Duvarda Çiçeklenme Nedir

Ohhoo hayır! Evinizde, Instagram yayınlarınız için imzanız ve arka planınız olan belirli duvarınız bugün biraz farklı görünüyor. Her yerde oluşan beyaz tüylerin lekelerini fark ediyorsunuz ve hiç de sevimli değil.

Ne yapacaksın? 

Bu kabuklu beyaz tuz birikintileri daha yaygın olarak Çiçeklenme olarak bilinir.

Çiçeklenme, genellikle iç betonlarda görülen yaygın bir boyama problemidir. Süreç, suyun beton bir duvardan geçmesini içerir, su yüzeye gelip buharlaşırken geride tuz bırakır. Kalan tuz maddesi, damlama izleri veya sabit lekeler şeklinde lekeler oluşturur.

Daha iyi görselleştirmek için, dışarıda 38 derece iken kendinizi koyu renkli bir gömlek giydiğinizi hayal edin. Gömleğinize nüfuz eden ısıyı hissedebilir ve deli gibi terlemeye başlarsınız. Gömleğiniz kuruduktan sonra, gömleğinizdeki ter lekelerini görebilirsiniz ve bu gerçekten çekici değil, değil mi? Çiçeklenme duvarlarınızda tam da böyle görünüyor.

Çiçeklenme, tüm boya sorunlarının anasıdır.

Daha erken tedavi edilmezse başka boyama problemlerini doğurur.

Çiçeklenme olduğunda çoğu zaman küf veya küf de olur. Her ikisi de duvarınızdaki boyayı bozmak için el ele çalışır ve daha da kötüye gittiğinde boya tebeşirlenir, solar ve nihayetinde yüzeyi zayıf bırakarak dağılır. 

 

çiçeklenme

 

Çiçeklenmeyi önlemek için önce kusurların nereden geldiğini bilmelisiniz. Duvarlarda çiçeklenmenin gelişmesinin üç yaygın nedeni vardır.

1. Su sızıntısı

Birincisi, su yolunda su sızıntısına neden olan bir sorun olabilir. Sorunu çözmek için, su sızıntısının kaynağını bulmalı ve derhal düzeltmelisiniz.

2. Kürlenmemiş alt tabaka

Burada geçmiş blogları okuyorsanız, bu soruna aşina olabilirsiniz. Yanlış yüzey hazırlığı düşündüğünüzden daha fazla zarar verir. Gelecekteki sorunları önlemek için duvarları uygun şekilde temizlemek ve doğru prosedürleri izleyerek yüzeyi hazırlamak daha iyidir.

3. Termal fark

Üçüncüsü ve muhtemelen ele alınması en zor olanı, yüksek yerlerdeki termal farktır. Yüksek yaylalarda genellikle duvarlarda çiçeklenme görülür ve bu konuda yapabileceğimiz pek bir şey yoktur. Yaylalarda yaşıyorsanız, bu tür rahatsızlıkları önlemenin en iyi yolu evinizi iyi havalandırmaktır. Havanın evinize girip çıkmasını sağlayın. 

Temizlemek için sirke kullanmayın!

SİRKE KULLANMAYIN

 

Aslında, çiçeklenmeyi gidermek için şeffaf kaplama dışında herhangi bir sıvı madde kullanmayın. Yapmak isteyeceğiniz son şey, onu suyla yıkamaktır, çünkü o zamana kadar, tuz birikintileri sadece su kuruduğunda yeniden yüzeye çıkması için duvarda çözülür. Ve aynı işlemi defalarca tekrarlayacaksınız.

Çiçeklenme şekli değiştiğinden, onu çıkarmak için kaplayabilir veya sıyırabilirsiniz. Boyanın altından gelen nem genellikle duvarınızda sadece kazıyarak çıkarılması zor olan yamalar oluşturur. Yapabileceğiniz şeylerden biri, nemin iç alanlara geçmesini engellemek için etkilenen bölgeye nemli yalıtım veya şeffaf kaplama uygulamaktır. Diğer taraftan, kumlu dokusu nedeniyle genellikle daha görünür olan damlama izleri duvardan kolayca kazınabilir.

Bozulmuş duvarınızı canlandırmak için en iyi olanı bulun ve gitmeniz iyi olur.

Anladım? Şimdi, #Boyacı Cumartesi başarısı için kazıyıcınızı ve fırçanızı tutarken neden o rezil duvarın önünde poz vermiyorsunuz? ‘Gösteriş yap kızım!

Kendin-yapçılar, böyle sorunlu duvarların nasıl boyanacağını öğrenmek için önce bizi arayın.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası