Boya Renklerini Seçerken Yapılan Hataların Çözümleri

Yanlış boya rengini seçmek dünyanın sonu değil – evinizi boyamanın en heyecan verici yanlarından biri, ne kadar özgürlük ve esneklik denemeniz gerektiğidir! Ama bununla yüzleşelim; bir odayı boyamak büyük bir girişimdir. Bundan haftalar sonra kötü bir seçim yaptığınızı fark ederseniz, düzeltmek oldukça zor olabilir. Boya renklerini seçerken bu hatalardan kaçının!

Boya Renklerini Seçerken Yapılan Hataların Çözümleri
1) Dekorla çok uyumlu olmak

En sevdiğiniz tablonuzdan veya tabandan ilham almak harikadır, ancak duvar renginize tam olarak uyması için cazibeye direnmek harika. Bunun yerine, vurgu parçanızın gerçekten öne çıkması için rengin daha açık bir versiyonunu seçin. Alternatif olarak, dekor vurgunuzu daha parlak gösterecek tamamlayıcı bir renk kullanın.

2) Renk konusunda çok güvenli olmak

Nötrler güzeldir, bir odayı aydınlık ve temiz hissettirebilir – ayrıca neredeyse her şeyle uyumludurlar. Ancak tarafsız bir odaya karar verdiyseniz, onu da sıkıcı yapmamaya dikkat edin . Bir vurgu duvarı, sanat eseri, kilim veya mobilya şeklinde, odanın her yerine kontrast olarak daha güçlü renkler eklemeyi unutmayın.

Ayrıca, beyaz ve gri gibi temel nötrlerin çeşitli tonlarda ve sıcaklıkta olduğunu unutmayın. Alt tonların evinizin geri kalanıyla nasıl gittiğini düşünün.

3) Aydınlatmayı hesaba katmamak

Aydınlık bir şekilde aydınlatılmış hırdavatçıda gördüğünüz renk, onu oturma odanıza götürdüğünüzde çok farklı olabilir. Artı olarak evindeki ışık gün boyunca değişir, bu renk daha da fazla derinliği ortaya çıkarabilir.

Rüyanızın renginin bir kez hayalinizdeki renk olarak kalmasını sağlamanın en iyi yolu, 2 fitlik bir alanı fırçalamak ve gün boyunca ışık değiştikçe onu gözlemlemektir. Sizin için işe yaramadığı ortaya çıkarsa, evinizin ışığında istediğiniz efekti elde etmek için sizi doğru yöne yönlendirip yönlendiremeyeceklerini görmek için bir boya uzmanıyla konuşun.

4) Yanlış yüzey kullanmak

Yumurta kabuğu, parlak, yarı parlak, düz – seçtiğiniz bitiş duvarlarınızın görünümü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ayrıca temizlemenin ne kadar kolay olduğuna göre değişir. Düz boyalar, yatak odalarında ve pek çok duvarın dağınıklığını görmeyen diğer alanlarda temizlenmesi ve en iyi şekilde çalışması en zor olanlardır. Yumurta kabukları, satenler ve yarı parlakların hepsinde artan bir parlaklık var, bu da bir odayı aydınlatmaya yardımcı olabilecekleri ve aynı zamanda mutfak veya çocuk odası için daha akıllıca bir seçim olacağı anlamına geliyor.

5) Odanın nasıl hissetmesini istediğinizi düşünmemek

Yatak odasında huzur içinde uyumak ister misin? Yemek salonunda canlı partiler mi düzenleyeceksiniz? Aile odasında gevşemek mi? O zaman bir boya rengi seçerken bu ruh hallerini göz önünde bulundurun. Cesur, parlak renkler size enerji verebilirken, daha yatıştırıcı tonlar sizi sakinleştirecek şeylerdir. Belirli bir odadayken nasıl hissetmek istediğinizi aklınızda tutmak, bunu gerçekleştiren boyayı seçmenize yardımcı olacaktır.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası