Seramik Sorunları

Zemin döşemesiyle ilgili sorunlar, bir Bina Muayenesi sırasında karoların bir tıkaçla seslendirilmesi ve görsel inceleme ile tanımlanır.

Tamburluluk ve gevşek ve kırık fayanslar

Seramik döşemeler gevşekse veya altlarında bir hava boşluğu varsa, bir tıklayıcı veya sondaj cihazı ile çalındığında davulcu veya oyuk ses çıkarırlar. Bu tamburluluk, seramik, karo veya karoların alt tabaka ile yapışmasını kaybettiğinin bir göstergesidir.

Ele alınmazsa, bu yapışma veya gevşeklik kaybı, fayansın frenlenmesine veya fayansın takılma tehlikesi oluşturmasına neden olabilir. Bu soruna genellikle aşağıdakilerden biri veya daha fazlası neden olur:

  • Fayansların döşendiği yüzey uygun şekilde hazırlanmadı. Beton döşeme gibi yüzeyler temiz, toz yağ ve boyadan arındırılmış olmalıdır. Yapışmayı iyileştirmek için tasarlanmış ürünlerle yüzeylerin işlenmesi de iyi bir uygulamadır.
  • Karoların üzerine serildikleri yüzeye göre farklı bir hızda sıcaklık değişimleri ile genleşmelerine ve büzülmelerine izin vermek için yetersiz kontrol derzleri sağlanmıştır.
  • Yapıştırıcı kullanımı karo ve alt tabaka kombinasyonu için uygun değildi.
  • Zamanın tahribatı.
  • Ağır nesnelerden kaynaklanan etkiler ve aşırı yükleme.
Düzensiz harç hatları veya fayanslar arasındaki boşluklar

Bu problem daha kozmetiktir, pratiktir, ancak makul bir işçilik standardı düzenli harç hatları vermelidir. Fayanslar düzensiz kenarlı üretiliyorsa veya tek tip boyutta değilse. Enjeksiyon boşluğu düzensizlikleri kaçınılmazdır.

Seramik Arası Dudaklar

Bir kiremit, yanına döşenen seramikten biraz daha yüksek olduğunda, hem çirkin hem de potansiyel bir gezinti tehlikesi olan bir dudak oluşur. Bu sorun genellikle aşağıdakilerin birleşiminden kaynaklanır.

  • Düz olmayan bir yüzeye serilen büyük karolar.
  • Düzensiz alt tabaka yüzeyleri
  • Değişen yapışkan kalınlıklarında zayıf döşeme
  • Karolar özellikle büyük karolar ile döşenirken tesviye sistemi kullanılmaz.
Yer Karosu Döşeme ipuçları

Zaman geçtikçe yüzeyden ayrışabilecek boya gibi malzemeleri temizleyerek ve kaldırarak yüzeyi hazırlayın. Ağır kontamine olan bazı yüzeylerin taşlanması da gerekli olabilir.

Beton zeminlerin tesviye bileşiği kullanılarak tesviye edilmesi ve döşemeden önce taşlanması gerekebilir. Gereksinimi kiremitçinizle görüşün. Karonun boyutu ve türü, ne kadar tesviye gerektiğini etkiler.

Fayanslar ve üzerine döşendikleri malzeme arasında farklı termal genleşme ve büzülmeye izin vermek için süpürgelikleri çıkarın ve karoları duvar tabanından 10 mm uzakta bitirin. Süpürgelik, döşeme sonunda bu boşluğun üzerine değiştirilir veya yeniden takılır ve esnek bir silikon dolgu macunu ile kapatılır.

Teslim edilen karoların döşemeden önce ortam sıcaklığına ulaşmasına izin verin

Oturma odası gibi geniş alanların koridorlar gibi daha küçük alanlarla birleştiği yerlerde kontrol derzleri kurun. Tek bir odada veya alanda döşeme açıklığının 6 metreden fazla olduğu yerlerde kontrol derzlerinin kurulması da gerekli olabilir.

Ahşap bir zemin üzerine döşeme yaparken uygun bir altlık kullanarak zemini sabitleyin. Bu amaç için genellikle yüksek yoğunluklu fiber çimento kaplama kullanılır.

Banyolar

Banyolarda yer döşemesine özel önem verilmelidir. İki büyük fark, duş alanında kanalizasyona doğru gerekli düşüş veya eğimi sağlamak ve karoların üzerine serildiği su yalıtım membranına zarar vermeyecek şekilde karonun döşenmesidir.

Duş atıklarına düşüyor

Çöpten düşmeler, su yalıtım membranı üzerinde kuru bir harç karışımı kullanılarak bir eğim oluşturularak elde edilir. Duşun ortasında geleneksel bir yuvarlak atık varsa. Duş tabanı için seçilen karo ne kadar büyükse, düşüşü korumak için karoları döşemek o kadar zor olur. Sonbaharın dış çizgisini takip etmek için genellikle fayanslar daha küçük parçalara kesilmelidir. Son yıllarda şerit atıkların kullanımı büyük karoların kullanımını kolaylaştırmıştır.

Su yalıtımının korunması

Su yalıtımı, banyonun duvarları ve zemini arasında farklı harekete izin vermesi gerektiğinden. Bu genellikle su yalıtım membranı ile zemin ve duvar tabanının birleştiği alt tabaka arasındaki bağda bir kopma sağlayarak elde edilir.

Bu bağ freninin üzerine döşeme yapılırken, duvarlar ve zemin arasında farklı hareket olması durumunda su yalıtım membranını korumak için harç yerine silikon bir dolgu kullanılır. İstanbul’da sizler yer karosu (seramik), fayans sorunları yaşıyorsanız Seramik Sorunlarınız için seramik ustası hizmetine 0216 449 94 01 numaralı telefondan hemen ulaşabilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası