Boyama Hataları Nasıl Önlenir

Boya yapmak potansiyel olarak pahalı bir iştir ve onu mahvetmek istemezsiniz. Alternatif, kuruyana kadar beklemek ve sıfırdan başlamaktır; bu, ikinci seferde doğru yapacağınızı garanti edemeyeceğiniz bir iş için iki kat ödeme yapmak anlamına gelir.

Korkunç Boyama Hataları her ev sahibinin sıkıntısıdır. Doğru yaparsanız, yıllarca tekrar boyamak zorunda kalmayacaksınız. Bu kılavuz, bir boyama projesi üstlenmek isteyen ancak dekorasyon sonrası dehşetle uğraşmak istemeyen ev sahipleri için tasarlanmıştır.

Hazırlık Önemlidir

Diğer yetenekli disiplinliler gibi boyamada hazırlık gerektirir. Her şeyden önce, rulolar, fırçalar, güvenlik ekipmanları ve boya gibi doğru aletlere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Her yüzey farklıdır, bu nedenle iş için hangi araçların ve boya türünün en iyi olduğunu anlamak önemlidir.

Ancak temel bir kural olarak boyamakta olduğunuz yüzeyi daima aşağıdaki gibi hazırlamalısınız:

Yeni sıvalı bir duvarı boyuyorsanız, yüzeyi kapatmak için her zaman bir astar kullanmalısınız.

Eski boyayı boyamak için, yeni bir kat uygulamadan önce yüzeydeki kir ve yağın temizlenmesi çok önemlidir. En kolay seçenek gibi görünmese de, boyamadan önce eski duvar kağıtlarını kaldırmanızı öneririz.

Asla küfü boyamayın – projenize başlamadan önce enfekte olmuş bölgeleri tedavi edin ve tercihen küf kaynağını bulun ve etkisiz hale getirin.

Boyanızı Seçmek

İstanbul güneşi, ucuz dış cephe boyasının dostu değildir. Zamanın testine dayanacak sonuçlar istiyorsanız, yüksek kaliteli akrilik lateks boyaya yatırım yapın. Yine boyanızı uygulamadan önce yüzeyin uygun şekilde hazırlandığından emin olmak önemlidir. Ucuz boya, daha pahalı seçeneklerle aynı esnek özelliklere sahip olmayacak ve bu da boyanızın haftalar içinde çatlaması ve dökülmesine neden olabilir.

İç mekan boyanız için düşük VOC (uçucu organik bileşikler) içeren bir ürün kullanmanızı öneririz. Bu bileşikler, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek kirleticiler üretir. İstanbul gibi sıcak şehirlerde, VOC içeren ürünler daha hızlı parçalanarak evinizin her yerine görünmez tehlikeler yayabilir. Düşük VOC’ye sahip boya, sağlığınız ve çevreniz için daha iyidir.

Fırçalar ve Rulolar

Boyama aletleri söz konusu olduğunda, kaliteli fırçalar ve rulolar bu işin en önemli yoludur. Etkili bir aplikatör, daha kalın bir boya tabakası sağlar. Aletleriniz en yüksek kalitede ise, tek tip bir finiş ile sonuçlanır ve muhtemelen boşa harcanan boyadan da tasarruf edersiniz. En iyi fırçalar farklı uzunluklarda bölünmüş kıllardır. Ucuz fırçalar satın alırsanız, üretici muhtemelen kıl sayısını azaltarak üretimden tasarruf etmiş olur, bu da fırçanın sıkıca paketlenmeyeceği anlamına gelir.

Tüm ahşap işleriniz, metal yüzeyleriniz ve duvarlarınız için küçük bir 1/4 ″ fırça kullanabilirsiniz. Pürüzsüz bir yüzey için köpük veya sentetik rulo malzemeleri öneririz.

Daha kalın tüylü rulolar dokulu bir yüzeyle sonuçlanabilir; bu, aradığınız efekt buysa iyidir. Her durumda, ürünün özel proje ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olmak için rulo satın alırken etiketi kontrol etmelisiniz.

Güneşten kaçının

İstanbul’da yaşarken güneşten kaçınmak oldukça zordur.

Bununla birlikte, korkunç boyama hatalarını önlemek için, hava soğuk ila orta derecede olduğunda boyamak önemlidir.

Projenize başlamadan önce, mülkün dışını incelemek ve gün boyunca gölge alanlarını belirlemek iyi bir fikirdir.

Bu şekilde, güneşin sert ışınlarına en az maruz kalınan her alanı boyamayı planlayabilirsiniz.

Projenize, güneş tam güce ulaşmadan sabahın erken saatlerinde başlamayı planlayın. Boyanızın amaçlandığı gibi kuruması için yeterli zamana ihtiyacı vardır. En iyi sonuçlar için üreticinin kutu üzerindeki talimatlarını izleyin. Hava tahminini kontrol etmek, projeniz için hangi günlerin ideal olduğuna dair size iyi bir fikir verecektir. Boyanızın çok çabuk kuruması ve cilayı bozması riskinden ziyade, gerekirse projenizi birkaç güne yaymak daha iyidir.

Önce güvenlik

İstanbul Boyama Şirketinde, boyama yaparken her zaman güvenliği teşvik ederiz. Her zaman bir yüz maskesi takın ve herhangi bir kimyasal ürünle çalışıyorsanız, eldiven de takmalısınız. Daha yüksek alanlara ulaşmak için bir merdiven kullanmayı planlıyorsanız, sağlam ve düz bir yüzeyde olduğundan emin olun. Boyama sırasında merdivenle üç temas noktasını koruyun ve aşırı germeyin.

 

Daha profesyonel tavsiye ve boyama hizmetleri için bugün İstanbul Boyama Şirketi ile 0216 449 94 01  numaralı telefondan hemen iletişime geçin .

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası