Çocukların Yeni Boyanmış Bir Odada Uyuması Güvenli mi?

Yani çocuğunuzun odası için yeni ve canlı bir boya rengi buldunuz, ancak şimdi bir ikilemle karşı karşıyasınız çünkü çocuğunuzun güzel, yeni boyanmış bir odaya sahip olmasını istiyorsunuz ve aynı zamanda çocuklarınızı yeniden boyamaktan endişe ediyor olabilirsiniz Odalar, taze boyanın geride bırakacağı dumanlar nedeniyle.

Peki, çocukların yeni boyanmış bir odada uyuması güvenli midir?
Genellikle EVET! Günümüzde boya teknolojisindeki son yeniliklerle, boyadan çıkan dumanların kuruması için sadece üç ila dört saat beklemeniz gerekecek ve işte! 

Çocuklarınız yeni boyanmış güzel yatak odalarında güvenle uyuyabilirler. Tabii ki önce boyanın kuruması gerekiyor, bu da üç ila dört saat anlamına geliyor. 

Dumanların gerçekten odadan dışarı çıkmasını sağlamak için yeni boyanmış odayı iyi havalandırmalısınız.

Bu, dışarıdaki tüm kendi boya yapan anneler ve babalar için iyi bir haber! Artık boya dumanı korkusu, ev projeleriniz için renklerle yaratıcı olmanızı asla engellemeyecek. Ve çocuk odaları sadece renkli ve canlı değil, daha da önemlisi sağlık ve çevre için güvenlidir.

Bununla birlikte, bunun yalnızca evlerde yaygın olarak kullanılan su bazlı boyalar için geçerli olduğunu belirtmek önemlidir. Tüm boya türleri eşit yaratılmamıştır ve ebeveynler, özellikle çocuk odalarında, evlerde kullanılan boya türlerini incelemelidir.

Boyanın kurumasını beklemenin ne anlamı var ki?

Boyanın kurumasını beklememizin nedeni uçucu kimyasallardır. Uçucu organik bileşikler anlamına gelir. Ne yazık ki, Uçucu organik bileşiklerdeki organik, sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Aslında tam tersi. Burada organik, bileşiminde en az bir karbon molekülü olduğu anlamına gelir. Uçucu organik bileşikler, tipik oda sıcaklığında kolaylıkla gaza dönüşebilen kimyasallardır ve sizin için çok zararlıdırlar. Özellikle, o yeni boyanmış odada uyuyorsanız.

Ev boyalarının sıvı formlarda olduğunu ve kimyasalların karışımından yapıldığını hepimiz biliyoruz. Bu kimyasalları duvarınıza boyadıkça, boya kurumaya başlayacak ve bazı kimyasallar buharlaşmaya başlayacaktır.

Bunlar Uçucu organik bileşiklerdir. Buhara dönüştüklerinde, havada doğal olarak bulunan güneş ışığı ve nitrojen oksitlerle reaksiyona girerek “duman” olarak da bilinen yer seviyesinde ozon üretirler.

Uçucu organik bileşikler sadece boyalarda bulunmaz. Ayrıca sigara, temizlik sıvıları, oda spreyleri, ahşap koruyucuları ve böcek ilaçlarında bulunurlar.

Hava kalitesine gelince , sigara ve böcek ilaçlarından bahsetmeye dikkat edin. Hiç kimse çocuklarının sigara ve böcek ilacı içindekiler kadar zararlı dumanlarla uyumasını istemez, değil mi?

Öyleyse hiç kimse boyanın kurumasını beklemeden yeni boyanmış odalarda uyumamalı.

Uçucu organik bileşikler o kadar tehlikelidir ki, bunlara kısa süreli maruz kalma bile gözlerde ve solunum yollarında tahrişe, baş ağrılarına, baş dönmesine, görme bozukluklarına ve hafıza sorunlarına neden olabilir.

Ve uzun süreli maruz kalma daha da tehlikelidir.

Karaciğer ve böbreklere zarar verebilir çünkü bu organlar vücudunuzu toksinlerden temizlemekle sorumludur ve ayrıca merkezi sinir sistemini de etkiler.

Ayrıca, Amerika sanayi bakanlığı tarafından tarafından 2004 yılında yapılan bir çalışmada  , merkezi sinir sistemine verilen hasarın belirtileri koordinasyon kaybı ve baş dönmesi olabilir. Son olarak, birçok zararlı kimyasal gibi Uçucu organik bileşikler de kansere neden olabilir.

Bu nedenle, Uçucu organik bileşik içeren boyaları kullanırken, yeni boyanmış odada uyumadan önce bir süre beklediğinizden emin olun.

Yine, boya su bazlı ise, üç ila dört saat bekleyin ve yağ bazlı ise en az 24 saat beklemek en iyisidir. Bekleme süresi, çocuğunuza zarar vermemeleri için tüm bu uçucu organik bileşiklerin buharlaşmasına ve odadan çıkmasına izin vermek için önemlidir.

Boya Türleri

Evlerin boyanmasında kullanılan üç ana boya türü vardır ve bunlar su bazlı boyalar, yağ bazlı boyalar ve Uçucu organik bileşik değeri düşük olan ve olmayan boyalardır.

Su bazlı boyalar evlerde ve iç cephe boyamada daha yaygındır. Daha geniş bir renk yelpazesine sahiptirler, daha kısa sürede kururlar ve kullanımı açısından genellikle yağ bazlı boyalara göre daha esnektirler. 

Öte yandan, yağ bazlı boyalar sert aşınma ve yıpranmaya karşı büyük bir dirence sahiptir ve su bazlı emaye boya kullanırken elde edemeyeceğiniz pürüzsüz bir yüzey elde edebilirler. 

Bu nedenle, su bazlı boyalar daha yaygın olarak kullanılırken, bazı insanlar evlerinde yağ bazlı boyaları tercih edebilir. 

Yağ bazlı boyaların evlerde kullanılması halinde zararlı olacağı anlamına gelmez.. Yağ bazlı boyaların kuruması ve daha güçlü kokuları olması için biraz daha zamana ihtiyacı vardır. 

Kullanıyorsanız, yeni boyanmış odanızda uyumadan önce boyanın kuruması ve dumanların odadan çıkması için yaklaşık 24 saat beklemek daha güvenlidir. 

Boyanın kuruması için yeterince beklememek çocuklarınızın baş ağrısına, mide bulantısına veya sinüs rahatsızlığına neden olabilir.

Şimdi, Uçucu organik bileşik içeren değeri düşük olan veya olmayan boyalara geçelim. Bunlar, tüm ev boyaları arasında en güvenli olanı olarak kabul edilir çünkü ya içlerinde daha az miktarda kötü uçucu organik bileşik bulunur ya da boya üreticileri bir şekilde boyalarının kimyasal formülünden kurtulmayı başardılar.

İstanbul boyacı ustası olarak bizlerin önerdiği gibi, çocuğunuzun yeni boyanmış odayı kullanmaya başlayabilmesi için herhangi bir süre beklemenize bile gerek kalmayacak kadar güvenlidir.

Uçucu organik bileşikten kurtulmak için ne yapmalı?

Boyalardaki tüm uçucu organik bileşiklerin neden olduğu zararla birlikte, sadece boyalardan vazgeçmeli miyiz? Kesinlikle hayır! Duvarlarımıza ‘ayın rengi‘ boyanmasa nasıl bir dünyada yaşıyor oluruz?

Bu gözler için korkunç ve bu çocukların oyun odaları için de korkunç. Renklerin, aksi takdirde sıkıcı odaları birçok karakterle canlı bir hale dönüştürdüğü bilinmektedir ve ruh halini etkiler ve kişinin çevresinden genel bir tatmin duygusu yaratır.

Boyalarla ilgili sorun, içlerindeki uçucu organik bileşiklerdir. Bununla birlikte, uçucu organik bileşikler uçucu olduğundan, hızla gaza dönüştükleri için, odalarda çok uzun süre kalmazlar. Boya kururken odayı iyi havalandırdığınız sürece, uçucu organik bileşikler odadan çıkıp atmosfere dağılabilmelidir.

Çocuğunuzun odasını havalandırmanın yanı sıra, boya dumanını ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz başka bir şey de odaya kova su koymaktır. Su, buharların bir kısmını emecek ve böylece dumanlar odadan daha hızlı çıkacaktır. Oda kullanıma hazır olduğunda kovaları odadan çıkarmayı unutmayın.

Bunu yapmanın bir başka yolu da odadaki mumları yakmaktır. Boyanın içindeki uçucu bileşikler alevler tarafından yanacak ve tüketilecektir. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, bu çocuğunuzun odasındaki dumanı gidermenin çok güvenli bir yolu değildir, bu nedenle bu yöntemi çok dikkatli kullanın ve yanan mumları asla gözetimsiz bırakmayın.


Bize sorarsanız, evler her zaman uçucu organik bileşikler olmayan boyalar kullanmalıdır. Odanın çocuklar tarafından kullanılıp kullanılmayacağına bakılmaksızın. Uçucu organik bileşikler olmayan boyalar çok güvenlidir, neredeyse kokusuzdur ve boyalı odalarda yaşayan insanlara zarar veren kötü kimyasallar açığa çıkarmaz.

Araştırmalar ayrıca bu boyaların okul çağındaki çocuklarda alerjik hastalıkları tetiklemediğini göstermiştir.

Çocuğunuzun sağlığı için güvenli olmanın yanı sıra, uçucu organik bileşikler olmayan boyalar da çevre dostudur çünkü bu boyalardaki çözücüler önemli ölçüde azalır. Piyasada bulunan diğer boya türlerinden daha az miktarda kimyasal yayarlar.

Bölgenizde uçucu organik bileşikler olmayan boyalar yoksa, en düşük uçucu organik bileşiklere sahip boyayı kullanın. Bu şekilde, dumanların odadan dışarı çıkması çok zaman almayacaktır. Çocuğunuz yeni boyanmış odasını kullanacağı zaman, 2021 yılında yapılan çalışma itibariyle tüm dumanlar gitmiş olacaktır  .

Özetlemek gerekirse, renkli boyayı çocuk odalarınızda yasaklamak zorunda değilsiniz. Boyanın sağlığa zararlı etkileri olabilecek kimyasallar varken, odayı kullanmadan önce boyanın kurumasını ve odayı bir süre havalandırmasını sağlayarak bu tür etkilerden kaçınmak kolaydır. 

Bu, odanın çocuklarınız için güvenli olabilmesi için dumanların odadan dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır ve hala odalarda bazı dumanların kalabileceğinden endişeleniyorsanız, uçucu organik bileşikler olmayan boyalar kullanın.

Bunlar en güvenli olanlardır ve yeni boyanmış odanızı kullanmadan önce uzun süre beklemenize gerek kalmayacaktır.

Çocuk odasını uçucu organik bileşikler içermeyen boyalar ile boyacı ustası boyasın derseniz çocuk odası renk seçenekleri ile, çocuk odasını dekorasyonunu yapabilir 0216 449 94 01 numaralı telefondan yardım alabilirsiniz.

 

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası