Boyama Sırasında En Sık Yapılan 3 Hata

Hepimiz projelerimizin mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesini isteriz: çok az komplikasyon ve sorun, para israfı yapan hatalar ve kesinlikle yeniden yapılanma yok. Proje baş ağrılarına karşı ilk savunma hattınız mı? Kendi boya yapanlar ve boyacı ustaları boyama yaparken yaptığı en yaygın hatalardan kaçınmak için doğru teknik bilgilerle donatın. İşte boya uyumluluğu söz konusu olduğunda üç tane:

Hata 1: Boyanın Yüzeye Uygun olup olmadığını Kontrol Etmemek

Diyelim ki şu anda ahşaptan yapılmış mutfak dolaplarınızı krem rengine boyaıyorsunuz. Daha sonra betondan yapılmış mutfak duvarlarınızı aynı renkte yapmak istediğinize karar veriyorsunuz. Zaten orada olduğuna göre aynı kova boyayı mı kullanmalısın? Kısa cevap: HAYIR. Bunu yaparsanız, yolun aşağısında boya sorunlarıyla karşılaşacaksınız.

Deneyimli ressamlar her tür yüzey için aynı kova boyayı kullanamayacağınızı bilirler. Her boya ürünü, uygulanacakları yüzey için özel olarak formüle edilmiştir. Bu, iyi bir yapışma sağlamak ve yüzeye yeterli koruma sağlamak içindir.

Bu nedenle, örneğin ahşap yüzeyler için üretilen boya, ahşap yüzeylerde en iyi sonucu verir. Basitçe söylemek gerekirse: ahşap için ahşap boya, beton için beton boya, metal için metal boya vb.

Bu kolay anlaşılır kılavuzda, boyamadığınız takdirde karşılaşabileceğiniz sorunlar da dahil olmak üzere, yüzey türü için boya türünü eşleştirme hakkında daha fazla bilgi edinin: Yaygın Boyama Hataları: Yüzey için Yanlış Boya Türünü Kullanma.

Hata #2: Tüm Astarların, Macunların ve Boyanın Birlikte Gidebileceğini Düşünmek

Bu sefer yatak odanızın duvarını yeniden boyuyoruz. Hırdavatçıdan bir astar, macun ve boya satın almanız gerekecek. Beğendiğiniz ürünü raflardan mı almalısınız? Yine kısa cevap: HAYIR.

İşte her zaman hatırlanması gereken önemli bir şey: tüm boya ürünleri (astar ve macun dahil) bir arada olmaz. Ve bunun nedeni, tıpkı yukarıdaki Hata #1 gibi, uyumluluktan kaynaklanmaktadır. Tüm boya ürünleri farklı şekilde üretilir ve her birinin kullanım amacına özel özellikleri ve formülasyonları vardır. Örneğin, son katınızla uyumlu olmayan bir astar kullanın ve başa çıkmanız gereken istenmeyen bir ters reaksiyonla sonuçlanabilir – hayır, teşekkür ederim.

Hangi ürünlerin bir arada olduğunu bilmenin en iyi ve en kolay yolu boyama programını kontrol etmektir. Bir boyama programı , halihazırda seçtiğiniz ürünle uyumlu olan diğer gerekli ürünler için temel olarak hızlı bir kılavuzdur. Temelde bir hile sayfasıdır ve her Boyacı ürünü onunla birlikte gelir.

Bir boya ürünü seçtikten sonra, örneğin bir son kat boya (diğer bir deyişle tercih ettiğiniz boya rengi), bir boyama programına hızlı bir bakış, hangi diğer ürünlerin onunla birlikte gideceğini ve hangi sırayla kullanılması gerektiğini size söyleyecektir. Kolay değil mi? Boyama programları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: Boyama Programları: Nasıl Okunurlar ve Neden Önemlidirler .

Hata #3: Farklı Boya Ürünlerini Karıştırma

Çoğu kişi, iki farklı ürünü karıştırmanın akıllıca olmadığını bilecektir. Yine de tekrar etmek gerekir. Bunu yapmaktan kaçının, lütfen! Aynı türden boyaları karıştırıyor olsanız bile bu doğrudur. Yine, ürünlerin formülasyonları hala farklıdır ve denemelerinizle paranızı ve emeğinizi boşa harcamanız gerekebilir.

Belirli bir rengi elde etmek için farklı boya ürünlerini karıştırıyorsanız, Boyacı’nın arşivinde binlerce, binlerce boya rengi var! Hala şüpheniz varsa boyacı ustasına sorun. İstediğiniz rengi veya ona çok yakın bir rengi kesinlikle bulacaksınız.

Karıştırılması gereken boyalarla çalışırken karıştırma tamamdır. Sadece doğru renklendiriciyi tabanınızla eşleştirdiğinizden ( hızlı bir kılavuz bulun ) ve önerilen orana uyduğunuzdan emin olun . Karıştırmanın gerekliliğine bir başka örnek gibi katalizörlerle gelen boyalardır . Yine oranlara uymayı ve karıştırdıktan sonra ürünün kap ömrünü not etmeyi unutmayın.

Bugün yeni bir şey öğrendiğinizi ve bu blog gönderisinin hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Çünkü, hayat ve deneyim harika öğretmenler olsa da, her iki şekilde de sınıfa hazırlıklı gelmek her zaman en iyisidir. Sorunsuz boyamanız dileğiyle!

Boyacı Ustası Hizmeti ürünleriyle ilgili herhangi bir sorunuz veya sorunuz varsa, teknik ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Bire bir danışma için mesai saatleri içinde  bir e-posta gönderin veya bizi arayın.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası