Garaj Zemini Nasıl Epoksi Yapılır

Garaj tabanınıza epoksi kaplama uygulamak düşündüğünüz kadar zor değil. Aslında, doğru araçlar ve bazı boyama gerçekleri ile donanmış, malzemeleriniz varsa bu kolayca kendiniz yapabileceğiniz bir iş. 

Bu size zaman ve para kazandırır. Kendinizi başarıya hazırlamak için, işi doğru yapmanın daha zor yönlerinden bazılarına rehberlik edebilecek birçok ücretsiz çevrimiçi video dan bazılarına göz atmak harika bir fikirdir. Aklınızın ucunda küçük bir bilgi ile, malzemelerinizi toplayabilir ve o güzel garaj zemini kısa sürede epoksi ile kaplayabilirsiniz.

İstanbul ve çevresinde yaşıyorsanız, bu hizmeti sizin için sağlayabiliriz. Aslında, 1500 TL’ye tam epoksi hizmeti sunuyoruz! Ancak, size nasıl yapılacağını öğretmekten mutluluk duyuyoruz.

Epoksi Kalıbı, Epoksi ne ise Yarar? Epoksi YAPIŞTIRICI? Elba epoksi, Epoksi nedir?Epoksi uygulama, Epoksi Hobi,Epoksi Fiyatları, Epoksi Ustası
                                                               Epoksi uygulama

 

Epoksi Garaj Döşemesinin Maliyeti Nedir? 

Garaj zemini epoksi yapma taahhüdü vermeden önce dikkate almanız gereken en önemli şeylerden biri, ne kadar tutacağıdır. İstanbul‘da ortalama büyüklükte bir tek araba garajı için bu büyüklükteki bir projeyi üstlenmek için , düşük uçta yaklaşık 1650TL ve yüksek uçta yaklaşık 3.000 TL’ye mal olacaktır. Profesyonelce yapılması ile ilgileniyorsanız, bizi arayın veya ücretsiz bir FİYAT planlayalım .

Ortalama olarak, malzeme ve ekipman için metrekare başına 2 ila 5 $ arasında bir ödeme bekleyebilirsiniz. İşi yapmak için profesyonellerin işe alınmasının maliyeti ile karşılaştırıldığında, bu oldukça makuldür. Muhafazakar bir tahmin olarak, uzman bir zemin tamircisi, garaj alanınızın metrekare başına fiyatı 3 $ ‘dan 12 $’ a değiştirir. 

Ortalama tek araba garajı yaklaşık 6×4 ölçülerindedir. Bu, bir boya projesinin 750 ila 3000 TL arasında herhangi bir yere mal olacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, tipik bir iki araçlık garaj bu alanı neredeyse iki katına çıkardığından, 1.200 TL ile 6.000 TL arasında bir rakam ödeyebilirsiniz. Seçtiğiniz epoksi türü ve tercih edilen uygulama, ödeyeceğiniz son tutarda belirleyici bir faktör de oynayacaktır. 

Garaj Zemini Epoksi İçin Nasıl Hazırlanır

Garaj zemininizin uygun şekilde hazırlanması, epoksi zemin kaplamasının başarılı olmasını sağlamak için önemlidir. Garaj tabanınızı epoksi için uygun şekilde hazırlamak için tamamlamanız gereken adımlar şunlardır:

Zemini inceleme

Bazı zeminlerdeki kaplamalar onları epoksi uygulamasına uygun hale getirmez. Betonun üzerine bir plastik kaplama uygulanmışsa veya boyanmışsa, boya veya sızdırmazlık maddesini çıkarmak için zeminin yüzeyinin topraklanması gerekir; Aksi takdirde, epoksi düzgün yapışmaz. 

Zemini incelerken, betondaki kusurları kontrol ettiğinizden emin olun. Epoksi uygulayabilmeniz için bu alanların her birinin düzeltilmesi gerekir. Epoksinin çatlakları dengelemek için tasarlanmadığına dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, yeniden kaplama işleminden önce bunları düzeltmezseniz, epoksi lekeleri gösteren bir kaplamaya sahip olacaktır. 

Nem kontrolü

Epoksi uygulamak için garaj zemini temizlemeden önce bir diğer önemli adım, son cilayı etkileyebilecek nemi kontrol etmektir. Zemini incelerken, yüzeyin biraz nemli görünen veya beyaz toz gibi görünen alanlarındaki nemi görebilirsiniz. Bu beyaz toz, içindeki nem buharlaştığında geride kalan kireç ve mineral kalıntılarından oluşur.  

Zeminde sadece yüksek nemli zamanlarda beyaz toz görülürse, o zaman iyisinizdir. Bununla birlikte, yıl boyunca zeminde nem ile ilgili bir sorun, uygun yapışmanın oluşmasını önleyecektir. İstanbul’da yaşıyorsanız, yine de nem ile ilgili bir sorununuz yok mu sanıyorsunuz!

Temizlik yoluyla garaj tabanını hazırlayın

Yüzeyin epoksi zemini kabul edeceğini ve nemin bir sorun yaratmayacağını belirledikten sonra, uygulamadan önce zemini son bir adım olarak temizleyebilirsiniz. Yağ veya sakız hissi bırakmayacak yağ belirtisi veya diğer maddeler içermeyen garaj döşemelerini temizleyin.

Bu alanlar, su kabul etmeyeceğinden ve doğal olarak epoksi yapıştırıcıyı iteceğinden, bir gres çıkarma maddesi ile uygun bir temizlikten sonra bile gresle lekelenmiş gibi görünen alanları not etmek önemlidir. 

Kusurları onarma

Zemininizi epoksilemeye hazır hale getirmenin bir sonraki adımı gerekli onarımları yapmaktır. Zamanla büzüştüğü bilindiği ve yamanın veya onarımın nerede gerçekleştiğini belirten bir işaret bırakabileceği için zemin onarımları için tasarlanmış lateks ürünlerini kullanmaktan kaçının. 

Zemin profili

Epoksi uygulamadan önce yapmanız gereken son şey zeminin profilini oluşturmaktır. Profile, epoksinin yapışması kolay bir yüzey sağlamak için betondaki gözeneklerin açığa çıkmasına izin verme işlemidir. Asitle dağlama veya öğütme arasından seçim yapabileceğiniz iki farklı seçenek vardır. Profesyoneller asit dağlamayı tercih eder.  

Garaj Zemine Epoksi Nasıl Uygulanır

Projenizin akıcı bir şekilde ilerleyebilmesi için tüm doğru araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. Malzemelerinizi ambalajından çıkarmak için zaman ayırın ve garaj zemini kaplama malzemelerinize bakın. Her şeyin elinizin altında olduğundan emin olmalısınız. Bu, unuttuğunuz öğeleri almak için donanım mağazasına acil durum gezilerinde size zaman kazandıracaktır. 

Kullanabileceğiniz birkaç farklı epoksi türü vardır, ancak ticari kalitede bir ürün kullanmanızı öneririz. Bu tip epoksi çok yoğundur ve bir kerede zemine dökülür ve daha sonra yüzey düzgün bir şekilde kaplanana kadar boya merdaneleri ile yuvarlanabilir. 

Hava Koşullarına Uygunluk

Hava kooperatif olmadığında epoksiye başlamadığınızdan emin olun. Yüksek ısı ve nem epoksinin düşmanlarıdır ve birçok sorun yaratabilirler. Çoğu epoksi türü için ideal sıcaklık 55 ila 90 derecedir. Sıcaklığı daha sıcak bulacaksınız, epoksi daha çabuk kurur. Bu, daha hızlı çalışmanız gerektiği anlamına gelir.

Zemininizin hemen dışına taşan alanları bantladığınızdan emin olun. Bu, epoksinin temiz kalmak istediğiniz noktalara yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Epoksi yerinde göründükten yaklaşık 30 dakika sonra bandı çıkarmanız önemlidir. Aksi takdirde, bandı temiz bir şekilde çıkarmak imkansız olabilir. Katlar arasında bandı yeniden uygulayabilirsiniz. 

Epoksi Hazırlık Çalışması

Uygulamadan önce epoksiyi karıştırdığınızdan emin olun. Üreticinin talimatlarını tam olarak takip etmek önemlidir. Ayrıca, epoksi dökülmelerini önlemek için karıştırma kovanızın altındaki alanı koruduğunuzdan emin olun.

Paket, zemini tamamlamak için birkaç epoksi kitine ihtiyacınız olacağını gösteriyorsa, rengin zeminde bile olacağından emin olmak için hepsini tek bir büyük parti halinde birleştirmek en iyisidir. 

Çoğu zaman, zemine birden fazla kat epoksi uygulamanız gerekecektir. Bu ideal yüzeyi elde etmenize yardımcı olacaktır. İlk kat tipik olarak sadece bir astardır. Epoksinin dökülmesinden itibaren, pürüzsüz bir yüzey elde etmek için epoksiyi yuvarlamak için yaklaşık 40 dakikanız olacak. Çok sıcak veya nemliyse, bundan daha az zamanınız olabilir. Bu yüzden zamanın süper farkında olun ve çabuk çalışın. 

Süreci kolaylaştırmak için tüm araçlarınızın yakın olması önemlidir. Bu, epoksiyi döktüğünüzde hemen yuvarlanmaya başlamanıza yardımcı olur. Renk pulları uyguluyorsanız, işleme başlamadan önce bunları hazır bulundurmanız gerekir. 

Epoksi Nasıl Uygulanır

Epoksiyi uygulamak için, 200 metreye kadar kapsama alanı sağlamak için şerit benzeri bir şekilde dökmenizi öneririz. Bu sadece betonun epoksiyi nasıl yakalayacağını anlamanıza yardımcı olmak içindir.

Epoksi yerleştirildikten sonra, garajın arka köşesinden dışarıya doğru hareket ederek çalışın. Boya rulonuz da herhangi bir hava kabarcığı içermeyen düzgün bir uygulama için epoksiye batırılmalıdır. Hızlı çalışın, gerekirse epoksiyi silindire tekrar uygulayın. Kesilmesi gereken alanlar için bir talaş fırçası kullanmak iyi bir fikirdir. Bu, epoksinin duvarlarınıza sıçramasını önlemeye yardımcı olur. Talaş fırçasını, yuvarlanma işlemi sırasında kaçırmış olabileceğiniz lekeleri temizlemek veya doldurmak için de kullanabilirsiniz. 

Epoksi bir yönde yuvarlandıktan sonra, ürünü geri dikme olarak adlandırılan bir işlem olan dik bir açıyla tekrar yuvarlamanın zamanı gelmiştir. Bu, epoksinin rengini ve kalınlığını eşit tutmaya yardımcı olur. Ayrıca kabarcıkların gelişmesini önler. Las Vegas’ta yaşıyorsanız, birçok boya şirketi geri adım atmaz, bu yüzden kontrol edin. 

 

İlk katı döşedikten 10-24 saat sonra ikinci kat epoksi kullanmaya başlayabilirsiniz. Zemininizin yüzeyini parlatmanız gerekir. Bunu ikinci epoksi kaplamadan önce yüzeyi pürüzlendirmek için zımpara kağıdı ile yapabilirsiniz. 

Garaj tabanınıza epoksi kaplama uygulamak düşündüğünüz kadar zor değil. Aslında, doğru araçlar ve bazı boya gerçekleri ile donanmış, bu kolayca kendiniz yapabileceğiniz bir iş. Bu size zaman ve para kazandırır. Kendinizi başarıya hazırlamak için, işi doğru yapmanın daha zor yönlerinden bazılarına rehberlik edebilecek birçok ücretsiz çevrimiçi videodan bazılarına göz atmak harika bir fikirdir. Kemerinizin altında küçük bir bilgi ile, malzemelerinizi toplayabilir ve o güzel garaj zemini kısa sürede epoksize edebilirsiniz. 

Las Vegas veya Sacramento’da yaşıyorsanız, bu hizmeti sizin için sağlayabiliriz. Aslında, 500 $ tam epoksi hizmeti sunuyoruz! Ancak, size nasıl yapılacağını öğretmekten mutluluk duyuyoruz.

Epoksi Garaj Döşemesinin Maliyeti Nedir? 

Garaj zemini epoksi yapma taahhüdü vermeden önce dikkate almanız gereken en önemli şeylerden biri, ne kadar tutacağıdır. 

İstanbul’da ortalama büyüklükte bir tek araba garajı için bu büyüklükteki bir projeyi üstlenmek için , düşük uçta yaklaşık 5600 TL. ve yüksek uçta yaklaşık 8400TL.  mal olacak. Profesyonelce yapılmasıyla ilgileniyorsanız, bizi arayın veya ücretsiz bir danışın.

Ortalama olarak, malzeme ve ekipman için metrekare başına 2 ila 5 $ arasında bir ödeme bekleyebilirsiniz. İşi yapmak için profesyonellerin işe alınmasının maliyeti ile karşılaştırıldığında, bu oldukça makul. 

Muhafazakar bir tahmin olarak, uzman bir zemin tamircisi, garaj alanınızın metrekare başına fiyatı 3 $ ‘dan 12 $’ a değiştirir. 

Ortalama tek araba garajı yaklaşık 250 feet ölçülerindedir. Bu, bir DIY projesinin 750 ila 3000 dolar arasında herhangi bir yere mal olacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, tipik bir iki araçlık garaj bu alanı neredeyse iki katına çıkardığından, 1.200 dolar ile 6.000 dolar arasında bir rakam ödeyebilirsiniz. Seçtiğiniz epoksi türü ve tercih edilen uygulama, ödeyeceğiniz son tutarda belirleyici bir faktör de oynayacaktır. 

Garaj Zemini Epoksi İçin Nasıl Hazırlanır

Garaj zemininizin uygun şekilde hazırlanması, epoksi zemin kaplamasının başarılı olmasını sağlamak için önemlidir. Garaj tabanınızı epoksi için uygun şekilde hazırlamak için tamamlamanız gereken adımlar şunlardır:

Zemini inceleme

Bazı zeminlerdeki kaplamalar onları epoksi uygulamasına uygun hale getirmez. Betonun üzerine bir conta uygulanmışsa veya boyanmışsa, boya veya sızdırmazlık maddesini çıkarmak için zeminin yüzeyinin topraklanması gerekir; Aksi takdirde, epoksi düzgün yapışmaz. 

Zemini incelerken, betondaki kusurları kontrol ettiğinizden emin olun. Epoksi uygulayabilmeniz için bu alanların her birinin düzeltilmesi gerekir. Epoksinin çatlakları dengelemek için tasarlanmadığına dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, yeniden kaplama işleminden önce bunları düzeltmezseniz, epoksi lekeleri gösteren bir kaplamaya sahip olacaktır. 

Nem kontrolü

Epoksi uygulamak için garaj zemini temizlemeden önce bir diğer önemli adım, son cilayı etkileyebilecek nemi kontrol etmektir. Zemini incelerken, yüzeyin biraz nemli görünen veya beyaz toz gibi görünen alanlarındaki nemi görebilirsiniz. Bu beyaz toz, içindeki nem buharlaştığında geride kalan kireç ve mineral kalıntılarından oluşur.  

Zeminde sadece yüksek nemli zamanlarda beyaz toz görülürse, o zaman iyisinizdir. Bununla birlikte, yıl boyunca zeminde nem ile ilgili bir sorun, uygun yapışmanın oluşmasını önleyecektir. Las Vegas’ta yaşıyorsanız, yine de nem ile ilgili bir sorununuz yok!

Temizlik yoluyla garaj tabanını hazırlayın

Yüzeyin epoksi kuyusunu kabul edeceğini ve nemin bir sorun yaratmayacağını belirledikten sonra, uygulamadan önce zemini son bir adım olarak temizleyebilirsiniz. Yağ veya sakız hissi bırakmayacak yağ belirtisi veya diğer maddeler içermeyen garaj döşemeleri, süpürmekten biraz daha fazlasını gerektirir. 

Bu alanlar, su kabul etmeyeceğinden ve doğal olarak epoksi yapıştırıcıyı iteceğinden, bir gres çıkarma maddesi ile uygun bir temizlikten sonra bile gresle lekelenmiş gibi görünen alanları not etmek önemlidir. 

Kusurları onarma

Zemininizi epoksilamaya hazır hale getirmenin bir sonraki adımı gerekli onarımları yapmaktır. Zamanla büzüştüğü bilindiği ve yamanın veya onarımın nerede gerçekleştiğini belirten bir işaret bırakabileceği için zemin onarımları için tasarlanmış lateks ürünlerini kullanmaktan kaçının. 

Zemin profili

Epoksi uygulamadan önce yapmanız gereken son şey zeminin profilini oluşturmaktır. Profilleme, epoksinin yapışması kolay bir yüzey sağlamak için betondaki gözeneklerin açığa çıkmasına izin verme işlemidir. Asitle dağlama veya öğütme arasından seçim yapabileceğiniz iki farklı seçenek vardır. Profesyoneller asit dağlamayı tercih eder.  

Garaj Zemine Epoksi Nasıl Uygulanır

Projenizin akıcı bir şekilde ilerleyebilmesi için tüm doğru araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. Malzemelerinizi ambalajından çıkarmak için zaman ayırın ve garaj zemini kaplama malzemelerinize bakın. Her şeyin elinizin altında olduğundan emin olmalısınız. Bu, unuttuğunuz öğeleri almak için yapı market mağazasına acil durum için gitmeniz gerektiğinde size zaman kazandıracaktır. 

Kullanabileceğiniz birkaç farklı epoksi türü vardır, ancak ticari kalitede bir ürün kullanmanızı öneririz. Bu tip epoksi çok yoğundur ve bir kerede zemine dökülür ve daha sonra yüzey düzgün bir şekilde kaplanana kadar boya merdaneleri ile yuvarlanabilir. 

Hava Koşullarına Uygunluk

Hava sıcak veya nemli olmadığında epoksiye başlamadığınızdan emin olun. Yüksek ısı ve nem epoksinin düşmanlarıdır ve birçok sorun yaratabilirler. Çoğu epoksi türü için ideal sıcaklık 55 ila 90 derecedir. Sıcaklığı daha sıcak bulacaksınız, epoksi daha çabuk kurur. Bu, daha hızlı çalışmanız gerektiği anlamına gelir.

Zemininizin hemen dışına taşan alanları bantladığınızdan emin olun. Bu, epoksinin temiz kalmak istediğiniz noktalara yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Epoksi yerinde göründükten yaklaşık 30 dakika sonra bandı çıkarmanız önemlidir. Aksi takdirde, bandı temiz bir şekilde çıkarmak imkansız olabilir. Katlar arasında bandı yeniden uygulayabilirsiniz. 

Epoksi Hazırlık Çalışması

Uygulamadan önce epoksiyi karıştırdığınızdan emin olun. Üreticinin talimatlarını tam olarak takip etmek önemlidir. Ayrıca, epoksi dökülmelerini önlemek için karıştırma kovanızın altındaki alanı koruduğunuzdan emin olun.

Paket, zemini tamamlamak için birkaç epoksi kitine ihtiyacınız olacağını gösteriyorsa, rengin zeminde bile olacağından emin olmak için hepsini tek bir büyük parti halinde birleştirmek en iyisidir. 

Çoğu zaman, zemine birden fazla kat epoksi uygulamanız gerekecektir. Bu ideal yüzeyi elde etmenize yardımcı olacaktır. İlk kat tipik olarak sadece bir astardır. Epoksinin dökülmesinden itibaren, pürüzsüz bir yüzey elde etmek için epoksiyi yuvarlamak için yaklaşık 40 dakikanız olacak. Çok sıcak veya nemliyse, bundan daha az zamanınız olabilir. Bu yüzden zamanın süper farkında olun ve çabuk çalışın. 

Süreci kolaylaştırmak için tüm araçlarınızın yakın olması önemlidir. Bu, epoksiyi döktüğünüzde hemen yuvarlanmaya başlamanıza yardımcı olur. Renk pulları uyguluyorsanız, işleme başlamadan önce bunları hazır bulundurmanız gerekir. 

Epoksi Nasıl Uygulanır

Epoksiyi uygulamak için, 200 metreye kadar kapsama alanı sağlamak için şerit benzeri bir şekilde dökmenizi öneririz. Bu sadece betonun epoksiyi nasıl yakalayacağını anlamanıza yardımcı olmak içindir.

Epoksi yerleştirildikten sonra, garajın arka köşesinden dışarıya doğru hareket ederek çalışın. Boya rulonuz da herhangi bir hava kabarcığı içermeyen düzgün bir uygulama için epoksiye batırılmalıdır. Hızlı çalışın, gerekirse epoksiyi silindire tekrar uygulayın. Kesilmesi gereken alanlar için bir talaş fırçası kullanmak iyi bir fikirdir. Bu, epoksinin duvarlarınıza sıçramasını önlemeye yardımcı olur. Talaş fırçasını, yuvarlanma işlemi sırasında kaçırmış olabileceğiniz lekeleri temizlemek veya doldurmak için de kullanabilirsiniz. 

Epoksi bir yönde yuvarlandıktan sonra, ürünü geri dikme olarak adlandırılan bir işlem olan dik bir açıyla tekrar yuvarlamanın zamanı gelmiştir. Bu, epoksinin rengini ve kalınlığını eşit tutmaya yardımcı olur. Ayrıca kabarcıkların gelişmesini önler. İstanbul’da yaşıyorsanız, birçok boyacı şirketi sonra size yardım etmez, bu yüzden iyi kontrol edin. 

İlk katı döşedikten 10-24 saat sonra ikinci kat epoksi kullanmaya başlayabilirsiniz. Zemininizin yüzeyini parlatmanız gerekir. Bunu ikinci epoksi kaplamadan önce yüzeyi pürüzlendirmek için zımpara kağıdı ile yapabilirsiniz. 

Epoksi Son Kat

Bir son kat daha planınızın bir parçasıysa, zeminin tamamen ayarlandığından emin olmak istersiniz. Zemin tamamen kuru değilse, zeminde çizgiler veya izler bırakırsınız. Üst katı döşedikten sonra, en az 72 saat vermeniz gerekir. Garajın içine bir şey koymadan önce kuruması için bu zamana ihtiyaç vardır.

Garaj Zemininde Epoksi Ömrü Ne Kadar ?

Bir epoksi perdahın kullanım ömrü, zeminin ne kadar kullanıldığını ve kötüye kullanıldığını ve onu temizlemek ve korumak için ne kadar özen gösterildiğine bağlıdır. Ortalama bir kural olarak, garaj tabanınıza epoksi uygulamasından iki ila üç yıl geçmesini bekleyebilirsiniz. 

Epoksi Garaj Zemini Nasıl Temizlenir

Lekelerin veya çiziklerin yüzeyi etkilemesini önlemek için epoksi zeminler temiz tutulmalıdır. Kum ve kir zeminden mümkün olduğunca sık süpürülmeli ve silinmelidir veya yumuşak kıl aparatı kullanılarak vakumlanabilir. 

Formülasyonlarında sabun içeren temizleyiciler zamanla yüzeye zarar verebilecek puslu bir kalıntı bırakabilir. Zeminin yalnızca ılık su ve gerektiğinde bir paspas kullanılarak temizlenmesi önerilir. Daha kapsamlı bir temizlik gerektiren lekeler gelişirse, bölgeyi parlatmak için hafif bir ovma fırçası kullanılabilir. Çıkarıldıktan sonra, kalan kir veya lekeleri çıkarmak için hafif bir amonyak ve su karışımı silinebilir. 

Garaj zemininize epoksi bir kaplama eklemek istediğinizi düşünüyor musunuz? Ücretsiz fiyat tahminimiz için bizi arayın veya randevu alın!

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası