Ev Boyamak Neden Bu Kadar Pahalı?

“Bir evi boyamak neden bu kadar pahalı? Aldığım tekliflerde neden bu kadar geniş bir aralık var? ” Birbirinden farklı üç teklife bakarken partnerinize homurdanırsınız. En pahalı adamı gerçekten sevmiştin (tabii ki), ama daha ucuz olanın fiyatını görmezden gelmek zor. En tepedeki adam çok mu pahalı, yoksa diğer adam köşeyi mi dönecek? Nereden biliyorsunuz??

 

Karım şunu söylemekten hoşlanıyor, eğer bir evi boyamanın ne kadara mal olması gerektiğini bilmiyorsanız, bir tahminde bulunmak araba tamircisine gitmek gibi hissettirebilir. Ne yapmak istediğinizi biliyor olabilirsiniz, ancak neyin adil bir fiyat olduğu veya tamircinin nerede hızlı bir fiyat almaya çalıştığı hakkında hiçbir fikriniz yok. Kötü bir benzetme değil.

 

Demek evinizin boyanmasını ya da bir kısmının boyanmasını istiyorsunuz. Gerçekte değerinin karşılığını adil bir şekilde ödemek istersiniz, ancak dolandırılmak istemezsiniz. Anlıyoruz. Tam yanındayız. Peki, bunu nasıl yapıyorsun? Uygun bir piyasa fiyatına kaliteli bir boya işini nasıl elde edersiniz? İstanbul’da veya nerede yaşıyor olursanız olun ev boyama maliyeti ne olmalıdır?

 

Birden fazla teklif alıyorsanız, muhtemelen projeniz için geniş bir fiyat aralığı görüyorsunuz. Lütfen sadece sayfanın altındaki numaraya bakmayın. Akıllıca seçim yapabilmek için bu teklifleri dikkatlice değerlendirin. İstanbul Boya Ustasından bir teklifiniz varsa, o zaman olasılıklar, en düşük fiyatı olan adamlar değiliz, ancak bunun için çok iyi nedenler var. Bir ev boyama teklifini hangi faktörlerin etkilediğini ve muhtemelen neden en ucuz teklifle gitmek istemediğinizi göstereceğiz.

 

Bir evi boyamanın neden bu kadar pahalı olduğunu merak ediyorsanız, güçlenmenin ve bilgilenmenin zamanı geldi.

 

Boyama teklifleri alırken bilinçli bir karar vermek için yapabileceğiniz 3 şey var.

 

 1. Beklentilerinizle başlayın.

 

Birinci sınıf kalite ister misiniz? Teklifi veren ustanıza danışmanızda söyleseniz iyi olur. Aksi takdirde, hızlı bir “üfle ve git” boyama işi için ucuz bir teklif alıyor olabilirsiniz, bu sizi mutlu etmeyecek ve önyükleme yapmak için paranızı boşa harcayacaktır.

 

Bunu gerçekten düşünün. “Evimi boyamak için nihai hedefim nedir?” İlk taşındığım zamanki gibi yerimin yeniden mükemmel olmasını ister miyim? yoksa bu eve büyüdüğümüz bir kat boya tokatlamak mı istiyorum, böylece onu satabiliriz? Ahşap işçiliğindeki damlamalar ve kapı ve pencerelerimin etrafındaki dalgalı çizgilerle önceki kötü boya işini düzeltmek istiyor muyum? yoksa hızlı bir renk değişimi mi yapmak istiyorum? Bunlar, çok farklı fiyat noktaları ile tamamen farklı hedeflerdir.

 

Bununla birlikte, kendinize sorun, ” Kalite beklentilerim nelerdir?”

 

Boya işi bittiğinde küçük kusurları kontrol etmek için el fenerinizi ve büyüteçinizi çıkaracak mısınız? (Gülmeyin, insanlar aslında bunu yapıyor.) Bariz kusurlardan değil, büyüteç ve el feneri olmadan fark edilmeyecek küçük kusurlardan bahsetmiyoruz. (Bu arada, endüstri standardı , boyanmış bir yüzeyi büyütme olmadan ve normal aydınlatma koşullarında minimum 3 metreden değerlendirmektir. Lütfen büyüteç kullanmayın!)

 

Ya da boya işinden sonra, özellikle eski bir ev için hala biraz “çekicilik” görünüyorsa sorun olur mu? Sonuçta, sizin için hepsini “mükemmel” hale getirmek için fazladan zaman harcayabiliriz, ancak bu biraz daha pahalıya mal olur ve genellikle fazladan yatırıma değmez. (Azalan getiri yasası ve tüm bunlar.) Büyük olasılıkla, en ucuz teklifi veren adam işinizi “mükemmellik” beklentisi için DEĞİL, “hızlı bir bakışta iyi görünecek kadar” standardı için fiyatlandırıyor.

 

Farklı kalite beklentileri, farklı fiyat noktaları ile birlikte gelir. Telif veren ustanıza beklentilerinizin ne olduğunu açıklayın. Aksi takdirde, özellikle boyacının teklifini diğer boyama şirketlerinin tekliflerinden önemli ölçüde düşükse, muhtemelen varsayılan “minimum kalite” teklifi alıyorsunuzdur. Her zaman durum böyle değildir, ancak çoğu zaman, bir evi boyamanın neden bu kadar pahalı olduğunun en büyük tek faktörü, boyacının sunabileceği kalite seviyesidir.

 

2. Elmaları elmalarla karşılaştırın.

 

İki farklı boyama teklifiniz var. Bir boyacının tahmini iki kat için mi, diğerinin tahmini ise sadece biri mi? Bir tahmin, yüzey dokusunda küçük onarımlar içeriyor ve diğeri, kusurlu veya hasarlı olsa bile, zaten var olan her şeye bir kat boya atmak mı? (Bu doku kusurları, üstüne yeni bir renk konulsa bile yine de görünecektir.) Biri boyayı içeriyor mu, diğeri içermiyor mu? Boya iyi bir kalite mi? (Boya bir eklenti ise, genellikle işaretlenir. Başka bir gizli maliyet.) Bir tahmin, bizim yaptığımız gibi, bir garantiyi veya belki de iç duvarlarda yıllık ücretsiz rötuşları içeriyor mu? Orada, genellikle ulusal franchise’lardan gördüğüm “kayıp lideri” tahminleriyle yere serildim. İkinci bir kat veya kaliteli boya gibi “yükseltmeleri” ekledikten sonra balon yapan ucuz teklife dikkat edin.

 

3. Her bir boyama şirketi hakkında bilgili sorular sorun. Aşağıdaki öğelerde nerede durduklarını öğrenin.

 

Bunu her zaman açıkça tartışmak istemişimdir. Merak etmek için yeterince düşük teklif gördüm: Bu adamın fiyatı nasıl benimkinin yarısı olabilir? Bu nasıl mümkün olabilir?? Kar marjımızın ne olduğunu biliyorum ve her şey mükemmel giderse (ki bu nadiren yapar), herhangi bir projenin sadece% 15’ini saklarız. Fena değil diyebilirsiniz, ancak o zaman% 10 vergilerimizi ödeyecek. Yani hepsi söylendiğinde ve yapıldığında, herhangi bir sorun yoksa, mal sahipleri ceblerine% 5 koyacaklar. (Geçmişte% 8’lik getiri oranıyla paramı borsaya yatırmanın daha iyi olacağı ve bir işletmeyi yönetmenin baş ağrısından kaçınacağım söylendi. insanların evlerini güzelleştirmekten uzak durun.) Peki diğer adam bunu yarı yarıya nasıl yapabilir? Asla sormayacağını düşünmüştüm.

 

Her şey “tepeye” iniyor.

 

“Genel gider” kelimesinin kirli bir kelime olduğunu biliyorum, ama aslında bir tüketici olarak istediğiniz ciddi faydalar sağlıyor.  Genel gider, şirketin riskinizi en aza indirdiği anlamına gelir. Stresinizi azaltıyor. Sizin için iyi bir deneyim ile zamanında yapılan kaliteli bir boyama işi sağlayacak öğeleri ödeyerek onları daha sonra işe aldığınız için pişman olmamanızı sağlar. Bunlar bedava gelmiyor ve güven bana, onlarsız bir boyacı kiralamak istemezsin. En ucuz ustayı işe alıyorsan, o düşük fiyatı almak için bir şeyden vazgeçeceksin ve bir şey seni etkileyecek. İşte olasılıklardan birkaçı:

 

 

  • Güvenilir müşteri hizmetleri.

 

“Yarı fiyatına, biraz daha az müşteri hizmeti alacağım, teşekkür ederim. ” Sorun olana kadar sorun değil. Eğer sadece bir adam ve bir kamyondaki arkadaşı olan müteahhitle uğraşıyorsanız, onlar sizin müşteri hizmetleri departmanınızdır. Bir anlaşmazlık varsa, itiraz etmek için daha yüksek bir güç yok. Bir saat geç kaldıklarında telefonunuzu cevaplayamayabilirler ve zaten iş için ayrılmanız gerekir. Düşük teklifli bir yüklenici ile çalışıyorsanız, sizi temin ederim ki geri ödeme yapmaktan veya ücretsiz onarımlar için pazarlık yapmaktan çekineceklerdir. Fiyatları düşürdükleri için, marjları zaten çok ince, bu yüzden her aradığınızda telefona cevap verecek birini tutamazlar. Daha iyi şirketler, tek işi sürekli iletişim sağlamak, doğrudan cevaplar vermek ve netlik sağlamak olan insanlara sahiptir.

 

  • İşler ters gittiğinde sigorta ve koruma.

 

Bu büyük bir soru, bu yüzden lütfen kendi iyiliğin için yakından dinle.

 

İlk günlerimizde, yıllar önce, bazı felaketler yaşadık.

 

Hiç yağla ıslanmış paçavraların kendiliğinden yandığını gördünüz mü? Ham ahşaba yağ bazlı lekeyi uygulamak için kullanılan paçavraların masum görünümlü bir yığın halinde bırakıldığında alev alabileceğini biliyor muydunuz? Bunu doğru okudunuz: görünürde hiçbir sebep olmadan alev alabilirler. Kendi gözlerimle görmeseydim, ben de inanmazdım. Ancak milyon dolarlık evleri tamamen yakmaktan çok uzaklaştığımız iki örnek oldu. İlki bir garajdaydı. O gün leke sürdüğümüz paçavralar, üç arabalık boş garajın ortasındaki küçük bir masanın üstünde duruyordu. O akşam projeden ayrıldıktan bir süre sonra, paçavralar yandı, masayı yere kadar yaktı ve şans eseri beton bir zemine sarıldı ve başka hiçbir şeyin alev almayacağı bir şekilde kendilerini yaktılar.  

 

İkinci sefer bir mucizeden başka bir şey değildi. Bu sefer farklı bir projedeydik, kırsalda büyük bir yeni inşaat projesindeydik. Paçavralar tutuştu ve komşu PVC boruyu sıhhi tesisattan (henüz alçıpan ile kaplanmamış olan) eritti. Eriyen borulardan su fışkırdı ve yangını söndürdü.

 

Her iki durumda da, ev sahibinin herhangi bir hasarı düzeltmek veya durumu düzeltmek için cebinden bir kuruş ödemek zorunda kalmamasını sağlamak için sorumluluk sigortamız devreye girecekti. (Gelecekteki leke çalışmaları için endişelenmenize gerek yok: o zamandan beri boyama süreçlerimizi standart hale getirdik ve takımlarımızın her birinde lekeli paçavra imhası için ateşe dayanıklı kaplar var. Bu bir “genel” gider, ancak tamamen gerekli.)

 

Bak, bazen iyi projelerin başına kötü şeyler gelir.  Bunu yaptıklarında, işin içinde olan kişinin tam ve tamamen sigortalı olduğundan emin olmalısın, yoksa büyük sorunların olur. Biri evinizin içinde veya çevresinde bir merdivenden düşüp ciddi şekilde yaralanırsa, o müteahhit işçi tazminatı taşıyor olsa iyi olur veya bu TV avukatlarından birinden işçinin yaralarını (ve muhtemelen “acı ve ıstırap) ödemek için telefon alıyor olabilirsiniz. ” önyükleme için). Ve bu, yarı fiyatına teklif almanızın önemli bir nedenidir. Hepimizin kişisel hayatlarımızdan bildiği gibi sigorta çok pahalıdır. Saygın şirketler, sizi (ve kendilerini) tüm cephelerde korumak için birden fazla sigorta türüne sahiptir. Minibüsleri için genel sorumluluk sigortası, işçi tazminatı ve ticari otomobil sigortası olacak. Fakat bu tür sigortalara sahip olmamak sadece bir seçenek değildir.

 

  • Güvenlik eğitimi.

 

Yüksek tavanlı bir noktaya ulaşmak için boya tenekeleri yığınları üzerinde duran bir boyacının internet memlerini veya yakınına hapşırırsanız çökecek gibi görünen derme çatma bir iskele inşa etmek için tahta kalasları çivilediğini hepimiz gördük. Saçımı diken diken eden uygulamalar gördüm. Güvenlik, kendi evinizde değil, kısa yolların kullanılmasını istemediğiniz bir alandır. İyi şirketler, boyacıları için uygulama için zaman ve para gerektiren güvenlik eğitimi sistemlerine sahiptir. Ucuz boyacılar yapmaz.

 

  • Garantiler ve bunları onurlandırmak için uzun ömür.

 

 Bu oldukça açıklayıcı, ama iki yıl içinde, sulandırılmış dış cephe boyanız erken bozulmaya başlarsa veya boyacılar boyamadan önce uygun hazırlığı atladığı için dolap boyanız dökülüyorsa, iki yıl sonra kimi arayacaksınız? İyi şirketlerin bu tür şeyler için garantileri vardır, bu nedenle ilk seferinde doğru yapılması gerekenler için iki kez ödeme yapmazsınız. Daha da iyisi, boyacıları için eğitim programları var, böylece boyayı sulamak gibi köşeleri kesmeden veya astarlamadan önce dolaplarınızı temizleme zahmetine girmeden ilk seferde doğru yapabilirler. (İkisini de gördük.) Yine, eğitim programları zaman ve para gerektirir. Ucuz boyacılar bunu karşılayamaz ve bir yıl sonra bir garanti ürününüz olduğunda orada olmayabilir.  

 

  • Boyacılarına geçim ücreti ve iyi menfaatler sağlayan bir şirket kültürü.

 

Çalışanlarına bakmasıyla bilinmeyen bir sektörde sağlık sigortası gibi şeylerden bahsediyoruz. Söz doğrudur, “Mutlu inekler iyi peynir yapar.” Boyacıların patronları tarafından ne kadar iyi bakıldığını gerçekten umursamayan birkaç kişiden biri olabilirsin, ama bundan şüpheliyim. Müşterilerimizin büyük çoğunluğu için bu önemlidir. Elbette, sağlık sigortasını kaldırarak ve çok ucuza maaşlar ödeyerek genel giderleri azaltabilirdik, ama istemiyoruz. Paranın hayattaki en büyük ödül olduğunu düşünmüyoruz ve aynaya bakıp insanlar tarafından doğru yaptığımızı bilmek istiyoruz. Ne mutlu ki, müşterilerimizin çoğu aynı şekilde hissediyor.

 

  • Alt yüklenicilerden çok çalışanlar.

 

Ucuz Boyacılar, tam zamanlı çalışanlar yerine taşeron kullanmaları ile tanınırlar. Neden? Çünkü çalışanlar için yaptıkları gibi sosyal güvenlik veya bordro vergisi gibi şeyleri ödemek zorunda kalmadıklarında genel giderlerini düşürüyor. Ancak bu, boyacılar için çok güvensiz bir sistemdir.

Değerini bilinen iyi boyacılar, onları ara sıra “ihtiyaç duyulduğunda” alt yüklenici olarak kullanmak yerine (alt yüklenici olmanın tam da tanımı budur), kendilerine bağlı olan ve onları çalışan olarak alan şirketlerde bulunacaktır.

. Bu senin için neden önemli olsun? Biz derinlemesine açıklamak istediğim bu kısaca, alt yükleniciler maaşın daha iyi olduğu her yere gidecektir ve genellikle sizi zor durumda bırakır.

Bu, yüklenicinizin projenin ortasında aniden ortadan kaybolmasının, kamyonunun arızalandığını, ailede başka bir ölüm olduğunu veya şüpheli bir şekilde hastalandığını söyleyerek (dün gayet iyi görünüyordu) neden büyük bir nedendir.

Büyük olasılıkla, teklif ettiği düşük fiyata projenizden yeterince para kazanamayacağını anladı veya başka bir yerde kendisine çok daha kazançlı bir proje teklif edildi ve şimdi akşamları ara sıra yaptığı bir yan proje olacaksınız. ve hafta sonları. (Alt yükleniciler de bir projeyi olabildiğince çabuk bitirmeye teşvik edilir , böylece bir sonraki ödeme işine geçebilirler. Çok hızlı çalışmak ve kısayollar kullanmak projeniz için iyiye işaret etmez.)

 

Sonuç olarak? En düşük teklifleri veren boyacı ustaları, sadece özel çalışanlara sahip olmanın ek yükünden kaçınmak için muhtemelen yardımcı kullanıyor.

 

  • Evinizde, çocuklarınızın ve değerli eşyalarınızın etrafında kimin çalışacağına dair dikkatli bir tarama.

 

Karakter önemlidir, sadece boyama becerisi değildir. En ucuz boyacının adamlarını ne kadar dikkatlice incelediğini düşünüyorsun? Boyacı Ustası Hizmeti için çalışmak isteyen tüm başvuru sahipleri hakkında geçmiş kontrolleri, gösterimler ve motorlu taşıt raporları yürütüyoruz. (Ayrıca genel dostluk arıyoruz, bu yüzden bütün gün evinizde bir huysuzluğa kapılmıyorsunuz.)

İşçileri başkalarının evine koyuyorsa bu adımlar göz ardı edilemez. Tüm bunları yapmak zaman ve para gerektirir, ancak müşterilerimize gönül rahatlığı sağlamak için ek yüke değeceğini düşünüyoruz. (Bu arada, her 10 boyacıdan  sadece 1’i tarama sistemimizden geçebiliyor. Diğer dokuz boyacı nereye gidiyor? Rakiplerimize çalışmak için, muhtemelen size o ucuz teklifleri verenler!)

 

 

Bak, ekşi bir notla bitirmekten gerçekten nefret ediyorum. Evinizi yenilemek çok keyifli bir deneyim olmalı. İşbirliği yapan, yaptıklarından zevk alan ve evinize gerçekten önem veren biriyle çalışmalısınız. 

Fiyatın bir faktör olması gerektiğini biliyorum, etrafında hiçbir yolu yok. Sadece onu tek faktör, hatta en önemlisi yapmayın. 

Bu konuda en ucuz arabayı, en ucuz çarşafları, en ucuz kanepeyi, hatta en ucuz sandviç etini almadığınızdan neredeyse eminim. 

Boya projeniz farklı olmamalı. İyi bir boyama işi on yıl veya daha uzun sürmelidir, bu yüzden en iyisini yapın ve eviniz ve aileniz için karar, en ucuzu değil. 

Umarım artık bir evi boyamanın neden bu kadar pahalı olduğunu açıklayan bazı faktörleri biliyorsunuz ve potansiyel boyacıları akıllıca değerlendirebiliyorsunuz!

Evinizden memnun olmanızı istiyoruz ve bunun gerçekleşmesine yardımcı oluyoruz! 0216 449 94 01‘i hemen arayın.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası