Ustasından Ahşap Parke Döşeme Nasıl Yapılır?

Ahşap parkelerin zemine kattığı güzellik veya bakımlarının daha kolay olması, evinize kattığı değer ya da çevre dostu olması dolayısı ile birinci tercih sebebiniz olabilir. Ahşap parkeyi tercih etmenizde ki sebep ne olursa olsun, iyi bir firma ile güzel döşenmiş ahşap parke her zaman güzel görünecektir.

Ev sahipleri ahşap parke döşeme sürecine aşina olduğunda, her şeyin biraz daha sorunsuz gittiğini ve sonunda daha mutlu müşteriler elde edildiğini gördük, bu nedenle ustasından parke döşeme nasıl yapılmalıdır sorusunun yanıtını sizlere birinci ağızdan yazdık.

İşte size parke döşeme konusunda adım adım gideceğiniz yollar.

İstanbul'da Parke döşeme, masif ve lamine parke, lambri ve deck yağlama işinizi tozsuz sistre cila yapıyoruz. İstanbul Sistre Cila Fiyatları.

Adım 1: Zemin İçin Hangi Parke Seçilmeli Karar Verin

Sürece başlamadan önce karar vermelisiniz. Zemin için en uygun olan laminat parke mi ? Ahşap parke mi?  Bu önemlidir, çünkü tam olarak ne istediğinizle olabilir olanların eşleşmesi gerekmektedir. Parke zeminler söz konusu olduğunda çok fazla seçenek olduğundan, en küçük ayrıntısına kadar bilinçli bir karar verebilmeniz için tüm seçeneklerinizi bildiğinizden emin olmalısınız.

Laminat parke döşeme işi kolaydır ve laminat parkeler ucuzdur. Fakat yıllara meydan okuması biraz zayıftır. Renk alternatifi oldukça fazladır. Bozuk zeminler için idealdir.

Ahşap parke döşeme ise tamamen profesyonellik gerektirir. Bu nedenle iyi bir parke firmasından fikir almanız gerekir. Bozuk zeminlere olmaz. Fakat yıprandıkça sistre cila yapılabilir olmasından dolayı uzun yıllar kullanılabilir. Çevre dostudur ve istenilen renkler parkeye yansıtılabilir.

Ahşap Zemininiz için Özel Renkler ve Tasarımlar Yapılır

Farklı türler, tahta genişlikleri, leke renkleri, desenler gibi birçok farklı tipte ahşap zemin sunulmaktadır fakat bunların evinize uyum sağlayacağından emin olun. Burada evin boya badana rengi de önemlidir.

İyi bir boyacı ustası size bu konuda fikir verebilir. Zeminlerinizi evinize özgü yapmak istiyorsanız, mutlaka uyumlu renkler tercih etmenizde fayda vardır.

Adım 2: Oda Hazırlığı

Kurulumdan önce yapmanız gereken tek şey, eşyaların kaldırılmasıdır. Kurulum işlemi sırasında herhangi bir mobilyanızın çarpma veya kırılma riskini en aza indirmek için mobilyaları, perdeleri ve duvarda asılı olan her şeyi çıkarmanız gerekmektedir.

Adım 3: Parke Zemin Kurulumu

Bu, sürecin en can alıcı kısmıdır. Parke döşeme ustaları parkelerin montajını yaparken evinizde biraz gürültü oluşabilir. Bunu hesaplayarak iyi bir saat belirlemelisiniz. Laminat parkeler ya da ahşap parkeler evinize gelmeden önce mutlaka kontrol edilmelidir.

Eğer ahşap parke döşemesi tercih ettiyseniz doğal olarak zımpara işlemine tabi tutulacağından evde toz olmaması için iyi bir makine ile çalışan ustaları tercih etmenizde fayda vardır. Laminat parke döşemesi ise en kolay döşeme biçimidir.

Ustaların aynı günde evin bütün zeminini döşemesi mümkündür. Böylelikle zaman kazanabilir, hemen taşınabilirsiniz.

Adım 4: Parke Döşeme Fiyatları Konusuna Hakim Olmalısınız

Ahşap ya da laminat olsun, sektörde oldukça farklı fiyatlar olacağı kesin. Hem laminat parke döşeme fiyatları hem de sistre cila fiyatları konusunda mutlaka çeşitli yerlerden fiyat almanız sizin yararınıza olacaktır. Burda dikkat edilmesi gereken nokta, parke döşeme işi yapacak olan ustaların referansları olacaktır. Çalışmak için anlaşacağınız firmadan mutlaka daha önce ki yapmış olduğu işler için örnekler isteyiniz.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası