Alçıpan Fiyatları ve Malzemeleri

Bir alçıpan montaj projesi üstlenildiğinde yapılması gereken çok detaylı iş vardır, ancak ne bekleyeceğinizi ve bütçenizi nasıl planlayacağınızı bilmek işleri daha az stresli hale getirmede uzun bir yol kat edebilir. İstanbul bölgesindeki alçıpan montaj ustaları hakkında online araştırma yapmak , süreçten veya maliyetten ne beklemeniz gerektiğinden emin olmadığınızda başlamak için iyi bir yerdir.

Sadece İstanbul alçıpan fiyatları ve malzemeleri için buradaysanız, onlara ulaşmak için sizlere tavsiyelerimiz olacak.

E-posta göndermek veya fiyat teklifi almak için birkaç şirket ile karşı karşıya kaldığınızda bunalmak kolaydır, ancak bazen yapmanız gereken arama sayısını azaltmak için biraz araştırma yapabilirsiniz. Neyse ki, süreci biraz daha kolay ve ortalama bir tüketici için biraz daha kolay hale getirmeye yardımcı olacak bunun gibi kılavuzlar var.

Bu kılavuzla, ortalama bir alçıpan montaj servisinin neleri içerdiğini ve bütçeyle ilgili olarak neler beklemeniz gerektiğini okuyabileceksiniz. İstanbul bölgesindeki gerçek şirketlerden projeler için teklifleri bile görebileceksiniz. Tüm bunlar, yaklaşmakta olan alçıpan montaj projeniz hakkında iyi bir karar vermenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

İster büyük bir ticari alçıpan projeniz olsun, ister evde küçük bir şeyiniz olsun, sorularınız olması normaldir. İstanbul bölgesinde yaşıyorsanız ve sorularınızın yanıtlanmasını istiyorsanız, okumaya devam etme zamanı. Bu, İstanbul bölgesindeki alçıpan montaj projeleri için kapsamlı bir kılavuzdur.

Tipik Alçıpan Montaj Hizmetleri Neleri İçerir?

alçıpan montaj

 

Yeni bir alçıpan projesi hakkında düşünmeye başladığınızda, tüm sürecin neyi içerdiğinden emin olamayabilirsiniz. Alçıpan montajı için biriyle iletişime geçerseniz, buna ne dahildir? Alçıpanı asmaktan boyamaya kadar her şeyi yapmalarını bekleyebilir misiniz? Teklif çağrısı yapmadan önce ne bekleyeceğinizin ve tüm sürecin neleri içerdiğinin farkında olmak iyidir.

Bu bilgiler, teklifinizin projeniz için ihtiyaç duyacağınız tüm hizmetleri içerdiğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. İstediğiniz son şey, teklifinize dahil olmayan bir hizmete sahip olmayı planlamak ve gerçeğin ardından öğrenmek. Bu, tüm bütçenizi ve proje zaman çizelgenizi pencereden dışarı atabilir. Tipik süreç şu şekildedir:

ALÇIPAN MONTAJI

Alçıpan montajı, duvarları veya tavanları inşa etmeye yardımcı olmak için evlere ve diğer binalarda kullanılan ucuz bir malzemedir. Alçıpan, alçıdan yapılır ve bazen alçı levha olarak da anılır.

Alçıpan montajı ile birlikte gelen beş farklı bitiş seviyesi vardır. İhtiyacınız olan bitirme türü, yapmayı planladığınız projenin türüne bağlıdır. Bazı iş bitirmeler projenizin maliyetini artırabilir, bu nedenle önceden neye ihtiyacınız olduğunu bilmek daha doğru bir tahmin elde etmenize yardımcı olacaktır.

ALÇIPAN KAPLAMA

Az önce okuduğunuz gibi, bir alçıpan montaj projesi için beş farklı alçıpan kaplama seviyesi vardır. Her seviye , alçıpan asıldıktan sonra ne kadar iş yapıldığını ifade eder . Seviye 0, seviye 5’e kadar en az çalışma miktarı en yüksek çalışma miktarıdır.

Seviye 0:

Alçıpanı astıktan sonra başka hiçbir şey yapılmaz. Raptiyeler ve tırnaklar ile dikişler açıkta bırakılır. Bu, birçok alçıpan projesi için yaygın değildir ve genellikle işin geçici olması gerektiğinde yapılır.

Seviye 1:

Bu seviye, alçıpan derzlerine derz bandının gömülmesini ifade eder, ancak bunun ötesinde hiçbir şey yapılmayacaktır. Yine bu genellikle alçıpan ekiplerinin projenizden nasıl ayrılacağı değildir, ancak bazen hızlı veya düşük bütçeli işler için yapılır.

Seviye 2:

2. seviyede, alçıpan bandın ve açıkta kalan çivilerin veya raptiyelerin ince bir kat derz macunu ile kaplanmasını bekleyebilirsiniz. Bu, bitmiş projenizin alçıpanın üzerine fayans döşemeyi içereceğini biliyorsanız, durabileceğiniz bir seviyedir.

3. Seviye:

Bu, seviye 2’ye benzer, ancak açıkta kalan bant ve vidalara / çivilere / raptiyelere ikinci veya daha kalın bir derz macunu tabakası uygulanır. Ağır dokulu duvarlara sahip olmayı planlıyorsanız, alçıpan ustasına önceden haber verebilirsiniz. Bu durumda bu bitiş seviyesinde durabilirlerdi.

Seviye 4:

Bu, bir alçıpan projesi için en yaygın kaplama türüdür. Bir tahminde bulunursanız ve belirli tipte bitişler veya ihtiyaçlar hakkında konuşmazsanız, projenizin dördüncü seviye bir bitiş fiyatının bitirme fiyat teklifini içereceğini güvenle varsayabilirsiniz.

Dördüncü seviyede, tüm bant ve vidaların vb. Kalın bir kat derz macunu ile kaplanmasını bekleyebilirsiniz. Bileşik kuruduktan sonra zımparalanacak, duvarlar pürüzsüz ve boya veya diğer bitirme seçenekleriyle kaplanması kolay olacak.

Seviye 5:

Bu, dördüncü seviye bitirmeden bir adım daha ileridedir. Bu kaplamanın ekstra maliyetli olmasını bekleyebilirsiniz ve gerçekten yalnızca duvarlarınız için planlanmış çok karmaşık yüzeyler veya dekorasyonlarınız varsa kullanılması gerekir.

Beşinci seviyede zımparalanmış duvarlara sahip olacaksınız ve bu duvarlara “kaygan kaplama” uygulanacaktır. Yağsız kaplama, bir fırça ile veya hatta bazı durumlarda duvarlarınıza hava püskürtülerek uygulanabilen sulandırılmış bir derz bileşiğidir. Alçıpanda son derece pürüzsüz bir yüzey sağlar.

Yine, projeniz için ne tür bir genel kaplama kullanmayı planladığınızı hatırlamak isteyeceksiniz. Genel olarak çoğu projenin genellikle dördüncü seviye bitirmeyi kullandığını unutmayın, ancak duvarlarınızın yoğun dokulu, döşeli olacağını veya karmaşık bir çalışma gerektireceğini biliyorsanız, bütçenizi planlarken ve alçıpan ustası ile konuşurken bundan bahsedebilirsiniz.

Bu, aramayı yapmadan önce süreç hakkında bilgi sahibi olmanın ne kadar yararlı olacağına dair güzel bir örnektir. Nihai projenin tam olarak ihtiyacınız olan şey olduğundan emin olacaksınız, hiç kimse her iki tarafta da herhangi bir şey hakkında varsayımda bulunmayacak ve daha fazlasına ihtiyacınız olacağını biliyorsanız daha kesin bir teklif alacaksınız (veya daha az) bitirme sürecinde çalışın.

SON BOYAMA

Çoğu zaman, farklı türde bir kaplama (ağır dokular, fayanslar, vb.) Kullanmayı planlamıyorsanız, ustaların ayrılmadan önce alçıpanınızı boyamasını istersiniz. Bu, teklifinize dahil edebileceğiniz bir şeydir. Boyama, alçıpan montaj projesinin / sürecinin son aşamasıdır.

Alçıpanı kendiniz boyayabilirsiniz, ancak projenizin boyutuna bağlı olarak, değerinden daha güç olabilir. Küçük bir odayı kendi başınıza boyamak çok önemli değil, ancak ticari bir alçıpan projesinden bahsederken, her şey bittikten sonra boyamak için birden fazla odanız olacağını düşünmelisiniz.

Bir alçıpan montaj ekibinin, alçıpan boyama konusunda deneyimli birden fazla üyesi vardır. Rekor sürede bitirebilirler ve muhtemelen kendi başınıza yapabileceğinizden daha iyi bir iş çıkarırlar. Genellikle, son kat boya o kadar pahalı değildir ve ekipten ayrılmadan önce sadece biraz zaman ve baş ağrısından kurtulmak için bunu sizin için yaptırmaya değer olabilir.

Türkiye’de Alçıpan Montaj Projeleri İçin Ortalama Bütçe Ne Kadardır?

kurumsal-alçıpan ustası

 

Türkiye’de ortalama alçıpan kurulum maliyeti, İstanbul bölgesinde maliyetin ne olacağına dair size her zaman en iyi göstergeyi vermeyecektir. Size gösterdiği şey, neyin çok pahalı ya da şüpheli bir şekilde maliyetinin çok düşük olduğu. Ulusal ortalamaları biliyorsanız, diğer tüketicilerden daha fazla bilgiye sahipsiniz demektir. Bu, hangi açıpan ustasını işe alacağınız konusunda en iyi kararı vermenize yardımcı olabilir.

Belirli yüklenicilerinizin malzeme, işçilik ve hatta çalışma sahanıza seyahat için nasıl ücret aldıklarına bağlı olarak proje maliyetlerinizin ne kadarını değiştirebilecek bazı şeyler. Bazı şirketler metrekare başına sabit bir ücret alırken, diğerleri her bir faktörü dikkate alır ve yukarıda belirtilenlerin tümüne dayalı bir tahmin oluşturur.

Türkiye’de ortalama olarak, alçıpanın kurulumunun metre kare başına yaklaşık 25 TL’ye mal olmasını bekleyebilirsiniz . Malzeme ve işçilik ekledikten sonra, ulusal ortalama alçıpan panel başına 70TL. civarındadır. Projenizin toplam maliyeti, alçıpan monte etmeyi planladığınız oda veya odaların boyutuna bağlı olacaktır.

Projenizin bu aralığın neresine girebileceğini düşünürken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ekstra faktörler vardır. Bazı alçıpan ustaları, daha küçük projeler için metrekare başına biraz fazladan ücret alırken, daha büyük projeler, genel olarak daha fazla para ödediğiniz için, metrekare başına bir “toplu indirim” olarak düşünebileceğiniz şeyi alır.

Ayrıca kullanılan alçıpanın türünü de düşünmek isteyebilirsiniz. Birkaç seçenek var ve bazıları diğerlerinden daha pahalı.

Hangi Alçıpan Türleri Mevcuttur?

 

alçıpan türleri

 

Hangi alçıpan ustası şirketine iş verdiğinize ve şirketlerinde ne sunduklarına bağlı olsa da, tüketici olarak farkında olabileceğiniz beş tür alçıpan vardır . Bu beş tür hakkında bilgi sahibi olmak ve her türün ne sunduğunu (ve türünün ne kadara mal olabileceğinin yanı sıra), alçıpan kurulum projenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

NORMAL ALÇIPAN:

Bu, alçıpanın neye benzediğini düşündüğünüzde muhtemelen aklınızda bulundurduğunuz temel gri alçıpandır. En ucuz alçıpan seçeneğidir ve evinizin veya ofis binanızın çoğu alanı dahil olmak üzere çok çeşitli durumlarda kullanılabilir. Özellikle dar bir bütçeniz varsa ve yine de projenizde size yardımcı olması için iyi bir alçıpan ustası şirketlerine ihtiyacınız varsa, bu çok yönlü bir seçenektir.

YEŞİL ALÇIPAN:

Bu tip alçıpan, küfe dayanıklıdır ve yüksek nemin sorun olacağı alanlarda kullanılabilir. Bu tür bir alçıpanı, nem birikimi için çok fazla potansiyel olan banyonuz veya çamaşır odası gibi alanlarda kullanmayı düşünün. Genel olarak, yeşil alçıpan, normal alçıpanın sizi çalıştıracağından yaklaşık % 20 daha pahalı olabilir.

MOR ALÇIPAN:

Küf, küf ve neme dayanıklı bir şeye ihtiyacınız varsa, bu iyi bir seçenektir. Yeşil alçıpan ile neredeyse aynıdır, ancak aynı zamanda daha dayanıklı ve çok yoğun trafik alanları için daha uygun olma avantajına da sahiptir. Duvarlarınızın çok fazla suistimale maruz kalacağını biliyorsanız, mor alçıpan hakkında soru sormayı düşünün.

İstanbul’ta, ülkenin diğer bölgelerinden daha nemli olan hava koşullarıyla zaten karşı karşıya olabileceğinizi unutmayın. Bu, evinizin doğal olarak diğer evlerden daha fazla neme dayanıklı malzemeye ihtiyaç duyduğu anlamına gelebilir. Mor alçıpan bir seçenektir, ancak normal alçıpandan % 30 daha pahalı olabileceğini unutmayın.

X ALÇIPAN:

Tüm alçıpan doğal olarak yangına dayanıklı olacaktır (alçıpan kullanmanın en büyük faydalarından biridir) bu tip piyasadaki diğer tüm alçıpandan daha dayanıklıdır. Tip X alçıpan daha kalındır ve cam elyafı alçıya karıştırılmıştır. Yanmaz olmasa da, yangına karşı 1 saatlik bir derecesi vardır.

Evinizde veya ofisinizde alçıpanı nereye monte ettiğinize bağlı olarak, binanızın koda ulaşması için Tip X alçıpan gerekebilir. Durum buysa, yüklenicinizin size haber vereceğinden emin olabilirsiniz, ancak zaten farkında olacağınız için bunu da sorabilirsiniz. Tip X alçıpanın maliyeti normal alçıpanın sizi çalıştıracağından yaklaşık % 10 daha fazladır.

SES YALITIMLI ALÇIPAN:

Normal vs Tip X alçıpanda olduğu gibi, tüm alçıpan, evinizdeki odalarda geçen ses miktarını azaltacaktır. Sesi sönümleyen alçıpan, sesin normal alçıpandan daha az hareket etmesini sağlamak için sadece ekstra bir adımdır. Bu işleme yardımcı olmak için iki kat alçı arasında bir zar vardır.

Çoğu zaman muhtemelen ses yalıtımlı alçıpanın takılması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, alçıpan kaplı bir kayıt stüdyosu gibi bir odanız varsa, bu yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunun normal alçıpandan önemli miktarda daha pahalı olmasını bekleyin. Ortalama olarak bu tür bir alçıpan yaklaşık % 400 daha pahalıdır.

Normal alçıpan kullanmak çoğu insana çok iyi hizmet eder. Yüklenicinizin dikkate almasını istediğiniz özel hususlar varsa, onları önceden bilgilendirdiğinizden emin olun. Bu tür malzeme değişiklikleri, size daha doğru ve özel projenize ve ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bir tahmin sağlamada büyük bir fark yaratacaktır.

 

istanbul Bölgesinde Alçıpan Montajının Maliyeti Nedir?

istanbul alçıpan maliyeti

 

İstanbulbölgesinde epeyce alçıpan montaj şirketi var, bu yüzden bu alıntılar aradığımız veya isimsiz olarak e-posta ile gönderdiğimiz bazı yerel şirketlerden. 200 metrekarelik bir ofisin sahte bir projesine dayanıyorlar. Teklifler, 4. seviye cilalı normal alçıpan içindir ve son bir boya kaplaması içerir. İşte bu özelliklere dayalı bazı tahminler:

ŞİRKET1: 

Kurulum Maliyeti: 320 TL.

Bitirme Maliyeti: 400 TL.

Boyama Maliyeti: 320 TL. + 100 TL. değerinde boya

Toplam Tahmin: 12000 TL.

ŞİRKET2:

Kurulum Maliyeti:  480-550 TL. arası

Bitirme Maliyeti: 240 TL.

Boyama Maliyeti:  250 TL.

Toplam Tahmin: 12000 TL – 13000 TL.

ŞİRKET3: 

Kurulum Maliyeti: 480 TL.

Bitirme Maliyeti: 480 TL.

Boyama Maliyeti: 240 TL. işçilik + 150 TL. boya

Toplam Tahmin: 15000 TL – 16600 TL. 

ŞİRKET4: 

Kurulum Maliyeti: 480 TL.

Bitirme Maliyeti: 480 TL

Boyama Maliyeti: 480 TL.

Toplam Tahmin: 17500 TL.

Bu alıntılar, belirtildiği gibi, hepsi aynı değişkenlere dayanmaktadır. İstanbul bölgesindeki her alçıpan müteahhitlik şirketi olmasa da, size bölgenin ortalamasının ne olduğunu görme şansı veriyor. Yine, ulusal ortalamalarda olduğu gibi, bu, tahminlerinde çok düşük veya çok yüksek olan herkesi ayıklamanıza yardımcı olur.

Bölgede bunun gibi küçük bütçelerle çalışmayacak bazı firmalar var. Örneğin, Alçıpan İç Mekanları , bütçesi  80.000 TL’den az olan hiç kimseyle çalışmayacaktır. Bu, projenizde ilerlerken akılda tutulması gereken bir şeydir. İrtibat kurduğunuz herkese, süreçte çok ileri gitmeden önce harcayabileceğiniz minimum bir bütçeye sahip olmanızı bekleyip beklemediklerini sorabilirsiniz.

 

İstanbul Bölgesindeki Alçıpan Projeleri İçin Özel Hususlar Nelerdir?

alçıpan ustası hizmeti

 

Özel alçıpan projeniz için neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak, İstanbul bölgesi için dikkate almanız gereken bazı özel hususlar olabilir. Bunların çoğu, bölgenin ortalama nem ve sıcaklığı etrafında dönecektir. Alçıpanın ısıya ve neme dayanmasını sağlamaya yardımcı olacak seçenekleriniz olduğunu unutmayın.

Alçıpanın uzun ömürlülüğünden endişeleniyorsanız, kullanılabilecek diğer alçıpan türlerini sorun. Yeşil alçıpanın ve mor alçıpanın küflenmeye karşı dayanıklı olacak şekilde yapıldığını, mor alçıpanın özellikle dayanıklı olduğunu ve yüksek trafikli alanlar için iyi yapıldığını unutmayın.

İstanbul’daki mürettebatın bölgedeki hava koşullarından haberdar olduğundan da emin olabilirsiniz. Farklı türde bir alçıpan kullanmanızı önerirlerse, muhtemelen sizin en iyi ilginizi çekecek şekilde yapıyorlardır. Yüklenicinizin çok dikkate aldığı herhangi bir öneride bulunun. Daha önceden ödenmesi gerekenler uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

SONUÇ:

alçıpan işinin sonucu

 

Bir alçıpan montaj projesine girebilecek çeşitli şeylerin farkında olmak, kime işi vereceğiniz konusunda daha iyi bir karar vermenize yardımcı olacaktır. Daha etkili bir şekilde iletişim kurabilecek ve size sunulanların daha fazla farkında olacaksınız. Daha bilgili sorular sorabilir ve proje başlamadan önce gerçekten istediğinizi aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Bitirme türlerinden oradaki alçıpan türlerine kadar burada okuduğunuz her şeyi aklınızda bulundurun. Tüm bunlar, doğru bir teklif  almanıza ve projenin tamamlanması boyunca bütçenize bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır. Bir alçıpan projesinin hayal ettiğiniz kadar stresli olması gerekmez.

Artık bilgilendirildiğinize göre, bu bilgileri kullanıma sunmanın zamanı geldi. Bazı aramalar yapın, bilgili bir tüketici olduğunuzdan emin olun, telifler alın ve nihai işi verme kararını verin. Başlamadan önce yaptığınız tüm araştırmalar nedeniyle yakında mutlu olduğunuz bitmiş bir projeye sahip olacaksınız. Harika bir araştırma ve projenizde iyi şanslar!

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası