İç Cephe Boya Satın Alma Rehberi

Bir boya seçerken renk tek seçeneğiniz değildir – yağlı veya lateks, yumurta kabuğu veya mat kullanmalısınız ve düşük uçucu kimyasal içeren boyalar  ne anlama geliyor? Bugün boyada bulunan çeşitli formüllerin ve yüzeylerin kodunu çözmek için bir kılavuz hazırladık.

 

Lateks: Aka akrilik veya su bazlı boya (çözücü su), sabun ve suyla temizlendiği için kendi boyamak isteyenlere dost en uygun seçimdir. Günümüzde satılan çoğu boya latekstir ve daha fazla şehirde solvent bazlı ürünlerin satışını sınırlandırdığı için birçok bölgede teneke olarak sunulan tek seçenek budur.

Yağ: Solvent bazlı veya alkid boya olarak bilinir (mineral ispirto solventtir), yavaş kurur ve temizlenmesi için tiner gerektirir. Ancak bu yavaş kuruma süresi, yağlı boyanın düzleşmesine yardımcı olarak fırça darbelerinin veya rulo noktalarının yüzeyini temizler. Yağlar, dayanıklı, emaye bir kabuğa sertleşir.

Düşük Kimyasal İçerik: Boya çözücüler, sağlık açısından bir tehlike oluşturan (o boya kokusuna neden olan) gazdan çıkan uçucu organik bileşikler içerir. Son zamanlarda boya şirketleri, daha kalın (diğer bir deyişle “premium”) ve çok çabuk kuruyan daha sağlıklı ürünler yapmak için solventleri azaltmış veya kaldırmıştır. Floetrol veya Okon gibi koşullandırıcıların eklenmesi, uçucu organik bileşiklere sahip boyalar olmadan çalışma süresini uzatabilir.

Metal: Bu boyalar metale yapışacak ve pası önleyecek şekilde formüle edilmiştir. Akrilik metal boyalar demir içermeyen metaller (alüminyum gibi) için iyidir, ancak demir içeren metaller (dökme demir radyatör gibi) yağ bazlı bir metal boya gerektirir.

Düz veya Mat Kaplama

Düz veya Mat Kaplama

Boya, tebeşirimsi bir malzeme olan titanyum dioksit ilavesiyle parlak bir şekilde başlar ve parlaklığını kaybeder. En çok düz yüzeyler vardır, bu da onları yansıtma açısından çok düşük yapar. Bu, düzensiz yüzeylerdeki kusurları maskeledikleri, ancak kolayca aşındıkları anlamına gelir. Düz boya için en iyi yer, daha az yansımanın artı olduğu tavandır. Ancak matlar, duvarda kullanıldığında derin bir rengin zenginliğini artırabilir.

Yumurta Kabuğu Kaplama

Yumurta Kabuğu Kaplama

Bu kaplama, üreticiye göre büyük ölçüde değişir. Alanı genellikle biraz daha yansıtıcıdır, ancak adından da anlaşılacağı gibi yine de dengeli ve parlak değildir. En popüler kaplama olan yumurta kabuğu, oldukça iyi durumda olan duvarlar içindir. Yüzey, düz bir yüzeyden daha kolay temizler.

Saten Kaplama

Saten Kaplama

Daha parlak, saten yüzeyler, karmaşık kalıp profillerinde veya iyi hazırlanmış pencere ve kapı kasalarında iyi vurgular oluşturur. Parmak izlerine, çizilmelere ve lekelere direnecekler. Saten, iyi temizlediği için mutfaklar ve banyolar için de işe yarar, ancak genellikle diğer iç mekanlar için çok parlaktır.

Yarı parlak bitiş

Yarı parlak bitiş

Islak görünmeden parlak olan bu kaplama her türlü döşeme üzerinde işe yarayabilir. Yine de, onu bazı güzel iç panjurlar için ayırmak veya bir tırabzanı korumak için üstün bulaşma direncine izin vermek daha iyidir. Tüm orta küme cilaları bir zevk ve durum meselesidir – sadece iyi bir şekilde hazırlanın ve her şey işe yarayabilir.

Parlak Kaplama

Parlak Kaplama

Mevcut en parlak kaplama, çok parlak, sert, cam benzeri bir parlaklıkta kurur. En parlak yağ bazlı parlatıcılar ışığı neredeyse bir aynanın yanı sıra yansıtır, bu da onları panelli iç kapılar veya kaliteli mobilyalar için harika, ancak karmaşık bir şekilde oyulmuş bir kalıp veya tavan süslemesi için fazla parlak hale getirir.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası