Fayans Boyama Hizmeti

Tarihli bir tasarıma veya renge sahip seramik veya mozaik karolarınız mı var? Kendinize sorabileceğiniz ilk soru, “Fayans boyayabilir misiniz?” Fayanslarınızı değiştirmeyi seçebilir veya bir kat boya ile güncelleyebilirsiniz. Düzgün yapıldığında, seramik boyalı karolar hemen hemen her odada harika görünür. Tabii ki, duşta fayans boyamak tavsiye edilmez, ancak diğer alanlar iyidir. Bir şöminenin üzerine fayans boyama, banyoda fayans boyama veya mutfakta fayans boyama adımları temelde aynıdır. Bu kılavuz, fayans boyamaya nasıl hazırlanacağınızı ve mutfak veya banyo fayansı boyalarını nasıl kullanacağınızı gösterir .

1- Eski Döşemeyi Temizle

Eski Döşemeyi Temizle

 

Fayansların nasıl boyanacağını öğrenmenin ilk adımı, temizliğin gerekli olduğunu anlamaktır. Fayansların çoğu, mutfak ve banyo gibi yüksek kullanım alanlarında bulunur ve kir veya sabun pisliğine maruz kalır. Fayansları fırçalamak için ticari bir temizleyici ve sünger kullanın. Temiz suyla durulayın ve bir sonraki adımdan önce döşemenin kurumasını bekleyin.

İpucu: Tamamen temiz olduklarından emin olmak için mutfak fayans arka yüzeylerinde yağ giderici bir temizleyici kullanın .

2- Çentikleri ve Çatlakları Onarın

Çentikleri ve Çatlakları Onarın

 

Karo çok dayanıklıdır ve yıllarca harika görünür, ancak aşınma ve yıpranma belirtileri gösterebilir. Fayansları boyamadan önce dikkatlice incelediğinizden emin olun. Çatlakları ve talaşları alçı ile doldurmak için bir macun bıçağı kullanın . Bir sonraki adıma geçmeden önce bıçağınızla fazlalıkları sıyırdığınızdan ve onarımların kurumasını beklediğinizden emin olun.

3- Eski Çini yada Fayansları Zımparalayın

Eski Çini Zımparalayın

 

Tüm karoların bir sır tabakası vardır. Boyanın bu cila yapışması zordur, bu yüzden onu çıkarmak önemlidir. Karoyu boyamadan önce elle zımparalamak veya makineyle zımparalamak için minimum 100 kumlu zımpara kağıdı kullanın. Zımparalamayı bitirdiğinizde, zımpara taneciklerini silmek için nemli bir bez kullanın.

İpucu: Fayans yüzeyine zarar vermemek için zımparalarken hafif bir el kullanın.

4- Astar uygulayın

Astar uygulayın

 

Nihai hedefiniz ister koridor için elle boyanmış mozaik fayanslar isterse siyah renk için boyalı fayanslar olsun , fayansların nasıl boyanacağını öğrenmenin en önemli adımlarından biri astar kullanmaktır. Astarlar, istenmeyen renkleri ve tasarımları gizler ve yeni boyanın karolarınıza daha iyi yapışmasına yardımcı olur. Astarı eşit şekilde yuvarlayın. Gerekirse iki kat uygulayın. Sonraki adıma geçmeden önce astarın kurumasını bekleyin.

İpucu: Fayansları tek tek elle boyuyorsanız, daha fazla kontrol için rulo yerine küçük, düz bir boya fırçası kullanın.

5-Epoksi Boya ile Fayans Boyama

Epoksi Boya ile Fayans Boya

 

Karo Fayans boyama, özel epoksi boyaların veya fayans boyalarının kullanılmasını gerektirir . Bu boya karo üzerine yapıştırılarak uygulanır. Son derece dayanıklı ve yıkanabilir. Karoya eşit şekilde boya uygulamak için bir rulo kullanın. Harcı da boyadığınızdan emin olun. Boyanın tamamen kuruyana kadar 24 ila 48 saat kurumasını bekleyin. İsterseniz şeffaf bir poliüretan kat ekleyin.

İpucu: Epoksi veya fayans boya ile karoları boyarken, alanın iyi havalandırıldığından emin olun. Boya maskesi ve diğer koruyucu giysiler giyin.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası