Duvar Kağıdı Nasıl Boyanır?

Odanızın görünümünü ve hissini boya ile değiştirmek istiyor ancak duvar kağıdının zorluğuyla mı karşılaşıyorsunuz? Her zaman önce duvar kağıdını kaldırmanız gerekmez. Duvar kağıdını ne zaman ve nasıl boyayacağınızı öğrenmek için bu kılavuzu okuyun.

Yani, yeni bir kat boya ile başlayarak odanızın görünümünü ve hissini değiştirmek istersiniz.

Yine de, önünüzde duran duvar kağıdının bir katmanı veya daha fazlası , belki de yıllar önce onu kim seçtiyse kesinlikle sevinmiştir. Ve bu sen bile olabilirsin. Ancak duvar kağıdı trendleri gelir ve gider.

Duvar kağıdını boyamalı mısın?
Hatta yapılabilir mi?

Yapma ya da yapmama bilgeliğiyle başlayalım ve sonra (spoiler uyarısı) nasıl yapılır konusuna girelim.

Duvar Kağıdını Boyayabilir misin?

Bir boyama uzmanına veya boya üreticisine sorarsanız, muhtemelen en iyi yaklaşımın önce duvar kağıdını çıkarmak ve boyamadan önce kalan yapıştırıcıyı çıkarmak olduğu söylenecektir. Ancak, duvar kağıdını kaldırmanın aslında altındaki duvara zarar verebileceği zamanlar vardır.

Duvar kağıdı bitmemiş alçıpan veya sıva üzerine monte edilmişse bu olabilir. Veya görevi katlanarak daha zor hale getiren birden çok duvar kağıdı katmanının kaldırılmasıyla karşı karşıya olabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Ne Zaman Boyanmaz?

Bazı duvar kağıtlarının üzeri boyanmamalıdır. Bu, birden fazla yerde soyulan duvar kağıdını ve kumaş destekli vinil gibi belirli duvar kağıdını içerir.

Ancak iyi haber şu ki, bu tür duvar kağıtlarının kaldırılması oldukça kolaydır. Aslında, neyse ki, temel kural, kötü boyama adaylarının kolayca çıkarılabilmesidir ve kaldırılması zor olan duvar kağıdının üstünü boyamak için iyi bir aday olmasıdır.

Bu nedenle, duvar kağıdını yerinde bırakmaya karar vermeden önce onu çıkarmaya çalışın. Başarınızın veya başarısızlığınızın rehberiniz olmasına izin verin. Duvar kağıdı kaldırarak önemli bir güçlük olabilir ederken aynı zamanda üzerinde boyalı eşit olduğunu edilmiş duvar kağıdı kaldırarak, düşünün daha büyük bir güçlük .

Sonuç olarak: Evet, bazı istisnalar ve hususlar dışında, duvar kağıdını boyayabilirsiniz. Sır, hazırlıkta. İşte böyle yapılır.
Duvar Kağıdı Üzerine Boyama Adımları

Evinizdeki duvar kağıdını nasıl boyayacağınızı öğrenmek için bu adımları izleyin.

1. Adım: Duvarları temizleyin

Nemli bir bezle duvarlardaki tozu ve kiri silin. Astar, toz tabakasına iyi yapışmaz.

Duvarlar yağlı ve kirliyse (çok kullanılan mutfağı düşünün), seyreltilmiş bir TSP çözeltisiyle temizleyin. Duvarları suyla veya solüsyonla ıslatmayın çünkü bu, duvar kağıdının altındaki yapıştırıcıyı yumuşatabilir ve gevşemesine veya köpürmesine neden olabilir.

Duvarların kuruması için bolca zaman bırakın.

2. Adım: Duvar kağıdındaki tüm hasarları onarın

Yapışma açısından en zayıf bölgeler bunlar olduğundan soyulmuş kenarları veya dikişleri arayın. Bazı uzmanlar, bu gevşek parçaları yeniden yapıştırmak için ince bir duvar kağıdı dikiş yapıştırıcısı tabakası kullanılmasını önermektedir.

Diğer bir öneri ise, bu alanları ince bir macun bıçağıyla kaldırmak, gevşek uçları kesmek ve düz bir yüzey oluşturmak için spackle doldurmak, ardından tamamen kuruduğunda hafifçe zımparalamaktır.

Duvar kağıdının, boya aracılığıyla algılamak istemediğiniz bir dokusu varsa, tüm duvar, avuç içi veya orbital zımpara kullanılarak pürüzsüz olana kadar zımparalanmalıdır. Hafif nemli bir bezle tozu silin.

3. Adım: Kalıplamayı bantlayın ve kesin

Boyacı bandını kullanarak, korumak istediğiniz tüm kalıpları, süsleri, lambri veya süpürgelikleri dikkatlice bantlayın.

Adım 4: Duvarları astarlayın

Yağ bazlı veya su bazlı olarak hangi tip son kat kullanırsanız kullanın, yağ bazlı bir astar kullanmak istersiniz . Bunun nedeni, su bazlı bir astarın duvar kağıdına girip yapıştırıcıyı gevşetebilmesidir.

Yağ bazlı bir astar bunu yapmaz. Boyamada olduğu gibi, köşeleri ve kenarları kesmek için bir fırça kullanın, ardından büyük uzantıları bitirmek için bir rulo kullanın.

Üreticinin talimatlarına göre kuruması için bolca zaman verin. Alanın yeterince havalandırıldığından emin olun.

Adım 5: Boyamaya başlayın

Duvar kağıdı temizlendikten, onarıldıktan ve astarlandıktan sonra, herhangi bir yüzeyde yapacağınız gibi boyayın. Arada bolca kuruma süresi olacak şekilde muhtemelen iki kata ihtiyacınız olacak. Bu, özellikle duvar kağıdının koyu bir deseni varsa veya koyu renkli duvar kağıdına açık renkli boya uyguluyorsanız gerekli olacaktır.

Duvar kağıdının üzerine boyama yapılabilir ve bazen duvar kağıdını kaldırmak yerine boya yapılmalıdır.

Birçok ev yenilemesinde olduğu gibi, sonucun kalitesi başlangıçta sarf edilen çabaya bağlıdır. Diğer bir deyişle, hepsi hazırlık aşamasındadır.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası