Tuğla, MDF, Metal ve Plastik Nasıl Boyanır

Zorlu ev malzemelerini uzun süre boyamak için temel bilgileri öğrenin.

Ahşap ve alçıpan üzerine renk yuvarlamak çok kolaydır. Evin çevresinde bulunan diğer malzemelerden bazıları aldatıcı olabilir. Burada, renk kaplamasını ilk seferde doğru yapmak için tavsiyelerle başlayacağız.

NOT: Eski pullanan boyanın kurşun içerdiğinden şüpheleniyorsanız , doğru kullanım hakkında bilgi için sanayi bakanlığı adresini ziyaret edin.

Duvarcılık

Duvarcılık

Açık tuğla duvar veya taş ocak gibi

Hazırlık: Boyanmamış tuğlaları bir sünger veya naylon fırça ve ılık sabunlu su ile ovalayın; astarlamadan önce bir gece kurumaya bırakın. Önceden boyanmış yüzeylerde, talaşları ve pulları temizlemek için bir tel fırça kullanın, ardından temizlemeden önce 100 zımpara kağıdı ile pürüzlü alanları düzeltin.

Kaplama: Duvarcılık için tasarlanmış su bazlı bir astar ile gözenekleri kapatın ve lateks boya ile kaplayın. Kalın tüylü bir rulo kullanın ve kenarları kesmek veya rulonun ulaşamayacağı herhangi bir yarık içine boya sokmak için bir fırça kullanın.

MDF

MDF

Yerleşik kitaplıklar ve dolaplar ile iç kaplamalar için kullanılır

Hazırlık: MDF (orta yoğunlukta lif levha) nemi emer ve “bulanık” hale gelebilir, bu nedenle yıkamayı atlayın. Astarsız malzemeyi 150 kumlu kağıtla zımparalayarak diş katın. Fabrikada astarlanmış malzeme boyaya hazırdır.

Kaplama: Malzemenin şişmesini önlemek için, kesilen kenarları iki kat kaplayan bir gomalak veya yağ bazlı (su bazlı değil) bir astar seçin. Küçük bir fırça kullanarak ve geniş alanları eşit bir şekilde kaplamak için kısa tüylü (½ cm’e kadar) rulo kullanarak lateks boya ile doldurun.

Metal

metal

Radyatörler, ısı  cihazları ve teneke tavan döşemeleri gibi

Hazırlık: Bitmemiş metali sabun, su ve süngerle temizleyin; demir veya çelik ise hemen kurulayın. Zaten boyanmış metal üzerinde, gevşek talaşları çıkarmak için bir tel fırça kullanın, ardından yıkamadan önce 100 numara zımpara kağıdı ile düz olmayan alanları düzleştirin.

Kaplama: Paslanmayı önlemek için demir içeren metaller (demir içerenler) üzerine yağ bazlı bir astar veya demir içermeyen yüzeylerde su bazlı bir metal astar kullanın. Gerektiğinde ısıyla başa çıkmak için formüle edilmiş lateks sprey boyayı tercih edin. Birkaç ince kat uygulayarak damlamalardan kaçının ve her katın arada kurumasını bekleyin.
Plastik

Plastik

Çocuk mobilyalarında olduğu gibi, priz ve anahtar plakası kapakları

Hazırlık: Yüzeyi hazırlamak için amonyak bazlı bir temizleyici ile silin, nemli bir bezle durulayın ve kurumaya bırakın. Yeni boyayı daha kolay kabul etmesi için 150-kumlu zımpara kağıdı kullanarak parlak veya önceden boyanmış plastiği pürüzlendirin.

Kaplama: Plastik için tasarlanmış bir yapıştırma astarı uygulayın ve lateks boya ile kaplayın. Birkaç geçişte daha geniş bir fırça darbelerini en aza indirir. Fırça tekniğinizden emin değilseniz, 4 inç köpük rulo veya plastik için yapılmış bir sprey boya deneyin.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası