Mükemmel Boya Seçimi

Bir iç mekan boyası seçmenin bir renk seçmekten çok daha fazla önemi vardır. Mobilyaların ve döşemelerin renklerini ve bir odanın aldığı ışık miktarını da göz önünde bulundurmalısınız. Çok parlak bir boya seçmek çok fazla ışığı yansıtabilir ve çok düz olan bir boya donuk görünebilir.

Rengin nasıl göründüğünü etkileyen boya parlaklığı veya bitişidir. Ve bu, ışığı emmesine veya yansıtmasına bağlıdır. Ayrıca boyanın zamanla iyi tutunabilmesi için yüzeye ve duruma yetecek kadar dayanıklı olması gerekir.

Aşağıda, farklı boya tabakalarının bir dökümünü ve bir evde en iyi nerede çalıştıklarını ve ayrıca CR testlerinden herhangi bir parlaklıkta alabileceğiniz en iyi altı iç boyayı bulacaksınız.

Tüketici Raporlarında, boyasız baz boyaların (renk eklenmeden önce) koyu renkleri ne kadar iyi kapladığını ve lekelere karşı ne kadar dirençli olduğunu test ediyoruz. Sonuçlar, boyanın eşit ve kapsamlı bir kaplama sağlayıp sağlamadığını ve aşınmaya ve yıpranmaya dayanabileceğini gösterir.

Kaplama testi için, siyaha boyanmış kart stoğuna tutarlı bir kat uygulayıp kurumasını bekleriz. Daha sonra, boyanın siyah boyayı ne kadar iyi kapladığını ölçmek için kolorimetre denen bir alet kullanıyoruz. Bunu boya örneği başına iki kez yapıyoruz ve sonuçların ortalamasını alıyoruz.

Leke direnci için, test uzmanlarımız plastik bir panele boya uygular. Kuruduktan sonra, kahve ve kurum benzeri bir madde olmak üzere iki sıra toprak sürüyorlar ve kurumalarını sağlıyorlar. Daha sonra test görevlileri boyalı panelleri yıkar ve durulanan alanlardaki boyanın rengini ölçmek için bir kolorimetre kullanır. Temizlenen kısımlar orijinal kaplamaya ne kadar yakınsa, boya lekeye o kadar dayanıklıdır.

Düz ve Mat

Düz boyanın yansıtıcı olmayan bir yüzeyi vardır; mat düşük parlaklıktır. Bir boya markası genellikle birini veya diğerini sunar. Her ikisi de yüzeydeki kusurları gizlemeye yardımcı olur. Boyacı Ustası Hizmeti’nin boya ve leke testlerini denetleyen mühendisimiz  Hakan bey, “Ancak bu cilalar lekelere karşı en az dayanıklıdır” diyor. “Diğer yüzeyler genellikle daha iyi performans gösterdi.”

Şunlar için en iyisi: Tavanlar, oturma odaları, yatak odaları ve yıpranma ve dağınıklık konusunda fazla endişelenmenize gerek olmayan her yer.

Yumurta kabuğu ve Saten

Düz veya mattan bir seviye parlaklık için yumurta kabuğu ve saten iyi seçimlerdir. “Saten biraz daha parlak ve her ikisinin de temizlenmesi düz veya mat boyadan daha kolay” diyor de Hakan bey. Bazı boya çizgilerinin hem yumurta kabuğu hem de saten sunduğunu göreceksiniz. Bu perdeler yüzey kusurlarını vurgulama eğilimindedir, bu nedenle duvarları hazırlamak ve mümkün olduğunca pürüzsüz hale getirmek için zaman ayırın. Metal bir macun bıçağıyla çatlak veya soyulmuş boyayı kazıyın.

Ve bunu çıkıntıları, kurumuş boyayı ve çivi deliklerinin etrafındaki kabarık kenarları çıkarmak için kullanın.  Aile odaları, oturma odaları, yatak odaları ve koridorlar için en iyisi . Yumurta kabuğundan biraz daha dayanıklı olan saten bu odalarda da işe yarıyor, aynı zamanda mutfakta, yemek alanında, çocuk yatak odalarında ve banyolarda da iyi çalışıyor. Pek çok saten yüzey, döşeme üzerinde de kullanılabilecek kadar sağlamdır.

Saten / Yumurta Kabuğu: Oturma Odaları, Yatak Odaları ve Koridorlar için Harika
Mat / Düz: Güneşli Odalar, Yatak Odaları ve Tavanlar için Harika
Yarı parlak: Döşeme, Kapılar ve Karanlık Alanlar için Harika
Saten: Mutfaklar ve Yemek Odaları için Harika
Saten: Mutfaklar ve Yemek Odaları için Harika
Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası