Dairenizin Dışı Nasıl Boyanır?

Dış duvarları boyamak sanattan çok bilimdir. Bir dairenin dış cephe boyama işlemi kolay ve kolay bir işlem değildir. Çok sayıda ön planlama ve iyi organize edilmiş çalışma stratejisi gerektirir. Dairenin dışını boyamak için master plan yapılırken çeşitli faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir.

Boyanın dış duvarlarla uyum sağlaması için en iyi olabilecek hava türünden, boyanacak yüzey türüne kadar başlar. Dış cephe boyama işini profesyonelce yapabilmek için gerekli olan adımlar aşağıda verilmiştir.

Yüzey temizliği

Binalarda yapılması gereken ilk ve en önemli şey dış duvarların temizlenmesidir. İlk olarak, duvarlar yüksek basınç altında su ile yıkanır ve bir süre dinlendirilir. Duvarda bulunan tozun ve diğer yabancı maddelerin suyu emmesi için oturma süresi gereklidir.

Toz suyu bir kez emdiğinde, yüksek basınçlı su ile ikinci yıkama ile duvardan çıkarılması daha kolay hale gelir. Bu adım, çok fazla kazıma çabalarından tasarruf sağlar.

Yüzeyin Hazırlanması

Küçük çatlakları ve delikleri doldurmak, dış duvarları boyamanın bir sonraki adımıdır. Tüm duvar alanının kazınmasına gerek yoktur, ancak gevşek boya veya diğer gevşek malzemeler duvardan kazınmalıdır.

Yüzey alanındaki hasar daha fazla ise ve sadece kazıma ile düz bir yüzey elde edilemiyorsa; bu alanların doldurulması gerekiyordu.

Astarlama

Asıl boyama işini gerçekleştirmeden önce duvarların astarlanması, boyanın yapışması için yüzeyi pürüzsüz ve stabil hale getirmek için gereklidir.

Boya uygulamasından önce mutlaka bir kat astar kullanılması tavsiye edilir. Uzun vadede, astar hazırlayıcı bir kat görevi gördüğü ve üzerindeki boyanın ömrünü uzattığı için faydalı olduğunu kanıtlıyor.

Dış cephe boyası seçimi

Boya projesinde nicelikten çok kaliteye yatırım yapmak uzun vadede karlı çıkıyor. Emülsiyonlar, esas olarak dış yüzeylerde kullanılan su bazlı boyalardır.

Dış cephe boyası için boya seçimi yaparken bulunduğunuz yerdeki hava koşullarını da göz önünde bulundurmak önemlidir. Tüm akrilik emülsiyonlar, orta ila şiddetli yağışların yanı sıra sıcak koşullara da dayanabilir. Dış cephe boya rengi taze ve içerikli olmalıdır.

Boyama araçları (Fırçalama/rulo)

Fırçalama, yuvarlama veya püskürtme olsun, nihai amaç pürüzsüz bir boyalı yüzey elde etmektir. Püskürtücülerin kullanımı zamandan ve emekten tasarruf sağlar.

Ancak yüksek güçlü püskürtücüler boşluk bırakabilir veya bazı alanlara aşırı püskürtebilir.

Kapı veya pencere kenarlarına ve dar alanlara boya fırçası uygulanabilir. Rulo, geniş bir yüzeyi boyamanın en etkili yoludur.

Bu üç aletin kombinasyonu ve her birinin yüzey tipine göre kullanılması zamandan ve emekten tasarruf sağlar ve mükemmel bir çıktı verir.

Bitiricilik

Boyama işi tamamlandıktan sonra, tüm boyama alanının araştırılması gereklidir. Boyanmamış ve biraz fazla boyanmış yüzeyler bu şekilde bilinebilir.

Kalan yüzeyle hizalanmalarını sağlamak için bu noktaları yumuşatmak profesyonel bir sonlandırma yöntemidir.

Evin dış duvarlarını boyamak için yukarıdaki adımları izleyerek, uzun süre dayanabilen etkileyici dış duvar boyaması elde edilebilir veya profesyonel dış cephe boya ustalarımızı işe alabilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası