbul ve tüm ilçelerinde gururla hizmet veriyoruz.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası