İnşaat Sorunları ve Çözümü

Hayalinizdeki evin inşaatı sırasında siz veya herhangi bir arkadaşınız olağanüstü zorluklardan geçti mi? Takıntılı olduğun o rüya ev sana unutulmaz kabuslar mı getirdi? İşte bazı haberler: Yalnız değilsiniz.

Evimi yaptırma deneyimim kitaplar içindi. Düşüncelerim, “Bir müteahhitim var, tüm baş ağrılarıyla ilgilenecek ve ona ne istediğimi söylemek zorunda kalacağım, değil mi?” Uhhhhh… tam olarak değil. Daha fazla yanılamazdım. Görüyorsunuz, tüm hayallerimdeki evi inşa etme işi çok zor olabilir. Tabii ki, tüm projeyi tamamlamak için zaten gerekli bütçeye sahip olduğumuzdan emin olmamız gerektiği kesin, ancak dikkate alınması gereken çok şey vardı ve inşaat ekonomisi bunlardan sadece biri.

1. Günden itibaren dikkate alınması gereken bazı önemli endişelerin üzerinden geçmeme izin verin:

1. Doğru mimar ve müteahhit seçimi anahtardır.

Karar vermeden önce çok araştırma yapın.

Okuyun veya arkadaşlarınızdan tavsiye isteyin. Yapmak istediğiniz evin türü söz konusu olduğunda, sizin ve mimarın aynı sayfada olmasını sağlamak dahil, birlikte çalışmak için en rahat olacağınızı düşündüğünüz mimarların kısa bir listesini yapın. Yeni başlayanlar için, aileniz için modern ve minimalist bir evi görselleştirirken süslü yapılar inşa etmesiyle tanınan biriyle çalışmak mantıklı değil. İstediğiniz görünüme ulaşamama ihtimaliniz çok büyük.

Bir mimarın genellikle varsayılan bir yüklenici ortağı vardır. Bu bir avantaj olabilir, çünkü isteyeceğiniz son şey, hayalinizdeki evde aktif olarak işbirliği yapacak iki kişi arasındaki sürtüşme ve çatışmadır.

Bir mimar ve müteahhitiniz varsa ve bu ilk kez birlikte çalışacaklarsa, ikisi arasındaki çalışma kimyasını hissetmeye çalışın. En azından aralarında karşılıklı saygı ve profesyonellik olmalıdır, çünkü inanın bana, inşaat aşamasında mimarınız ve müteahhitiniz arasında çatışmalar ortaya çıkacak ve birisinin projenizden çıkmasının stresini istemiyorsunuz çünkü artık partneriyle çalışmaya dayanamıyor.

2. Noter tasdikli bir sözleşme yaptırın.

Bir sözleşmeyi yapmak zorunludur.

inşaat sözleşmesi

Benim durumumda, yüklenicimin sözleşme taslağı yapmasına izin verdim, ancak belirtilen hükümleri iyice okuduğumdan emin oldum. Müteahhitimiz sevimli bir adam iken, müteahhidin sonundan itibaren çeşitli işçilerin sorunları nedeniyle evin tamamlanması aylarca ertelendi ve gecikme için bizi cezalandırdı. Yüklenicinin ekibinden kaynaklanan gecikmeler için ücret talep edemeyeceğini öngören sözleşmemizi tekrar gözden geçirmek zorunda kaldık ve sözleşmedeki bu hükmün kendisinden kaynaklandığını hemen yüklenicime işaret ettim. Bu bize ciddi miktarda şeylerden kurtardı. Yapmadığımız bir şey için ödeme yapmaya mecbur kalamazdık.

3. Yapılandırılmış bir ödeme süreci için bastırın.

Ben şahsen buna 4P – projenin periyodik ilerleme ödemesi diyorum . Bu nasıl çalışıyor? Elbette, bir müteahhitin evinizin tüm inşaat maliyetini bankadan ödemesi beklenemez. Ancak, hem karşılıklı yararınız için, ödemelerinizi yalnızca yapılan inşaatın ilerlemesine göre serbest bıraktığınızdan emin olun. Müşteri olarak sizden inşaatın ilk aşamasını karşılamak için bir ön ödeme yapmanız beklenmektedir, örn. malzeme satın alma, işleme izinleri, vb. İnşaat sırasında, yükleniciniz / mimarınızla yaptığınız ilk sözleşmeye bağlı olarak, kilometre taşlarının ilerlemesine ilişkin daha büyük, toplu ödemelerle de kapsanabilecek birkaç taksit ödemesi yapmayı bekleyin. Ödeme koşullarına ilişkin bu anlaşma, işbirliğinizin başarısı için çok önemlidir.

inşaat ödeme

Benim hatam, çok güveniyor olmam ve önemli bir miktarı peşin ödetmemdi. Bu, ilk aşamada sürdürülemeyen hızlı tempolu, coşkulu bir çalışma ile sonuçlandı. Başlangıçtaki enerjinin inşaatın ortasında azalmaya başladığını söylemek yeterli. Yüklenicimin finansmana ihtiyaç duyan başka projeleri olduğu ve diğer projeleri için ilk peşinatımızın bir kısmını kullandığı ortaya çıktı. Bu, malzemelerin derhal teslim edilmemesine ve işçilere zamanında ödeme yapılmamasına yol açtı. Ve işçilere ödeme yapılmaması ne anlama geliyor? Anladın, iş durur.

4. Mümkün olduğunca, yüklenici ile doğrudan görüşün.

Evimin tamamlanmasına yaklaşan bir noktaya geldi, müteahhide ulaşmanın zorlaştığı ve işlerin durduğu. Bu yüzden meseleleri kendi ellerime aldım ve işçilere doğrudan emir vermeye başladım. Yanlış hareket.

inşaat yüklenici

Bir şey başka bir şeye yol açtı ve kendimi ‘Anne,  (maaş avansları), tavır ve kişisel problemler (içki içmek, profesyonellikten uzaklaşma) ve hatta küçük hırsızlık (bir site ziyareti sırasında, bir işçi padyakına veya arabasına fazladan bir kapı (evet, gerçek bir kapı!) çekiyor , büyük ikramiye ganimetleriyle bir çocuk gibi kıkırdıyor (tamam, bu talihsiz olaya nasıl tepki verdim başka bir hikaye). bu münferit bir vaka olduğu ve diğer işçiler işlerine sadık kaldığı için çok müteşekkirdi.

Bir inşaat düzeneğindeki detaylı işleri yapacak donanıma sahip olmadığımı geç fark ettim. Sonunda, müteahhitle olan karışıklıkları çözmeyi başardık ve dakika ayrıntılarını ona geri vermekten çok mutlu oldum.

5. Standart düzeydeki malzemelerin zamanında teslim edilmesini kontrol edin ve sağlayın.

Yükleniciniz, malzemelerin teslimat programı hakkında bilgi sahibi olduğunuzu bilirse, bu sizin yararınıza olacaktır. Bu aynı zamanda onu siparişte hızlı olmaya itecektir. Ayrıca teslim edilen malzemelerin kabul edilebilir standartlarda olduğundan emin olun. Bir donanımdan sipariş vermeyi ve belirli boyutta çelik yuvarlak çubuklar belirlemeyi deneyimledim ve bu soruyu sordu,  (“Anne, bu standart mı yoksa standart değil mi. Farklı fiyatlandırılıyorlar.”) Şaşkına dönmüştüm. Görünüşe göre bu “normal” idi. Bu sefer Boyacı boyasının kullanımı için ısrar etmem ve zorlamam gerekiyordu . Mantıklı olduğu sürece, istediğiniz malzemelerin kalitesinden çekinmeyin. Sonuçta burası senin evin.

benim boyacım

Her zaman evimi inşa ettirme deneyimlerimin gelecekteki herhangi bir ev yapıcısını korkutabileceğini söylüyorum. Hayal kırıklığı, endişeler, travmalar yaşanacak ve bunlar sizi yorgunluğun ve çöküşün eşiğine bile getirebilir.

Ama hayalinizi bir kez evinizde gördüğünüzde, inşa edip tamamladığınızda, aaaaahhh, bu kesinlikle en büyük kazanç. Bana gelince, hepsini tekrar gözden geçirmekten çekinmezdim ve bu sefer kapılarıma yakından bakacağım.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası