Bina Bodrum Katı Tadilatı

Özellikle son birkaç yılda, bodrum katındaki tadilatlar tüm çılgınlıklara son verme çılgınlığı haline geldi.

İstanbul’un her yerinde ev sahipleri, iç yaşam alanlarını geliştirme, iyileştirme ve önemli ölçüde genişletme fırsatından yararlanıyor.

Bir binanın bodrum tadilatını doğru yapın ve hemen hemen her amaç için muazzam bir ek yaşam alanı arıyor olabilirsiniz.

Bazıları için, kapsamlı yenileme veya tadilat çalışmalarına gerek kalmadan mülke ek bir yatak odası eklemekle ile ilgilidir. Alan zaten oradadır, bu yüzden onu iyi kullanmak mantıklıdır.

Diğerleri için, aile için bir eğlence odası ya da klasik (yine de biraz klişe) bir mağara yaratmakla ilgilidir.

Bodrumunuzla ne yapmaya karar verirseniz verin, onu yıllar önce atmanız gereken türden çöpler için rutubetli, karanlık ve sönük bir depolama alanı olarak tutmaktan daha iyi olacağı kesindir.

Yine de, devam etmeye ve bodrumunuzu yeniden düzenlemeye karar verirseniz, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli husus vardır.

Duvarları aydınlatmak için kullandığınız boyadan mekanın yeterince havalandırılmasına kadar her şeye dikkatli ve stratejik bir şekilde yaklaşmak önemlidir .

Bu nedenle, bunu akılda tutarak, bodrumlarını yeniden şekillendirmek isteyen herkesin göz önünde bulundurması gereken dört önemli şeyin kısa bir özeti var:

  1. Aydınlatmaya Yoğun Şekilde Odaklanma

Her şeyden önce, bodrum katınızın çok az doğal ışıktan yararlanabileceğini veya hiç doğal ışık almayacağını unutmamak önemlidir.

Bu, söz konusu yaşam alanında zaman geçirmeye başlayana kadar gerçekten fark etmeyeceğiniz türden bir şey.

Doğal ışık eksikliği ilk bakışta özellikle fark edilmez, ancak kısa süre sonra yeni yaşam alanının konforu ve genel keyfi üzerinde bir etkiye sahip olabilir.

Bodrumunuza doğal ışığın girmesine izin vermek gerçekçi bir seçenek değilse, gerekli aydınlatmayı nereye ve nasıl kuracağınızı dikkatlice düşünün.

Alanı aşırı parlak bir merkezi aydınlatma kaynağıyla aydınlatmak yerine, alanın etrafına çeşitli farklı aydınlatma kaynakları dağıtmayı düşünün.

Ortamdaki doğal aydınlatma koşullarını çoğaltmak için elinizden geleni yapın.

  1. Doğru Renkleri Seçin

Doğru renkleri seçmenin önemi de abartılamaz.

Bir kez daha, odadaki doğal ışık eksikliğini nasıl etkili bir şekilde telafi edeceğiniz konusunda dikkatlice düşünmeniz gerekir.

Doğal ışık eksikliği, bir alanı her zaman olduğundan daha küçük ve genellikle olduğundan daha az canlı hissettirir.

Yani, renk ve aydınlatma tercihleriniz konusunda yaratıcı olmadığınız sürece .

Odadaki ışığı yansıtan ve ferahlık hissi yaratan her şeyi, yalnızca daha parlak ve daha canlı renklerle boyayın.

Beyaz renk boyadan başka  hiçbir şey kullanmak zorunda değilsiniz ama beyaz – burada cesur ve canlı renkler ve gerçek bir etki var olabilir. Sadece karanlık veya pasaklı herhangi bir şeyden uzak durduğunuzdan emin olun.

  1. Havalandırma Konusunda Dikkatlice Düşünün

Özellikle bodrumun herhangi bir dış penceresi veya kapısı yoksa, havalandırma konusunda dikkatlice düşünmeniz gerekecektir.

Bodrumdaki hava nispeten taze gelse bile, tespit edilemeyecek kadar ne tür pislikler saklanıyor olabileceği hakkında hiçbir fikriniz yok.

Yeterli havalandırmaya sahip bir bodrum katının sağlanması, tipik olarak, havalandırma kanalları ve girişleri kurmak için bir kaç delik açmaktan biraz daha fazlası anlamına gelir.

Bu özel işi kendi başınıza halletmemeyi tercih ederseniz, her zaman sizin adınıza işlerle ilgilenmesi için bir profesyonel tutabilirsiniz.

  1. Isıtma ve İzolasyonu Düşünün

Son olarak, ev sahiplerinin büyük çoğunluğu yılın daha sıcak aylarında bu tür projeleri değerlendirme ve yürütme eğilimindedir.

Bunu yaparken , yılın geri kalanında her şeyin o kadar sıcak ve hoş kalmadığını unutursunuz .

Özellikle bodrumların kış aylarında rahatsız edici derecede soğuk olma alışkanlığı vardır – bazen sonbaharda ve ilkbaharda da.

Bu nedenle, tadilata giderken, yıl boyunca nasıl yeterli ısınma sağlamayı düşündüğünüzü dikkatlice düşünmeniz gerekecektir.

Bodrumunuz şu anda herhangi bir etkili yalıtıma sahip değilse, burası başlamak için iyi bir yer olabilir.

Tüm alan oldukça etkili bir şekilde izole edilmiş olsa bile, yine de büyük olasılıkla konfor için radyatör veya bir tür ısıtma cihazı takmanız gerekecektir.

Yine, bu tek başına organize etme beceriniz ve / veya deneyiminiz yoksa, yardım almaya değer.

Dış cephe ev boyama hizmetlerimizden herhangi biri hakkında daha fazla bilgi için, bugün Boyacı Ustası Hizmeti’nin  ekibin bir üyesine ulaşın.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası