Tavan Boyası Renk Seçimi

Tavanınızı boyamanın zamanı geldi mi? Tavan boyanız ister günlük kullanım nedeniyle sararmış olsun, ister biraz karakter katmak için yeni bir renk seçiyor olun, tavanınızı ustalıkla canlandırmak ve evinizin iç mekanının görünümünü ve havasını geliştirmek istiyorsanız profesyonel bir tavan boyama ustası ile iletişime geçmeniz çok önemlidir.

Peki tavanınız hangi renge boyanmalıdır? Bu sorunun cevabı, seçtiğiniz boyama tekniğine ve kişisel zevkinize bağlı olsa da, aşağıdaki boyama kuralları herhangi bir oda için doğru rengi seçmenize yardımcı olabilir.

https://youtu.be/5MiCCLYs-9A

 

Tavanınızı ve Duvarlarınızı Aynı Renkte Boyamak

Tavanınızı ve duvarlarınızı aynı renge boyamayı düşünüyorsanız, boyadığınız odanın türüne ve boyutuna bağlı olarak koyu veya açık boya renklerinin en iyi sonucu verdiğini bilmek önemlidir. Orta boya tonları da işe yaramaz, bu nedenle farklı bir teknik denemek istemediğiniz sürece bu tonları atlayın. Tavanı ve duvarları aynı renge boyamak, aşağıdaki oda türleri için idealdir:

 • Küçük odalar. Küçük bir odada tavan ve duvarlar için daha koyu bir boya rengi seçmek, mekanı zengin bir renkle saracak ve daha samimi hissetmesini sağlayacaktır. Ancak küçük bir alanın gerçekte olduğundan daha geniş hissetmesini istiyorsanız, duvarlar ve tavan için daha açık bir renk seçin. Banyolar, duvarlarda ve tavanda aynı rengi kullanmanın mükemmel bir örneğidir, böylece odayı daha büyük ve daha modern hissettirir ve basitleştirir.
 • Geniş odalar. Daha geniş bir alanda, daha koyu veya daha açık boya renkleriyle kusursuz bir görünüm seçmek, odayı birleştirecek ve mobilyanıza ve dekorunuza odaklanmanızı sağlayacaktır.
 • Asimetrik, tonozlu veya açılı tavanlar. Bu tür tavanlar için aynı duvar boyası rengini kullanmak, boyadığınız tüm odanın şeklini basitleştirmeye yardımcı olabilir. Daha rahat bir alan için daha koyu bir gölge veya bir şeyleri açmak için daha açık bir şey deneyin.

Tavan Boyama İpucu! Tavanınızı ve duvarlarınızı aynı renge boyamak, taraklı dokuya sahip odaların aksine düz tavanlı odalarda en iyi sonucu verir.

Tavanınızı Duvarlardan Daha Açık Bir Renge Boyamak

Tavanınızı daha açık bir renge boyadığınızda, odanın duvarlarının daha yüksek ve alanınızın daha büyük görünmesini sağlayabilir. Tavanları duvarlardan daha hafif boyamanın standart tekniği, duvar boyanızı yüzde 80 beyaz boya yüzde 20 renk oranıyla beyazlatmaktır. Bu boyama tekniği, küçük alanlar açmak veya alçak tavanlı odaların daha geniş görünmesini sağlamak için mükemmeldir. Aşağıdaki durumlarda tavanınızı duvarlardan daha açık bir renge boyamak için çok uygun olabilirsiniz:

 • Düşük kontrastlı bir görünüm arzuluyorsunuz.
 • Sadeliği ve ince ton değişikliklerini seviyorsunuz .
 • Seçtiğiniz duvar boyası rengi tavanınızda kullanılmak üzere aydınlatıldığında mükemmel görünür. Seçtiğiniz duvar boyası renginin, renk seyreltildiğinde o kadar güzel görünmeme ihtimali vardır. Böyle bir durumda duvarlarınız ve tavanınız için farklı bir renk seçmeniz veya tamamen alternatif bir tavan boyama tekniğini denemeniz gerekebilir.
Tavanınızı Duvarlardan Daha Koyu Bir Renge Boyamak

Tavanınızı duvarlardan daha koyu bir renge boyamayı düşünüyorsanız, duvarlarınız ve tavanınız arasında hafif bir kontrast oluşturmak istiyorsanız veya beyaz duvarlı bir yüksek kontrastlı görünüm istiyorsanız teknik ideal olabilir. oda. Tavanınızı bir odanın duvarlarından daha koyu bir renge boyadığınızda, sofistike, cilalı bir görünüm için duvar renginden yalnızca iki ila üç ton daha koyu bir renk tonu seçmek çok önemlidir. Aşağıdaki durumlarda tavanınızı daha koyu bir renge boyamayı düşünebilirsiniz:

 • Odanızı daha rahat ve samimi hissettirmek istiyorsunuz. Daha koyu bir boya rengi, özellikle yüksek olsa bile daha alçak bir tavanın yanılsamasını yaratacaktır. Çıplak bodrum tavanları, endüstriyel bir pub benzeri bir ortam gibi hissettirmek için düz siyah bir boya kullanmanın iyi bir örneğidir.
 • Taç pervazını veya diğer dekoratif süsleri vurgulamak istiyorsunuz. Tavanlardaki koyu renkler, kontrast oluşturmaya ve bu güzel ayrıntıların öne çıkmasına yardımcı olabilir.
 • Odanızın beyaz duvarları var. Cesur hissediyorsanız, tavan için koyu boya seçmek, odaya seveceğiniz çarpıcı bir kontrast sağlayacaktır.

Tavan Boyama İpucu! Dramatik, kontrastlı bir görünüm oluşturmak için beyaz duvarlı odalarda kömür grisi, lacivert tonları veya çikolata kahvesi tonları gibi koyu renkleri deneyin. Düz siyah, tavanlara maruz kaldığınızda da zamansız olabilir.

Tavanı Beyaza Boyamalı mıyım?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda iç boya rengi olsa bile, tavanınızı beyaza boyamak isteyebilirsiniz. Onlarca yıldır tavanlardaki beyaz boya en iyi seçenek ve en güvenli olanı olarak kabul edildi. Mum dumanını, yemeklik yağları ve güneş ışığı lekelerini örtmek ve aşağıdaki odayı aydınlatmak için yeni bir beyaz boya katına güvenebilirsiniz. Tavanınızı beyaza boyamayı seçmek genellikle ideal bir çözüm olabilir. Aşağıdaki durumlarda tavanınızı beyaza boyamak isteyebilirsiniz:

 • Oda parlak renklerle dolu. Odada mobilya, boya, dekor veya döşeme açısından çok fazla renk var mı? Bu durumda yapılacak en iyi şey tavan için beyaz bir ton seçmektir. Tavanınızı başka bir renge boyamaya karar verirseniz, muhtemelen odanın geri kalanıyla iyi uyum sağlamayacaktır.
 • Bir birincil yaşam alanının tavanını boyuyorsunuz. Tavandaki koyu veya açık renkler genellikle sofistike bir çekicilik yaratabilir ve belirli odaları güzelleştirebilirken, beyazın en iyi olduğu zamanlar vardır. Bu, özellikle aile odası veya mutfak gibi ana yaşam alanlarını boyuyorsanız geçerlidir. Bu alanlarda basitliğe değer veriyorsanız, beyaz muhtemelen en iyi seçeneğiniz olacaktır.
 • Tavanınız dokulu veya gözle görülür kusurlara sahip. Bu durumda düz beyaz boya seçmek, tavan boyunca herhangi bir topak veya çıkıntıyı gizlemeye yardımcı olacaktır. Bir renk, aslında dikkat çekmek istemediğiniz şeyi geliştirir.
 • Oda çok fazla doğal ışık almıyor. Fazla ışık almayan odalarda, bu karanlık alanlara daha fazla ışık yansıtmaya çalıştığı için beyaz tavan boyası en iyisidir.

Tavan Boyama İpucu! Duvarlarınız beyazsa ve tavanın düz, pürüzsüz bir yüzeyi varsa, mekanınıza havadar bir his vermek için tavanınızı daha açık bir şeftali, gök mavisi, çok açık gri veya soluk sarı gibi daha yumuşak bir renge boyamayı düşünün. Beyazdan sonraki en iyi şey! Dahası, bir dış paravan sundurma veya üç mevsimlik bir odadaki gök mavisi bir tavan, size dışarıyı odanıza getirme hissini verecektir.

Tavan Boyasını Profesyonel Boyacıya Bırakın

Tavanınız için doğru boya rengine karar vermek sadece başlangıçtır. Tavan boyama projeniz için en iyi renk ve boyama tekniğini seçmek için zaman ayırdığınızda , her şeyin doğru şekilde boyandığından emin olmak istersiniz. Profesyonel boyacıları işe almayı seçmek, tavan boyanızın bozulmamış görünmesini sağlar ve aşağıda dağınıklık olmadan odayı mükemmel bir şekilde geliştirir.

 

 

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası