BİNA TADİLAT VE BOYA

Binanız bir ayarlama gerektirebilir, ancak hangi rotayı takip etmeniz gerektiğinden emin değilsiniz. Bu basit kılavuzla bir bina restorasyonu, tadilatı ve tadilatı arasındaki farkları anlayın.

İlk kez bina sahiplerinin çoğu restorasyon, yenileme veya yeniden modelleme arasındaki farkı bilmez, ancak projenize başlamadan önce her birinin kapsamını anlamak çok önemlidir. Bu şekilde, projenizi planlamak ve onu tamamlamak için tam olarak ne yapılması gerektiğini bilmek daha kolay olacaktır.

Bina restorasyonu, yenileme ve yeniden modelleme arasındaki farkları gözden geçirelim. Ve projeniz için hangisinin doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacağız.

Bina Restorasyon

Restorasyon, binayı orijinal durumuna geri döndürdüğünüz süreçtir.

Tarihi binalar restorasyon projeleri için ortak alanlardır, ancak modern binalar da restorasyona tabi tutulur. Restorasyon projeleri tipik olarak şunları içerir:

 • Duvarlardaki deliklerin onarılması
 • Eski armatürlerin onarımı
 • Eski armatürleri orijinalin kopyalarıyla değiştirme
 • Eski halının çıkarılması
 • Ahşap zeminlerin yeniden cilalanması

Bir itibaren çevresel açıdan , restorasyon az kaynak ve daha az enerji kullanır. Ayrıca, evin sağlam bir temeli olduğu ve yalnızca minimum onarım gerektirdiği sürece, en uygun maliyetli seçim olabilir.

Amacınız binanızın orijinal yapı gibi görünmesini sağlamaksa, restorasyon kesinlikle sizin için doğru olanıdır. Bununla birlikte, bazı parçalar tam olarak restore edilemeyebileceğinden, bazı tadilat ve tamiratlar yapmaya hazırlıklı olun.

Bina Yenileme

Bina yenileme, halihazırda mevcut olanı düzelterek ve bazı durumlarda yeni bileşenler ekleyerek bir binayı veya yapıyı yenileme sürecidir.

Bina Yenileme, tadilattan daha ucuz olma eğilimindedir. Projeye bağlı olarak, restorasyondan daha uygun maliyetli olabilir.

Tipik olarak, tadilatlar restorasyonlarla birlikte yapılır. Örneğin, birisi banyolarını eski haline getirmeye karar verebilir. Ancak biraz daha modern hale getirmek için küvete bir duş bileşeni ekliyorlar ve bu da onu bir yenileme projesi haline getiriyor.

Bina Tadilatı

Yeniden modelleme, tüm bir odayı veya binayı değiştirmeyi içerir.

Yeniden modelleme, bir binanın yapısında değişiklik yapmayı içerdiğinden, restorasyon veya yenilemeden çok daha kapsamlı bir süreç olma eğilimindedir. Yeniden modelleme örnekleri şunları içerir:

 • Bir binanın kare görüntüsünü genişletmek
 • Duvarları açma, kaldırma veya ekleme
 • Tavanları yükseltmek
 • Sıhhi tesisat ekleme
 • Isıtma / soğutma kanalları ekleme
 • Merdiven boşluğu boya ve tadilatı

Yenileme modelleri genellikle üç seçenek içinde en yüksek maliyete sahiptir ve tamamlanması için en çok malzeme ve zaman gerektirir.

Bir binayı yeniden biçimlendirmek çok emek gerektirir. Sadece yapınızda düzgün çalışması için gereken ana bileşenler eksikse yeniden modellemek isteyeceksiniz. Yeniden modellemeyi seçmeden önce , proje için yeterli bütçeniz olduğundan emin olmak için bir maliyet tahmini isteyeceksiniz .

Tadilat mı Yenileme mi: Daha Derin Bir Dalış

Yenileme, bir odayı, kullanımını değiştirmeden düzeltirken, yeniden modelleme, mekanın tüm amacını dönüştürüyor. 

Peki bu farklılıklar sizin için, ev veya iş sahibi için neden önemli?

İnce olsa da, ikisi arasındaki farklar, projenizin sizin için ne kadar değerli bir yatırım olacağı konusunda bir fark yaratabilir.

Yenileme ile tadilat arasında seçim yaparken, göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Fiyat: Alanınızda ne yapmaya karar verirseniz verin, genellikle karmaşık inşaat, elektrik ve sıhhi tesisat işleri gerektirdiğinden, bir tadilat her zaman bir tadilattan daha pahalı olacaktır. Faturanıza yüzlerce TL ekleyebilecek eksiksiz bir yeniden modelleme projesi için izin almanız da gerekebilir.

 

 • Zaman: Küçük kozmetik rötuşları hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmenize rağmen, herhangi bir yeniden modelleme önemli ölçüde daha uzun bir zaman çizelgesi gerektirecektir. Tadilatınızın planlanması ve inşasının birkaç ay sürmesini bekleyin. Oturma odaları ve banyolar, planlamaya başladıktan yaklaşık üç ay sonra tamamlanırken , mutfaklar beş aya kadar sürebilir.

 

 • Proje Kapsamı: Yenileme projeleri esas olarak evinizin veya ticari binanızın görünümüne odaklanırken, tadilatlar tüm işlevselliğini değiştirir. Yenileme ile yeni cihazlar ve armatürler kurabilir ve binanızın teknolojisini yükseltebilirsiniz. Öte yandan, bir yeniden modelleme, kozmetik değişiklikler sorunu çözmek için yeterli olmadığında alanınızı tamamen dönüştürmenize olanak tanır.

 

 • Özelleştirme Seçenekleri: Tadilatlar, binanıza daha modern bir görünüm kazandırabilir ve binanıza birçok işlevsel unsur ekleyebilir, ancak yapıyı tamamen değiştiremezler. Bir duvarı yıkarak odayı açmak veya alanı tamamen kendinize ait hale getirmek istiyorsanız, tam bir yeniden modellemeniz gerekir.
Size En Uygun Proje Türü Nasıl Seçilir

Belki evinizde veya ticari binanızda değiştirmek istediğiniz bir odanız vardır, ancak tam olarak ne yapmak istediğinizden emin değilsiniz.

Belki yeni bir armatürle rötuş yapmak istersiniz veya belki tamamen baştan başlayıp binanın yeni bir parçası gibi davranmak istersiniz.

Bir restorasyon, yenileme veya yeniden modelleme projesinin sizin için en iyisi olup olmadığından emin değilseniz, kendinize sormanız gereken üç kritik soru şunlardır:

 • Bütçem nedir? Tam bir yeniden modelleme, tipik olarak binanızın değerinin yüzde 7 ila yüzde 10’una mal olacaktır . Örneğin, 500.000 TL’lik ticari bir binada bir odayı yeniden biçimlendiriyorsanız, 35.000 ila 50.000 TL arasında bir ödeme yapmayı bekleyin. Bu kadar parayı bir kenara koymayı göze alamıyorsanız, bir yenileme veya basit bir restorasyon, gitmenin en iyi yoludur.

 

 • Ne Kadar Değiştirmek İstiyorum? Mevcut binanızda bazı onarımlar yapmak ister misiniz? Bir restorasyon, odanızın görünümünü ve işlevselliğini geliştirecek bazı basit düzeltmeler yapma şansı sunar. Sadece binanızın daha modern görünmesini mi yoksa bazı unsurları daha pratik hale getirmeyi mi umuyorsunuz? O zaman bir yenileme projesi muhtemelen ihtiyacınız olanı sunacaktır. Ya da inşaat bittiğinde tanımadığınız bir odaya geri dönmek mi istiyorsunuz? Bu durumda, tam bir yeniden modelleme yapmanız gerekecektir.

 

 • Mevcut Oda Tasarımını Seviyor muyum? Tadilat ve restorasyonlar, herhangi bir alanın hem görünümünü hem de hissini dönüştürebilir.
 • Bununla birlikte, odanın tüm düzenini beğenmezseniz ve bir duvarı yıkmak, bir uzantı eklemek veya lavaboyu odanın diğer ucuna taşımak istiyorsanız, yeniden modellemek için fazladan para harcamanız gerekir.
Sonraki Bina Projenizi Planlarken Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Artık bu terimler arasındaki farkı anladığınıza ve hangi rotanın size uygun olduğuna dair bir fikriniz olduğuna göre, binanız için planlar yapmaya başlamanın zamanı geldi.

Planlama kısmı çoğu zaman en zor kısım olabilir, bu yüzden biraz yardım almak iyidir. Başlamaya hazır olduğunuzda bizimle iletişime geçin .

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası