7 Yaygın Boya Sorunu

Yani, evinize yeni bir kat boya mı vermek istiyorsunuz? Yeterince kolay görünüyor. En son TV yenileme programlarını izlediğinizde de kolay görünüyor… aldanmayın. Karşılaşabileceğiniz sorunları tespit etmek maliyetli olabilir ve tüm sıkı çalışmanızdan sonra, işler ters gittiğinde, en azını söylemek üzücü olabilir. Yaygın 7 boya problemine 7 çözüm!

Aşağıda, karşılaşabileceğiniz 7 yaygın boya sorunu, ortaya çıkma nedenleri ve bunları önlemek için 7 çözüm listelenmiştir.

  1. Kabarcıklanma

Duvar boyanızın altta yatan yüzeyinde oluşan kabarcıklar görürseniz, bu kabarma demektir. Kabarcıklar, boyanın uygulandığı yüzeyden dışarı çekilen nemden kaynaklanır. Nem yüksek olduğunda boyama, nemli bir yüzeye boya uygulamak veya çok hızlı yeniden kaplama yapmaktan kaynaklanabilir. Yetersiz yüzey hazırlığı da kabarcık oluşumunu artırır.

Çözüm

Aşırı nem altında veya yüksek çiy noktası mevcutsa boyamaktan kaçının. Boya uygulamasından önce yüzeyinizin kuru ve nemsiz olduğundan emin olun. Boyayı yeniden uygulamadan önce yeterli kuruma süresi bekleyin. Kabarcıklar yüzeye inerse, nem bir sorundur. Bu durumda, etkilenen alanlara havalandırma deliklerinin ve egzoz fanlarının takılması şiddetle önerilir. Boyanacak yüzeyin cinsine göre Doğru Astar Astarını seçmek, en büyük başarı şansınız başarı ile başarısızlık arasındaki fark olabilir.

  1. Tebeşirlenme

Tebeşirlenme, boyalı duvarlarda gevşek bazlı toz oluşumudur. Bu yaygın boya sorununun nedeni, yüksek düzeyde pigment arttırıcı içeren düşük kaliteli boyalardır. Dikkate alınması gereken diğer önemli faktörler, boyanın yaşı, rengi veya uygulamasıdır. Çok miktarda renk tonu içeren veya çok parlak olan bazı renkler oldukça hızlı bir şekilde tebeşirleşebilir. Boya çok fazla incelirse, bu da soruna neden olabilir.

Çözüm

Gevşek boyayı kazıyarak çıkarın. Çıplak noktaları astarlayın ve etkilenen alanları yeniden boyayın. Yüksek kaliteli boyaları önerilen yayılma oranı ve inceltme oranında uyguladığınızdan emin olun. Parlak renkler kullanırken, yapabileceğiniz en kaliteli boyayı kullanmak en iyisidir. Boya işinize bir göz atın.

  1. Çatlama / Çıtlama

Çatlama, kuru boya filminin en az bir kattan ayrılmasıyla karakterize edilir. İkinci katın uygulanmasından önce birinci kat tamamen kurumamış olabilir.

Çözüm

Etkilenen bölgeyi kazıyın ve tüy zımparalayın ve önerilen yayılma oranında yüksek kaliteli bir boya ile yeniden boyamadan önce doğru astarı uygulayın.

  1. Küf / Küf

Küf / Küf, yüzeyde büyüyen siyah, gri, kahverengi ve yeşil lekelerle karakterize bir mantardır. Küf / Küf, yüksek nem, uygun olmayan havalandırma ve güneş ışığı olmayan alanlarda büyümeyi sever. Yetersiz bakteri kalkanı içeren düşük kaliteli boya (Küf ve küf oluşumunu engeller), büyüme şansını artırır.

Çözüm

Küf sporunu öldürmek için etkilenen bölgeyi beyaz sirke ile fırçalayın. Bir kat leke önleyici astar uygulayın. Düşük kaliteli akrilik veya yağ bazlı alkid boya kullanmaktan kaçının ve uygun havalandırma sağlamak için yüksek nemli alanlara egzoz fanları kurun.

  1. Sararma

Güneş ışığının az olduğu yerlerde sararma meydana gelirken, bu alanlarda alkid veya yağ bazlı boya kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Akrilik boyalar, yukarıda belirtildiği gibi durumlarda en iyisidir.

Çözüm

Güneş ışığının az olduğu yerlerde sararma meydana gelirken, bu alanlarda alkid veya yağ bazlı boya kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Akrilik boyalar yukarıda bahsedilen durumlarda en iyisidir.

  1. Cilt temizleme

Soyulma, daha önceki bir boya tabakasından bir dış boya tabakasının soyulmasıyla karakterize edilen çok yaygın bir boya problemidir. Bir kaplama ile alt tabaka arasındaki yapışma kaybı, yüksek nem veya boyanın doğrudan kirli veya tozlu bir duvara uygulanmasından kaynaklanabilir.

Çözüm

Soyulan boyayı kazıyın ve etkilenen bölgeleri zımparalayarak düzeltin. İyi bir sızdırmazlık maddesi / astar uygulayın. En kaliteli boya ile yeniden boyayın.

  1. Kırışma veya Büzülme

Kırışık veya buruşuk görünen bir cilt oluşturan boyalı yüzey, boyanın bir yüzeye yoğun şekilde sürülmesinden veya ikinci katın birinci katın düzgün kurumasına izin verilmeden uygulanmasından kaynaklanır. Yağmura, çiylere ve yüksek neme maruz kalan kürlenmemiş boya da kırışma veya buruşma için olası bir faktördür.

Çözüm

Bir boya işinin temel katının son kat uygulamasından önce tamamen kuruması sabır gerektirir. Sıcak, soğuk veya nemli havalarda boyama yapıyorsanız kuruması için fazladan süre bekleyin. Boya da eşit olarak dağıtılmalıdır. Yayılma oranı ve çevre koşulları için üreticinin tavsiyelerine uyun.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası