GRAFFİTİ NASIL KALDIRILIR VEYA BOYANIR

“İyi” bir bölgede yaşıyor olsanız bile, grafiti mülkünüzü lekeleme riskiniz var. Gördüğünüzde, ilk içgüdünüz onu nasıl kaldıracağınızdır. İşte grafitiden kurtulmak istediğinizde, üzerini boyayarak veya kaldırarak bilmeniz gerekenler.

AraştırmaGrafiti kaldırmaya zaman ayırmadan önce, bunun gerçekten sizin işiniz olup olmadığını kontrol edin ve görün. Ev sahipleri için grafiti kaldırma, yerel yönetiminiz veya Ev Sahipleri Derneği  tarafından sağlanan bir hizmet olabilir. Siz kaldırmaya başlamadan önce vandalizmi fotoğraflamak ve belgelemek isteyebileceklerinden, grafitiyi yerel kolluk kuvvetlerine de bildirmek isteyebilirsiniz.

Grafiti Kaldırma

Kaldırdığınız yüzeye bağlı olarak nalburdan temin edilebilen çeşitli grafiti temizleyicileri ve çözücüleri vardır. En iyi sonuçları almak için grafitiyi 24-48 saat içinde silmeye başlamak isteyeceksiniz. Grafiti temizleyicilerle çalışırken, çevre düzenlemesi sert kimyasallardan zarar görebileceğinden çevreye dikkat edin. Çözücü ekleyerek sorunu daha da kötüleştirmediğinizden emin olmak için önce küçük bir yamayı test etmeyi deneyin. Ayrıca, her zaman uygun göz korumasını kullandığınızdan, bir maske taktığınızdan ve zemini muşamba veya çöp torbalarıyla kapladığınızdan emin olun.

PÜRÜZSÜZ YÜZEYLER İÇİN İPUÇLARI
  • Metal – grafitiyi önce bir tiner veya hafif nüfuz eden bir yağla silmeyi deneyin, ardından işe yaramazsa az miktarda grafiti temizleyiciye geçin. Yüzeyi çizmemeye dikkat ederek hafifçe ovalamak için bir çelik yün topu kullanın. Boyalı metal yüzeyler, orijinal boya işi çözücü altında kabarcıklar ve çatlaklar oluşturacağından, grafiti çıkarması en zor olanlardır.
  • Bardak – sadece sabun ve ılık suyla başlayın. Çoğu durumda, lateks boya ıslatılıp sonra kazınarak sert kimyasallara olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir.
  • Plastik – buna metale benzer şekilde yaklaşın ancak tinerden kaçının çünkü bu plastiği yumuşatabilir ve yüzeyde kalıcı yapışkanlığa neden olabilir.
GÖZENEKLİ VE PÜRÜZLÜ YÜZEYLER
  • Ahşap – ahşap mühürlenmişse, grafitiyi mineral ruhlarla silerek çıkarmaya çalışın. Ahşap sızdırmaz değilse, kimyasallar ahşap tarafından emileceğinden bunu yapmayın. Bunun yerine, boyayı tahtadan çıkarmak için bir elektrikli yıkayıcı kullanın.
  • Diğer gözenekli yüzeyler (tuğla, beton, vb.) – yüzey için özel olarak yapılmış bir çözücü kullanın ve herhangi bir hasara neden olmadığınızdan emin olmak için yüzeyi sık sık kontrol ederek bir tel fırça ile ovalayın. Solventin birkaç dakika çalışmasına izin verdikten sonra, tüm kalıntıları gidermek için bir güçlü yıkayıcı kullanın.
Yeniden boyama

Yukarıdaki temizleme yöntemlerinden hiçbiri işe yaramazsa, grafitiyi kaplamak için yüzeyi yeniden boyamak en kolayı olabilir. Bu, yüzeye en az zararı verebilir. Tam bir renk eşleşmesi elde etmek zordur, bu nedenle, yüzeyi orijinal olarak boyadığınızda kalan boyanız varsa faydalıdır. Aksi takdirde, grafiti alanını kaplamak için tüm yüzeyi yeniden boyamanız gerekebilir.

Grafiti kaldırarak veya yeniden boyayarak bunalmış hissediyorsanız, İstanbul Boyama Şirketi size yardımcı olabilir! Güçlü yıkama, grafitli yüzeylerin tamiri ve boyanması dahil hizmetler sunuyoruz. Evinizi veya ticari binanızı güzel görünüme kavuşturmak için bugün bizi arayın!

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası