Bir Odada Birden Fazla Boya Rengi Nasıl Kullanılır

Kontrastın ister cesur ister ince olmasını isteyin, takip etmeniz gereken püf noktaları var.

Bir odaya aynı boya rengini yapıştırmak beklenir, ancak neden duvarlarınızı birden fazla renkte boyamayasınız?

“Bir odadaki renk kombinasyonları, sanatın ve tasarımın başka bir jestidir ve odanın sanat, tekstil ve aksesuarlarla oluşturulan tüm renk paletini birbirine bağlamanıza veya vurgulamanıza yardımcı olabilir. Renkleri eşleştirmek büyüleyici bir egzersizdir ve her yeni partnerle renk yenisini alır. 

Duvarlarınızı canlandırmak için renk ipuçlarınızı bu profesyonel ipuçlarından alın.  

Özenle Renk Seçin

“Renk kombinasyonlarının mutlaka aynı renk ailesinden gelmesi gerekmez. Cesur, zıt kombinasyonlar hemen göze çarpar, bu yüzden bunları bir odadaki şömine mantounda süs oymacılığı, pencere etrafındaki pervazlar gibi benzersiz özellikleri vurgulamak için kullanırdım. ve kapılar veya yükseltilmiş paneller. Daha yumuşak, daha monokromatik kombinasyonlar aynı derecede etkili olabilir. Pencere pervazlarında dört gri tonu olan bir yeri araştırdım.

“Az önce bir şehir evi kütüphanesinde her şeyi anlatan siyah boyalı kenarları olan kırmızı lake bir zemin gördük. 

“Bir alana renk uygularken doğru oranları atamak için bir sanat vardır – odanın bir yama işi yorgan gibi görünmesini istemezsiniz. Güvenli bir formül duvarlar için% 70, döşeme için% 20 ve vurgu rengi.

“Lambri kaplama veya aynı duvarda iki renk kullanma söz konusu olduğunda, duvarın alt kısmını her zaman daha koyu renge boyardım. Bu tekniği, başlangıçta yaya trafiğinden ve mobilyalardan sürtünmeleri gizlemek için tasarladık. Alt kısımda daha koyu gölgeler Duvar alanı aynı zamanda alanı da topraklıyor; üst kısımdaki daha açık gölgeler alan hissini yükseltir. “

Stratejik Olun

“Bir odada iki boya renginin doğru kullanımı, bir odanın genel hissine ince bir zarafet veya etkileyici görsel kontrastlar katabilir. Renklerin aynı aileden gelmesi gerekmez.

“Amaç, bir özellik oluşturmak için bir duvarı vurgulamaksa, bu, farklı bir renk yapmayı seçtiğiniz bir alan olabilir. Bu, büyük olasılıkla, odada yürürken gözünüzün baktığı ilk şey olacaktır, bu nedenle tonu seçmekte dikkatli olun.

“O zaman bir mimari özelliği vurgulamak isteyebilirsiniz. Renk, yatak odasındaki bir yatak gibi büyük bir mobilya parçasını sabitlemek için de kullanılabilir. Döşemenize ve kapılarınıza biraz sevgi gösterin. Süpürgelikleri, kasaları ve kapıları boyamak güçlü bir renk, yüksek stil sağlar.

“İnsanlara her zaman beşinci duvarı, tavanı hatırlatmak isterim, çünkü maalesef çoğu zaman unutulur. Bu, vurgu rengi için harika bir yer olabilir. Daha parlak bir ton alanı genişletir ve daha koyu olanı içeri getirir.

“Tasarım söz konusu olduğunda 60-30-10 renk kuralı vardır: Odanın% 60’ı (boyalı yüzeyleri ve dekor dahil) baskın renk seçiminizi temsil eder;% 30 ikincil renge uygulanır;% 10’u ise Vurgu rengi. Renk teorisi, odadaki baskın renk olarak bir ton kullanılmasını, ikincil renk olarak tonlu bir renk kullanılmasını, vurgu renginizin üçünün en canlı ve saf tonu olmasını önerir. Bununla birlikte, kuralların çiğnenmesi gerektiğini söylüyorum . Bir odanın belirli bir renk tonuna daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, kalbinizi dinleyin.

“Kaplamalar çok önemlidir. İç tasarım butiğimizdeki müşterilerimize tavsiyemiz her zaman duvarlar ve tavanlar için yıkanabilir bir mat, tüm kapılar ve süslemeler için saten kullanmayı içerir. Bu hassas ayrım büyük bir fark yaratır.”

Etkisi hakkında düşünün

“Daha açık renkler boşluk yanılsaması verir ve daha koyu renkler odayı daha küçük ve daha rahat hissettirir. Tek renkli renkler (aynı renk ailesinden tonlar) kullanmak, bastırılmış, sürükleyici bir etki yaratır. Nötr bir seçenek için alt yarısını boyayın koyu gri ve üst yarısı daha soğuk bir gölge duvarlayın. Hem dengeli hem de cesur bir eşleştirme için, daha yumuşak, daha hassas bir gölge ile birlikte kiraz kırmızısını kullanın.

“Ayrıca, beklenmedik bir kombinasyon için renk tekerleğinin maviler ve portakallar gibi zıt taraflarıyla oynamayı deneyin. Renk çarkında yan yana gelen renkler, örneğin yeşiller ve maviler veya kırmızılar ve portakallar, zenginleştirici bir etki yaratacaktır.

Bir oda için iki renk seçerken, vurgu rengiyle rekabet etmemek veya savaşmamak için beyaz veya daha nötr bir renk seçmek önemlidir.

“Biri iki tonla ilgileniyorsa, genellikle bir vurgulu duvar boyamayı veya tavanda ‘beşinci duvar’ olarak başka bir renk kullanmayı öneririm.

“İki yatay bölüm oluşturmak en yaygın yaklaşım olsa da, dikey bölümler ve geometrik renkli bloklar keşfedilecek diğer yöntemlerdir. Daha modern bir yaklaşım istiyorsanız, geleneksel kalıpları göz ardı edin ve tüm duvar boyunca geometrik bir şekil boyayın. Çok yüksekteyseniz tavanlarda, tavanı vurgulu bir renge boyayabilir ve sahte taç pervazının etkisini vermek için çizgiyi duvardan yaklaşık bir ayak aşağı çekebilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası