Yeşil Küf Nedir ve Nasıl Kaldırılır?

Binlerce yeşil küf türü gezegenimizi kaplıyor. Karşılaştırıldığında, her türden yüz binlerce küf türü görünmez bir şekilde çevrede dolanır.

Yeşil, mavi, pembe, sarı veya siyah – küfün rengi ne olursa olsun, mantarlar insanlar için zehirlidir , özellikle de sporlar bir konutta veya iş yerinde geliştiğinde.

Duvarları Saran Yeşil Küf Hakkında

Yeşil küf, belirli bir küf türü olmaktan uzaktır. Aksine, yeşilimsi renkli sporlara sahip sayısız mantar türüne yeşil küf denir.

Yeşilimsi sporlara sahip üç yaygın küf türü Cladosporium, Aspergillus ve Penicillium’dur. Bu üç küf türünün her zaman yeşilimsi bir renk almadığını unutmayın; sporlar mavi olabilir, diğerleri ise siyah gibi renk bakımından farklılık gösterebilir.

Yeşil Küf Tehlikeli mi

Tüm küfler gibi yeşil küf de zehirlidir ve insanlar için sağlık riski oluşturur. İnsanlar her gün küf sporları solurken, belirli koşullar küfle ilgili hastalıkları tetikler. Zayıflamış bağışıklık sistemi olan insanlar, küf oluşumu iç mekanlarda meydana geldiğinde daha savunmasızdır. Aspergillus gibi yeşil küfler, zatürree ve akciğer iltihabının başlamasına neden olabilir.

Ayrıca küf, alerji ve astıma duyarlı kişilerde öksürük, burun akıntısı, sulu gözler ve kaşıntılı cilt gibi reaksiyonları tetikler. Yeşil küf kolonileri ile istila edilmiş bir alanda yaşarken, solunum rahatsızlığı öyküsü olmayanlar bile alerji semptomları yaşarlar.

İç Mekanda Yeşil Göründüğünde Küf Testi

Yeşil küfler, yeşilimsi renk tonlarıyla tanımlanabilir. Bununla birlikte, özellikle yeşil küf çeşitli yüzeylerde farklı renkler olarak görünebileceğinden, yeşil küfün tanınması zor olabilir.

Karanlık, nemli girintilerdeki yeşil ve yeşil-gri tonlarında değişen lekeler, yeşil küfün kesin bir göstergesidir. Yeşil küf ayrıca siyah veya pembe küf gibi çeşitli türlerdeki kalıpların yanında yaygın olarak büyür.

Ahşap, küf için birincil hedeftir. Ahşap zeminler, tavan kirişleri ve duvarlar yeşil küf kolonilerine ev sahipliği yapabilir. Mutfak dolabının karanlık, kapalı alanları, yeşil küfün ekmek gibi yiyeceklerde bile gelişmesi için bol miktarda besin sağlar.

Büyüme yeşil renkli görünüyorsa yeşil küfün fark edilmesi kolay olsa da, küfün yeşil küf üreten belirli türlere ait olup olmadığını yalnızca bir laboratuvar testi kanıtlayabilir.

Küf testi kitleri bol miktarda mevcuttur ve mülk sahiplerine mantarlar gibi göze çarpan, küflü gözlerin gerçekten küf olup olmadığını belirleme yeteneği verir. Kalıp çıkarma ve iyileştirme hizmetleri de profesyonel kalıp denetimleri sağlar.

Yeşil Küf Nasıl Kaldırılır

Herhangi bir türdeki kalıp, kaynağında – nemde durdurulmalıdır. Herhangi bir tesisat sızıntısını düzeltin, temeldeki çatlakları doldurun ve iç mekan nemini önlemek için pencerelerin tabanındaki kusurları kapatın. Yeşil küf, tüm küfler gibi, su ve bir besin kaynağı (ahşap, alçıpan ve giyim, diğer besin açısından zengin kaynaklar arasında) ile beslendiğinden, nem sorununu ortadan kaldırmak küf gelişimini durma noktasına getirecektir.

İç mekan nemi kontrol edildikten sonra, mevcut küf kolonileri daha sonra işlenebilir. Mevcut yeşil küfün büyük istilaları mantar ilacı ile çözülebilir. Uzmanlar ayrıca küf sporlarını emmek için HEPA filtreli bir vakum kullanılmasını tavsiye ediyor. HEPA filtresi, küf sporlarının açık havaya çıkmasını ve mülkün diğer alanlarını kirletmesini önler.

Küçük küf kolonileri, kabartma tozu, hidrojen peroksit veya sirke kullanılarak kendin yap ev ilaçları yoluyla çıkarılabilir:

  • Kabartma tozu – Bir sprey şişesinde bir kısım kabartma tozu ve bir kısım sudan oluşan bir çözelti oluşturun. Solüsyonu yeşil küften etkilenen alanın yüzeyine püskürtün. Uygulamayı on dakika bekletin. Kalıbı silmek için ıslak bir sünger kullanılabilir. Kalıp artık görünmeyene kadar tekrarlayın. Leke tamamen kuruduğunda, kalıp etkin bir şekilde yerinden çıkacaktır.
  • Hidrojen peroksit – Yüzde üç hidrojen peroksit ve su çözeltisi, küçük küf oluşumunu ortadan kaldırmak için çalışacaktır. Solüsyonu küf istilasına uygulayın ve on dakika bekleyin. Kalıbı temiz bir bezle silin.
    • Hidrojen peroksiti sadece rengi bozulmayacak yüzeylerde kullanın. Solüsyon belirli kumaşları ağartacağından, küflü döşemeler ve halılar hidrojen peroksit kullanmak için ideal alanlar değildir.
  • Sirke – Sirke ve suyu bir sprey şişesine karıştırın. Çözeltiyi kalıpla basmış yüzeye püskürtün. Sirke ve suyu bir saat bekletin. Kalıbı ıslak bir süngerle silin.

Yeşil küfü temizlemek için kullanılan süngerler ve bezler, nem açısından zengin, besleyici konaklar görevi görür. Yukarıdaki işlemlerden herhangi birini uyguladıktan sonra küfün çıkarılmasıyla ilgili süngerleri ve bezleri hemen atarak küf sporlarının kötüleşmesini ve yayılmasını önleyin .

Temizledikten sonra yüzeylere mantar önleyici bir boya uygulamak, küfün yeniden ortaya çıkmasını da önleyebilir.

Yeşil Küf Temizleme : Yeşil Küften Nasıl Kurtulur -Dış cephe kaplamasını ve görünür betonu sık temizlemenizi gerektirir. Boyacı Küf Ustası.

Bir Profesyonel Ne Zaman Çağırılır?

Belirtildiği gibi, yukarıdaki üç işlem hafif küfü ortadan kaldıracaktır. Aslında, mülk sahipleri, on metrekareden küçük alanlar gibi küçük alanlardaki yeşil küf oluşumunu ortadan kaldırmak için çaba göstermeye teşvik edilir. Yeşil küf, on fit kare veya daha büyük bir alanı aştığında , sorunu çözmek için profesyonel bir küf giderme ve iyileştirme hizmeti gereklidir.

Küf Düzeltme için Profesyonel Boyacı Ustasını arayın

Yeşil bir küf sorunu mülkünüzü bunalttığında, hemen harekete geçin ve yerel, en güvenilir küf düzeltme servisinizle iletişime geçin . Profesyonel ekipleri, sporlar lavabonun altındaki küçük bir alanda tutulmuş veya bodrum duvarları boyunca canavarca lekelere genişlemiş olsun, herhangi bir düzeyde küf oluşumuyla başa çıkmak için donatılmıştır.

Teknisyenler, küfün nereden geldiğini tespit etmek ve küf sporlarının oluşmasına neden olan nemi durdurmak için oldukça eğitimlidir. Ekip önce yerleşik prosedürlere bağlı kalarak bir kalıp iyileştirme planı geliştirir . Daha sonra tüm küf sporlarını ortadan kaldırmak ve gelecekteki salgınları önlemek için ileri teknoloji kullanılır.

Hızlı hareket, yerleşim yeri içindeki yeşil küf oluşumunu ortadan kaldırmak için en iyi çözümdür. Ne kadar küçük veya şiddetli olursa olsun, küf oluşumunun her sporuyla mücadele etmek için özel kalıp iyileştirme uzmanları mevcuttur. Mülkünüzdeki küfü ilk gördüğünüzde  0216 449 94 01‘den onları aramaktan çekinmeyin.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası