Kendinden Astarlı Boya

Boyayı çevreleyen yeni dili deşifre etmek için yardıma mı ihtiyacınız var? İstanbul’daki profesyonel iç ve dış cephe boyalarımız, gerçekte neyle ilgili olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Günümüzde ev boyası reklamının yapıldığını gördüğünüzde, “ikisi bir arada astar ve boya” veya “kendinden astarlı boya” terimlerini görmek yaygındır. Bu gerçekten ne anlama geliyor? İlk bakışta, astar masrafından ve ayrı astar ve boya uygulamasından kaçınacağınızı düşünebilirsiniz. Peki, tüketici olarak bu maliyet / zamandan kaçınma ne pahasına size geliyor?

Astar nedir? Bir  astar  kaplamanın sızdırmaz yüzeyleri amacıyla ve boya yeni son kat yapışma arttırıcı, aynı zamanda, örneğin ahşap, taş, kuru duvar ya da metal gibi bir çıplak alanlara uygulanandır. Ayrıca metal yüzeylere pasif korozyon direnci sağlayacak, kuru duvardaki lekeleri ve kokuları bloke edecek ve budaklardan ahşap sızma izlerini engelleyecektir.

Peki “kendinden emişli” boya ne olacak? Bu yüksek kaliteli boyalar, bir astar ve işi tamamlamak için 2 son kat olarak hizmet edebilir, çıplak yüzeylerde standart olduğu gibi toplam 3 son kat, önceden boyanmış yüzeylerde 1-2 son kat olarak gelir. Bu tip boyalar genellikle normal boyalardan daha kalındır, bu nedenle uygulandıklarında daha kalın bir boya filmi bırakan “daha yüksek bir yapıya” sahiptirler.

Buradaki soru  , boya filminin ne kadar iyi yapıştığıdır?  Bu boyaların çıplak alt tabakalar üzerinde belirli sınırlamaları olduğu bilinmektedir. Referans olarak bu boyaların fiyatı 250 TL – 430 TL / teneke arasındadır.

Bu nedenle, kendinden astarlı bir boya uygularken, astar maliyetinden kaçınırsınız, ancak aynı zamanda boya işinin ömrünü de riske atarsınız; bu, kendin yap projeleri veya boyanın dayanıklılığının gerçekten olmadığı durumlar için en uygun olanıdır.

Şimdi, yatırımınızı 4-5 yıl uzatacak ve aynı zamanda yüzeylerin görünümünü bu kadar uzun süre koruyacak ve iyileştirecek uzun ömürlü bir boya işi arıyorsanız, astarın kaliteli boya ile birlikte uygulanması olmazsa olmaz. Bunun nedeni, astarın sistemde alt tabakaya kilitlenecek ve yüzeyi, üst katın düz ve homojen bir finiş olacak şekilde düzleştireceği şekilde hazırlayacak olmasıdır.

İşte maliyet avantajını anlamanız için küçük bir alıştırma. Diyelim ki, her iki senaryo için de 1.500-2.500 metre kare çıplak ahşaptan oluşan geniş bir alanımız var:

  1. Senaryo 1:  kendinden astarlı boya kullanarak, 2 kat uygulama: 15 teneke x 65 380 / teneke = 5600 TL. İki kat uygulama 370 TL.  civarında olabilir. Toplam: 10900TL.
  2. Senaryo 2:  normal astar artı 2 kat uygulama: 8 galon astar x 160 TL. artı 11 teneke boya x 480 TL. = 5600 TL. Üç katın uygulaması 4900 TL. civarında olabilir. Toplam: 11680 TL.
  • Gider, senaryo 2’de 880 TL. daha yüksektir.
  • Her ikisi için de ihtiyatlı olan senaryo 1 2 yıl sürecek   ve senaryo 2 4 yıl sürecek  .
  • Yatırımınız 2. senaryoda açıkça daha güvenlidir.

Sonuç olarak, kendinden astarlı boya size kısa vadede birkaç dolar kazandırabilirken, uzun vadede bu kötü bir yatırımdır ve karşılığını almaz. Daha kaliteli boya için biraz daha fazla ödeyerek kendinize ve cüzdanınıza bir iyilik yapın.


Konut ve ticari müşteriler için profesyonel boyama hizmetleri sunan yerel bir şirketiz. 2005 yılından beri faaliyet gösteriyoruz ve büyümeye devam ediyoruz. Marmara ve İstanbul bölgesine gururla hizmet veriyoruz.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası