Evcil Hayvan Dostu Boyayı Seçmek İçin En İyi Kılavuz

Sorumlu evcil hayvan sahipleri olarak, evcil hayvanlarımızı neyle beslediğimize ve onlara neyle oynamasına izin verdiğimize her zaman dikkat ediyoruz, çünkü bazı şeylerin evcil hayvanlarımızı insanlara kıyasla farklı şekilde etkileyebileceğini biliyoruz.

Çoğumuz çikolatanın zehirli ve evcil hayvanlarımız için potansiyel olarak ölümcül olabileceğini bilsek de  , boya gibi bazı ev dekorasyon ürünlerinin tüylü dostlarımıza da eşit derecede zararlı olabileceğini biliyor muydunuz?  Evinizi yeniden dekore ederken, evcil hayvanınızı göz önünde bulundurmanız ve evcil hayvanlara uygun boya ve vernikler seçmeniz önemlidir.

Evcil Hayvanlar İçin Boyanın Tehlikeleri

Yeniden boyamanın oldukça zararsız bir şey olduğunu düşünsek de, boyaların evcil hayvanlarımızın sağlığı üzerinde zararlı bir etkisi olabilir ve bu çok geç olana kadar görünmeyebilir. Geleneksel boyaların evcil hayvanlarımız için bu kadar tehlikeli olmasının nedeni, ağır metaller, çözücüler ve VOC’ler (Uçucu Organik Bileşikler) dahil olmak üzere içerdikleri toksik kimyasalların karışımından kaynaklanmaktadır. Bu kimyasallar, evcil hayvanları olumsuz yönde etkileyebilecek zehirli gazlar yayar.

Bu gazların neden olduğu zararın tam boyutu bilinmemekle birlikte, semptomlar ciltte, gözlerde ve solunum yollarında tahriş olabilir ve evcil hayvanların baş dönmesine, sersemlemesine ve aşırı durumlarda tüm vücut tüylerinin dökülmesine neden olabilir. Boyalar tek tehlikeli dekorasyon ürünleri değildir, vernikler, boya çıkarıcılar ve beyaz ispirtolar da aynı derecede tehlikeli olabilir.

Pencereleri ve kapıları açık tutmanın bu gazların kaçmasına izin vereceğini düşünseniz de, bu her zaman doğru değildir. Boyalar kururken en çok evcil hayvanlar risk altındadır, ancak boya kuruduktan çok sonra bile dumanlar hala boyalar tarafından salınabilir. Bazı evcil hayvanlar bu boyaları yiyerek veya yalayarak bu zararlı kimyasalları yutabileceğinden tehlike sadece bu gazların solunması ile sınırlı değildir.

Evcil Hayvan Güvenli Boya Alternatifleri Nasıl Bulunur?

Boyalara evcil hayvan için güvenli bir alternatif ararken, yapılacak en iyi şey, bu zararlı kimyasallardan hiçbirini (veya daha azını) içermeyen ve evcil hayvanların etrafında kullanılmalarını güvenli hale getiren bir boya aramaktır.

Tüm ürünler “evcil hayvanlara uygun boya” olarak markalanmasa da, hangilerinin içeriklerine bakarak tespit edebilirsiniz. Genel olarak, solvent bazlı değil su bazlı bir ürün kullanmak isteyeceksiniz. Ağır metaller ve kreozot içermeyen ve düşük VOC’ye sahip olan veya hiç olmayan.

Diğer evcil hayvan sahiplerinin daha önce hangi boyaları kullandığını herhangi bir sorun yaşamadan görmek için biraz araştırma yapmak iyi bir fikirdir. Bunun bir örneği, evcil hayvan güvenli olarak satılmayan, ancak evcil hayvanlarına herhangi bir zarar gelmeden diğer evcil hayvan sahipleri tarafından kullanılmış olan Kimyasal içermeyen Boyalar’dır.

Evcil Hayvan Güvenli Boyayı Kullanamayacağınız Zamanlar İçin Güvenlik İpuçları

Bazı durumlarda, bu kimyasalların kullanımından kaçınamayabilir veya dekorasyon sırasında evcil hayvanlara uygun bir boya bulamayabilirsiniz. Durum buysa, evcil hayvanlarınızın hastalanma olasılığını sınırlandırmak için atmanız gereken bazı adımlar vardır.

Tüm Ürünleri Ulaşılamaz Tutun

1) Hepimiz evcil hayvanlarımızın yememeleri gereken şeyleri yediğini biliyoruz, bu nedenle yanlışlıkla onları yutmalarını önlemek için tüm ürünleri ulaşılamayacak bir yerde tutun.

Evcil Hayvanları Odadan Uzak Tutun

2) Mümkünse, birinden gün boyunca evcil hayvanlarınıza bakmasını isteyin, böylece siz dekorasyon yaparken onlar evin dışında olsun.

Bu mümkün değilse, boyadığınız odaların boyama yaparken ve boya kururken evcil hayvanlardan arınmış olduğundan emin olun.

Odanın İyi Havalandırılmasını Sağlayın

3) Zararlı gazların çıkarılmasına yardımcı olacağından, odanın iyi havalandırıldığından emin olun.

Dışa Küçük Mobilya Parçalarını Boya

4) Masa veya sandalye gibi küçük bir mobilya parçasını boyuyorsanız (veya cilalıyorsanız), mümkünse bunları dış mekana boyayın. Bu şekilde, salınan gazlar doğrudan havaya karışacak ve evinize hapsolmayacaktır.

Evcil Hayvanlarınızı İzleyin

5) Evcil hayvanlarınıza bir göz atın ve eğer rahatsızlanırlarsa veya belirtilen belirtilerden herhangi biriyle düşerlerse, derhal veterinerinize başvurun.

Üretici ile iletişime geçin

6) Son olarak, evcil hayvanlarınızın etrafındaki bir ürünün güvenliği ile ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, aklınıza takılan herhangi bir soruyu cevaplayabilecek üreticiler veya tedarikçilerle iletişime geçin.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası