Boyada Tebeşirlenme ve Çözümü

Oops! O duvara dayandıktan sonra koyu renkli gömleğin rengi açılmış gibiydi. Kontrol ettin ve bunun tebeşir duvarınızdan aldığınız toz granüllerden kaynaklandığını anladınız. Ne yapacaksın?

Kaslarınızı esnetin kendin yapçılar, uzun ve yağmurlu bir yolculuk olacak. Kurtarmamız gereken bir duvar var!

Tebeşirlenme Tanımlı

Boyamada ‘tebeşirlenme’ terimi, duvarda gevşek bir toz halindeki maddenin görünmesine neden olan boya sisteminin bozulması anlamına gelir.

Eski boyalarda yaygın olarak meydana gelen doğal bir süreçtir. 

Ancak boyanın beklenenden daha erken tebeşirlendiği zamanlar vardır, nedenleri aşağıda sıralanmıştır:

  • Güneş ışığı bir yüzeye normalden çok daha uzun süre çarpıyor
  • Boyalı bir yapıyı çevreleyen kıyı ortamı 
  • Açık renklere göre daha fazla ısıyı emen koyu renk boyaların kullanılması

Süreç hakkında daha fazla açıklama yapmak gerekirse, kaplama ultraviyole (UV) ışınlarına aşırı maruz kalma

nedeniyle hava şartlarına başladığında, boyayı bir arada tutan bağlayıcı yapışkanlığını kaybeder ve ardından ayrılır.

Daha kolay ve net bir şekilde görselleştirmek için, öğretmeninizin okulda her zaman karatahtalara yazdığı beyaz tebeşir çubuğunu düşünün.

Tahtadan her şey silindikten sonra kalan tebeşir izleri veya kalıntılar – temelde tebeşirlenme böyle görünüyor –

sevdiğiniz duvarınızda üzerine hiçbir şey yazmadan veya silmeden meydana gelmesi dışında benzerdir.

Daha erken çözülmezse, bu sorun boya filminin solmasına ve aşınmasına ve nihayetinde alttaki yüzeyin açığa çıkmasına neden olabilir. Ama hepsi bu kadar değil kendin yapçılar, kötüye giderken tebeşir parçacıklarını solursanız sağlığınız için zararlı olabilir.

Duvarınızın halihazırda tebeşirlenip tebeşirlenmediğinden hala emin değilseniz, temiz bir bez kullanın ve duvarın üzerinden geçirin. Karanlık duvarlarda açık renkli bir bez kullanın ve bunun tersi de geçerlidir. Bu kesinlikle duvarınızın durumunu doğrulayacaktır. Tebeşir parçacıklarının renginin boyanın rengine bağlı olduğunu unutmayın.

 

Buna bir öğrenme deneyimi olarak bakalım. Duvarınızı tebeşirlemenin dehşetinden kurtarmak roket bilimi değildir. Hazır? İşte başlıyoruz! İç duvarlarınız tebeşirleniyorsa, yüzeyi temizlemek için temiz nemli bir bez veya fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Duvarı astarlamaya ve yeniden boyamaya başlamadan önce zemini pisliklerden temizleyin ve yüzeyin iyice kurumasını bekleyin.

Dış mekanlar için, durum izin verirse basınçlı yıkama daha uygun olabilir. Artık başka bir sorunla karşılaşmak istemezsiniz, bu nedenle alt tabakaya ve yakındaki alanlara zarar vermekten kaçınmak için özen gösterilmelidir. İster nemli bir bezle temizleyin ister basınçlı yıkama yapın, yeniden boyamadan önce yüzeyin tamamen kurumasını bekleyin. 

Duvarların gelecekte tebeşirlenmesini önlemek için bazı boyala markalarında olduğu gibi yüksek kaliteli bir astar kullanmak idealdir . Aylarca uygulamadan sonra bile iyi durumda kalmasına yardımcı olmak için tebeşir kalıntısını yüzeye bağlar. Duvarı astarladıktan sonra duvarı istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

Yardımımıza ihtiyaç duyduğunuz başka acil boyama problemleriniz mi var? Bu bağlantıyı kontrol edin . Alternatif olarak, bire bir danışma için boyaciustasihizmeti@gmail.com adresine bir e-posta gönderebilir bizi hemen  arayabilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası