Korozyon Nedir?

Metal kapınızdaki pas lekeleri için bir öğleden sonra eve geldiniz. Durmadan yağmur yağıyor ve sizi koruyan kapıyı hiçbir şey korumuyor. (Çook Üzücü.) Gelişmekte olan pası gizlemek için yüzeyi yeniden boyamayı düşündünüz ama başka bir düşünceniz var. Aşındırıcı bir kapı veya herhangi bir metal yüzey üzerinde boyamak büyük bir hayırdır.

Unutmayın, etkilenen alanı beklendiği gibi gizlemek için pasın üzerini boyadığınızda, eğilim, bunun yalnızca bir süre sonra yeniden ortaya çıkması ve hatta yüzeye aşırı hasar vermesidir. Dahası, paslı durum göz önüne alındığında sonunda bozulacak olan kaplama için size maliyet getirecektir.  Akıllı olun, kendin yapçılar.

 

korozyon

 

Pas, bilimsel olarak demir oksit olarak bilinen şeyin ortak adıdır. Kötü yüzey hazırlığı ve uygun olmayan ortamın bir sonucu olarak sıklıkla yüzeyi kademeli olarak tahrip eden kimyasal bir bileşiktir .

Korozyonun oluşması için üç ana bileşen vardır: metal (demir veya çelik vb.), Oksijen ve su (yağmur veya nem vb.) Temel olarak, metal nemin varlığında oksijenle reaksiyona girmesi ve daha sonra oluşmasıdır. Herhangi bir metal yüzeyde korozyona uğradığında bulabileceğiniz kırmızımsı pullanan kaplama – evet, biz onlara pas diyoruz.

Korozyon kaynağını belirlerken, yeni kesilmiş çeliğin / metalin eskisine göre korozyona uğrama olasılığının daha yüksek olduğu ancak hava koşulları ve sıcaklıktaki değişiklikler de pasın hızla yayılmasına neden olabileceğinin farkında olmalısınız. Yüzeyin tuzlu suya ve havaya çok fazla maruz kaldığı kıyı bölgelerinde atmosferik korozyon veya hava koşullarının tetiklediği korozyon yaygındır.

 

pas korozyon

 

Tıpkı boya gibi, farklı koşullar için en uygun farklı metal yüzey türleri olduğunu unutmayın. Sıcak daldırma galvanizli ve paslanmaz çelik, aşındırıcı bir ortamda bulunmanız durumunda göz önünde bulundurmanız gerekebilecek daha dayanıklı çeşitlerden bazılarıdır. (örneğin kıyı, volkanik ve endüstriyel yerler)

Doğru yüzey hazırlığı anahtardır

Bu seriye başladığımızdan beri, uygun yüzey hazırlığının ve korozyon için önemini defalarca yineliyoruz, sorunu önlemek veya çözmek için muhtemelen en önemli ve en önemli kısım budur.

Metaller korozyona karşı hassastır. Ancak doğru yüzey hazırlığı ile korozyon sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilirsiniz. Yüzeyi en sevdiğiniz mavi tonuyla (veya zevkinize uygun herhangi bir renkle) boyamadan önce yüzeyi temizleyin ve pas kontrol özelliği olan bir astar kullanın.

Mevcut paslı alanlar için, metal kapınızdaki pası temizlemek için metal fırçaya veya zımpara kağıtlarına ihtiyacınız olacaktır. Hemen ardından kimyasal solüsyonları uygulayın ve ardından boyamaya devam edin. Adım adım prosedür hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bizi arayın:

Herhangi bir yüzeyden pas alın

Teknik olarak, tüm metal astarlar ve hazırlama maddeleri pas önleme tedbirleridir. Ama yine de hangisinin en çok işe yaradığını ve en yüksek kalitede olduğunu seçmek önemlidir. Herhangi bir metal yüzeyi korozyondan korumak için kullanabileceğiniz çeşitli Korozyon Önleyici Boya ürünleri vardır:

Korozyon Engelleyici Boya – hemen hemen her yüzeye olağanüstü yapışma sağlayan, yüksek kaliteli, iki bileşenli, epoksi-poliamid sisteme sahiptir. Mükemmel korozyon direncine ve sızdırmazlık özelliklerine sahiptir ve yüksek alkali dirençlidir, bu nedenle yeni betonun nötralizasyonuna gerek yoktur.

Korozyon Önleyici Astar- iç / dış çelik ve demir yüzeyler için kurşun ve kromat içermeyen, yüksek pas önleyici astar.

Korozyon Temizleyici Kimyasal Boya- pası dönüştüren ve hafif değirmen yağı birikintilerini gideren asit tipi metal temizleyici ve pas dönüştürücü. Korozyon uyarıcılarını yok eder ve metal yüzeyleri boyama için uygun şekilde koşullandırır.

Boyalar, herhangi bir metal yüzeyi, etrafını saran su ve havanın difüzyon sürecinden koruduğu için çalışır. Ayrıca, kapınızda iyi görünüyor olur! Diğer acil boyama sorunları için harika teknik ekiplerimizle konuşun.

Tek başına yapamıyorsun anladın ve Seni yakaladık! 🙂

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası