Boya Çatlaması ve Çözümü

Ahh, yine yavaş yavaş  tatil sezonu geliyor ve odanızın yenilenmesi gerektiğini düşündünüz. Alanı taradınız ve hangi renkle yeniden boyamak istediğinizi ve duvarlara hangi posterler asmak istediğinizi hayal etmeye çalıştınız.

Aniden, gözleriniz pencere eşiğine ulaştığı kadar hoş olmayan bir görüntü yakaladı – duvarda çatlaklar var!

Oh hayır! Panikleyebilir veya ne olduğunu, neden göründüğünü ve nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmek için

okumaya devam edebilirsiniz. Endişelenmeyin, kendin yapçılar. Seni burada da yakaladık.

Boya Çatlaması

Bu sorun, boyalı duvarlarınızı ilk işgal ettiğinde ince çatlaklar olarak görünür. Sabitlenmeden bırakıldığında çatlaklar pullara dönüşebilir ve tüm duvara zarar verebilir.

Çatlakları keşfettiğinizde hemen kaynağı belirleyin ve ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Çatlakların sadece kaplamada mı yoksa yüzeyde mi olduğunu belirleyin.

İkincisi ise, profesyonel boyacı ustasından yardım istemek çok daha iyidir. Eski olsa da, iyi haber, kazıyıcınızı kullanarak kolayca düzeltebilirsiniz!

Boya Çatlamasının Yaygın Nedenleri

Ama ondan önce neden orada olduğunu bilmelisin. Burada duvar çatlaklarının en yaygın nedenlerini bir araya getirdik:

1. Yetersiz yüzey hazırlığı

Yaygın boyama sorunlarının çözülmesi veya önlenmesi ile ilgili geçmiş makalelerde olduğu gibi, mükemmel bir boyama işi elde etmenize yardımcı olacak uygun yüzey hazırlığı hala en büyük faktördür.

Gereksiz sorunlardan kaçınmak için kaplamaya geçmeden önce yüzeyi temizlemek için daima birkaç dakikanızı ayırın. İpuçları için bazı boya markalarını izleyin .

2. Boyanın eskimesi

Kaçınılmaz olan boya eskidikçe genişleme ve sıcaklık değişimlerine uyum sağlama yeteneğini kaybeder. Film sertleşir ve kırılgan hale gelir ve ardından çatlamaya başlar. Bulunduğunuz yere ve kullandığınız boyanın toleransına bağlı olarak belirli bir süre sonra yeniden boyamanız gerekir. Bazı boya markalarının boyaları için, iç mekanlar için ortalama yeniden boyama programı her 5 yılda bir olacaktır.

3. Boyanın aşırı inceltilmesi veya aşırı yayılması

Boyanın kuruduğunda çatlamasına neden olabilecek aşırı incelme veya aşırı yayılma gibi sorunları önlemek için yüzeye ihtiyacınız olan miktarda boya uyguladığınızdan emin olun. Bir şey daha, kullanacağınız her ürün için belirtilen boyama kılavuzunu okumayı alışkanlık haline getirin. Bazı boya markalarının, ürünün kullanımını nasıl en üst düzeye çıkarabileceğiniz konusunda size rehberlik eden bir uygulamaya sahiptir.

4. Dış cephede iç cephe boyası kullanımı

Her yüzey için farklı boya özelliklerimiz var ve bunun bir nedeni var. Dış cephe boyaları aşırı hava değişikliklerine maruz kalır, bu nedenle parçalarının soyulma, kabarma ve solma gibi yaygın boyama sorunlarına direnmesi için daha sert olması gerekir. İç mekan boyaları açıkça daha az serttir, bu nedenle özellikle bir ay sonra boya işini yeniden yapmak istemiyorsanız, dış mekanda kullanmak istemezsiniz.

5. Düşük kaliteli boya kullanmak

Aynı şekilde, düşük kaliteli boya kullanmak, boyama işinin genel sonucunu etkiler. Uygulamada ne kadar başarılı olursanız olun, boyanın zayıf yapışması nedeniyle yine de çatlama olasılığı vardır.

Hadi Şimdi Boyamaya Başlayalım!

Kazıyıcılarınızı ve tel fırçalarınızı hazırlayın ve bu çatlakları bir profesyonel gibi düzeltin! Çatlağın yüzeyden geçmediğinden zaten eminseniz, kalan boyanın sağlam olduğu noktaya kadar gevşek film için yakındaki alanlar da dahil olmak üzere etkilenen kaplamayı çıkarmak için kazıyın. Alanı zımparalayın, astarlayın ve ardından yeniden boyamaya devam edin. Bu kadar kolay!

“ Neşeli bir sezon geçirin ve problemlerinizi duvar boyasını çatlatmak için hızla çözmeye başlayın. Soğukkanlılığınızı ve evinizin durumunu korumanıza yardımcı olalım.

Acil boyama sorunları için  bize ulaşın.

Mutlu tatiller!

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası