Etiket: Tarihi Ev Boyama

Tarihi Ev BoyamaTarihi Ev Boyama

İstanbul çok çeşitli güzel tarihi evlere sahip muhteşem bir yerdir. Bu bölgede tarihi bir eve sahip olan şanslı bir bireyseniz, onların ne kadar büyük bir hazine olduğunu bilirsiniz.

Bununla birlikte, tarihi evler, güzel ve bozulmamış tutmak için biraz daha şefkatli sevgi dolu bakım gerektirir. Tarihi ev boyamanın başarılı olması için birkaç ekstra önlem ve düşünce gerekir, bu nedenle doğru bilgiye sahip birine ihtiyacı vardır.

Biz burada Birİstanbul boyacı Şirketi’nde, tarihi ev boyasına giren ayrıntıları ve bu büyük görevi üstlenirken göz önünde bulundurmanız gereken tüm küçük seçimleri ve faktörleri sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Hadi dalalım!

Tarihi Ev Boyasının Nasıl ve Nedenleri

Büyük bir ev boyama projesi planlamak, dikkate alınması gereken birçok ayrıntıya sahiptir. Mobilyaları taşımanız, hava durumu hakkında endişelenmeniz, bir renk seçmeniz ve hatta çalışmak için zaman planlamanız gerekebilir. Tarihi bir ev, yaşlanma, tehlikeli maddeler ve tarihi koruma yasaları gibi daha fazla sorun ekler.

Bu projeyi neden, kurallar ve nasıl olmak üzere 3 ana konuya ayıracağız. Nedeniyle başlayalım.

Tarihi Evinizi Yeniden Boyamak İçin Nedenler

Tarihi evler genellikle çok çekiciliğe ve hatta onlar hakkında sevdiğiniz benzersiz tuhaflıklara sahiptir. Daha genç tarihi evler bile standart modern bir evde asla bulamayacağınız tasarımlara sahiptir.

Yaşları nedeniyle, onları korumak için ekstra sevgiye ve özene ihtiyaçları vardır. Tarihi ev boyama genellikle bu 3 neden etrafında döner, bazen 3’ü de aynı anda.

1. Boya Kalitesini Geri Kazandırma

Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez ve bu özellikle boya için geçerlidir. Dış cephe boyası genellikle en fazla aşınmayı ve yıpranmayı alır, ancak iç odalar bile solmaya veya yıpranmaya başlar. Bir süre sonra tarihi eviniz eski püskü ve yıpranmış görünmeye başlar.

Eviniz tuğla üzerine boyandıysa, boya işini tamamen kaldırmak ve orijinal tuğlayı geri yüklemek isteyebilirsiniz. Eski tuğlalarla çok agresif olmak harca veya tuğla yüzeyine zarar verebileceğinden, bu da biraz incelik gerektirebilir.

2. Estetiği Yeniden Tasarlamak

Tarihi evler eğlenceli ve çekici tasarım seçeneklerine sahip olabilir, ancak aynı zamanda şüpheli boya seçenekleriyle de gelebilirler. İster daha açık veya daha koyu bir tonu tercih edin, ister renk evin diğer unsurlarıyla uyumlu değilse, yeni bir boya işi yeniden tasarlamak için iyi bir zamandır.

Renk veya malzemeleri değiştiremeyeceğiniz zamanlar olabileceğini unutmamalısınız. Buna bir sonraki bölümde geleceğiz.

3. Daha Güvenli Malzemelere Geçiş

Daha eski, tarihi mülklerin tasarımı ve inşası bazı harika değerlere sahip olsa da, bazı tehlikeli hatalar da vardır. En büyüklerinden bazıları kurşun bazlı boyadan ve asbest kullanımından gelir.

Bu malzemeleri evinizden çıkarmak, uzun vadeli sağlık ve mutluluğunuzun anahtarıdır. Yaygın asbest kullanımı nedeniyle büyük bir malzeme değişimi yapmanız gerekiyorsa, evinizi modern kaliteli boyalarla yeniden boyama şansınız var.

Tarihi Ev Onarım ve Restorasyon Yönetmeliği

Mülk sahipleri mülklerini istedikleri gibi yapmakta özgür olsalar da, birçok tarihi evin T.C yasalarına göre belirli korumaları vardır . Belirtilen tarihi semtlerde iseniz, uymanız gereken düzenlemeler olacaktır. Bu genellikle evinizi orijinal tasarımına uygun tutmak için değiştirmemek anlamına gelebilir.

Evinizin tarihi bir bölgede olup olmadığını bilmiyorsanız, yerel yönetim organınızla konuşun.

Tarihi korumanın yanı sıra, hükümet gereklilikleri sizi asbest gibi eski ve tehlikeli maddelerden kurtulmaya zorlayabilir. Bu zaten sizin yararınızadır, ancak projenize başka bir öğe ekler. Ev renginizi seçerken bir diğer önemli husus, çatınızın rengidir. Hızlı! Çatınızın rengini söyleyebilir misiniz? Çoğu insan çatı rengine dikkat etmediği için yapamaz. Bununla birlikte, çatınızın kırmızı veya turuncu tonları varsa, mavi veya yeşil alt tonları olan bir renkle birlikte harika görünmeyecektir.

Evinizin dış rengini seçme konusunda hala bunalmış hissediyor musunuz? Ekibimizi bir tahminde bulunmaları için planlayın ve renk seçim süreci boyunca sizinle ve ailenizle birlikte çalışalım.

Tarihi Ev Boyanmasının Adımları

Gelelim tarihi ev boyama sürecinin nasıl işlediğine. Dikkate alınması gereken en büyük kısım, evin yaşını akılda tutmaktır. Bozulmamış, modern bir evin aksine, tarihi bir evin ekstra bakıma ve hatta parça değişimine ihtiyacı olabilir.

1. Boyama Hazırlık Çalışması
İlk olarak, herhangi bir projede olduğu gibi, başlamadan önce üzerinde çalıştığınız şeye bakın. Yeni boya gerektiren tüm alanların bir listesini yapın ve bu alanlara ne tür ekstra çaba harcamak isteyebileceğinizi öğrenin.

Bu size projenin ne kadar uzun ve pahalı olabileceğine dair genel bir fikir verecektir. Bu aynı zamanda bir sonraki bölüm hakkında düşünmenizi de sağlayabilir.

2. Doğru Renkleri Seçmek
Projeniz için doğru rengi seçmek çok önemlidir. Tarihi korumaya bağlı değilseniz, eviniz için istediğinizi yansıtan doğru renkleri bulmak için zaman ayırın.

Parlak renkler neşeyi veya yaz mevsimini yansıtabilirken, daha soğuk renkler daha rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir. Renk teorisi, renklerin ruh halini ve algıyı nasıl etkileyebileceği konusunda birçok konsepte sahiptir. Evinizin tarzı, bir rengin ne kadar iyi görünebileceği konusunda da rol oynayabilir.

İç renklerin de dış renklerden çok farklı olması bizi bir sonraki bölüme getiriyor.

3. Dış ve İç Mekan Çalışmalarının Oluşturulması Dış ve iç mekanlarla çalışmak
projeyi büyük ölçüde değiştirebilir.

İç mekan projeleri ile mobilyaları taşımanız, halıları örtmeniz ve hatta odaları çocuklardan veya evcil hayvanlardan uzaklaştırmanız gerekir. Dış cephe projeleri ile, sıcak güneşte çalışmayı yağmur potansiyeli ile dengelemeniz gerekir. Mevsimler büyük bir dış proje yapabilir veya bozabilir.

Neden Profesyonel Dokunuşa İhtiyacınız Var?

Bu 3 ana kategori, tarihi ev boyasının ne olabileceği konusunda size güçlü bir tat verir. Hazırlanıp planlamaya geçmeden önce profesyonel bir dokunuşla yardım almanızı öneririz.

Tarihi evlerin net bir göze ve fazladan bakıma ihtiyacı var. Kurşun boya ile uğraşmak, yaşlanan ahşabı tespit etmek ve hatta doğru renk kombinasyonunu bulmak, yanınızdaki profesyonellerle çok daha kolay olacaktır.

Tarihi eviniz hayatınızın eşsiz ve önemli bir parçasıdır. Ona iyi davranın ve işi doğru yapın.

Tarihi Evleriniz İçin En İyisini Bulmak

İster tarihi evinizin eski rustik güzelliğini yeniden yaratmayı, ister kendi yeni sınıf dokunuşunuzu inşa etmeyi hedefliyor olun, tarihi ev boyaması tam bir süreçtir. Artık konsepti daha iyi anladığınıza göre, kendi eviniz için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Daha profesyonel rehberlik için hazır olduğunuzda, yardım etmek için buradayız. İstanbul Boyama Şirketi, evinizi parlatacak deneyime ve uzmanlığa sahiptir. Daha fazla bilgi için bugün bize ulaşın .

5/5 - (1 vote)