Çelik Kapı Boyama Ustası Hizmeti

Genellikle çelik bir kapının boyanması konusunda bazı karışıklıklar vardır. Birçok ev sahibi, önceden astarlanmış çelik kapıların boyanmasıyla ilgili sorunları duymuştur. Bu sorunlardan bazıları kapı veya çerçeve üzerindeki boyanın aşırı soyulması ve pürüzsüz bir yüzeyde fırça darbelerinin gizlenmesinin zorluğudur.

Metal bir kapının boyanmasıyla ilgili sorunların çoğu önlenebilir ve fabrika astarı ve çelik bir kapıyı boyarken gereken uygun adımlar hakkında bilgi eksikliğinden kaynaklanır. Boyanın ömrünü etkileyecek bir diğer faktör de renk ve fırtına kapısının kullanılmasıdır, üreticinin tavsiyelerine uyunuz.

Yalıtımlı çelik giriş kapıları, uzun ömürlü bir satın almadır ve doğru boyanırsa, uzun yıllar boyunca neredeyse hiç bakım gerektirmez.

Çelik Kapı Boyama Genel Prosedürleri

Çelik kapıları boyarken yapılan işin çoğu hazırlıktır. Bu, yeni, boyasız, çelik bir kapı için bile geçerlidir. Çelik kapınızın güzelliği ve uzun ömürlü olması aşağıdaki işlemlere bağlıdır. Bunlar çerçeve ve trim için de geçerlidir.

1) Donanımı Kaldırın ve Hava Sıyırma

Hangi boyama yöntemini kullanırsanız kullanın, çarpma plakaları dahil tüm kilitleme donanımlarını kapı ve çerçeveden çıkarın. Bu öğelerin etrafını fırçalamak zor ve zaman alıcıdır. Kaldırılacak diğer parçalar tekmelikler ve kapı tokmakları olabilir. Çerçeveden ayrılmış bir çelik kapı boyaıyorsanız menteşeleri çıkarın.

Şimdi hava sıyırma işlemini kaldırın. Birçok kapı üreticisi, çıkarılabilir hava sıyırma özelliğine sahiptir. Sadece çerçevedeki bir korudan dışarı çıkar. Yeniden kurulum için nasıl çıktığını hatırlayın ve güvenli bir yerde saklayın.

Hava sıyırma işlemi çıkarılamıyor, zımbalanamıyor veya yerine sabitlenemiyorsa çerçeveyi fırçalarken ve düzeltirken kalkan görevi görmesi için bir alçıpan bıçağı kullanabilirsiniz. Aksi takdirde boyama sırasında koruma için maskeleme bandı uygulayın.

2) Fazla Pencere Camını Kaldırın

Pencereli veya yan ışıklı kapıların, boyamadan önce fazla camların çıkarılması gerekir. Bu kalafatlama malzemesi pencere çerçevesinin altından çıkmış olacaktır; yapışkan bir bileşik veya silikon kalafat olabilir.

Yeni bir tek kenarlı tıraş bıçağı kullanın ve çerçevenin yanındaki camı çizin. Çerçeveyi kesmemeye dikkat edin. Şimdi bıçağı dik ve çerçeveye yakın tutarak fazla camı çıkarın. Camı dikkatlice kazıyarak gevşetin.

Camlar çıkarıldıktan sonra, kalan filmi çıkarmak için alanı bir solvent ile silerek temizleyin. Cam yapışkan ise silikon ve mineral alkollü içecekler için denatüre alkol kullanın.

3) Temizle ve Maskele

Çelik kapı boyanırken temiz bir yüzey önemlidir. Yağlı parmak izlerine ve genel kire özellikle dikkat edin. Herhangi bir hafif temizleyici kullanılabilir, temizledikten sonra iyice durulayın. Diğer bir temizleme yöntemi, çelik kapıyı ve bordaları, denatüre alkolle ıslatılmış temiz bir bezle silmektir. Bu, çoğu yüzey kontaminasyonunu ortadan kaldıracaktır.

Kapı temizlenip kurulandıktan sonra camı ve boyanmayacak diğer eşyaları maskeleyin. Maskeleme miktarı, kullandığınız boyama yöntemine bağlıdır.

4) Ezikleri, Kumu ve Astarı Düzeltin

Çelik Kapı Boyama Ustası Hizmeti Herhangi bir çentiğin düzeltilmesi, tüm çelik kapının zımparalanması ve astarlanması hayati adımlardır. Bu aşamadaki iş miktarı, kapıların durumuna ve kapının yeni mi yoksa daha önce boyanmış mı olduğuna bağlıdır. Çelik kapı boyamak, araba boyamaya benzer. Kapıların cilasının bir araba kadar iyi olması gerekmese de, boyamadan sonra her çentik ve derin çizik vurgulanacaktır.

Çelik Kapı ve Çerçeveyi Onarmak Ezikler ve derin çizikler için oto kaporta dolgusu kullanın . Herhangi bir dolguyu uygulamadan önce, yapışmaya yardımcı olması için hasarlı bölgeyi 80-100 kumlu zımpara kağıdı ile zımparalayın. Kaporta dolgusunu üreticinin talimatlarına göre karıştırın ve hasarlı alanı biraz fazla doldurmaya çalışın.

Dolgunun tamamen kurumasını bekleyin, ardından zımparalamaya başlayın ve çevredeki alanla düzleştirin.

Bir titreşim zımpara ya da hurma zımpara geniş alanlarda kullanılabilir. Küçük onarımlar, sert bir zımpara bloğu ve zımpara kağıdı kullanılarak elle zımparalanabilir.

Fazla dolgunun çoğunu çıkarmak için 100 tane zımpara kağıdı ile başlayın. Çok fazla zımpara yapmamaya dikkat edin. 150 kumlu zımpara kağıdı ile zımparalamaya devam edin, ardından 220 kum veya daha ince zımpara ile bitirin. Ruff kenarları veya derin çizikler olup olmadığını kontrol etmek için onarılan alanı parmaklarınızla hissedin.

Onarımdaki herhangi bir kusuru vurgulamak için az miktarda astar püskürtün, bir aerosol astar harika çalışır. Onarım yüzeyle aynı hizaya gelene ve astarlamadan sonra görünmeyene kadar doldurmaya ve zımparalamaya devam edin.

Çelik Kapı Boyama Ustası Hizmeti Ahşap çerçeveyi onarmak için aynı oto kaporta dolgusu kullanılabilir.

Ahşabın onarımı temelde çelik kapı ile aynıdır. Soyulan boya veya çürümüş ahşap dahil tüm gevşek malzemeleri çıkarın. Yüzeyi pürüzlendirmek için onarımın etrafındaki alanı 80 kumlu zımpara kağıdı ile zımparalayın . 1/2 inç derinliğin üzerindeyse onarımı katmanlar halinde yapın. Çelik kapı ile aynı şekilde kumu bitirin.

Çelik Kapı Boyama Ustası Hizmeti – Bitirme Zımparalama

Çelik bir kapıyı boyarken zımparalama çok önemli bir adımdır. Tüm onarımlar tamamlandıktan sonra, tüm kapının hafifçe zımparalanması gerekecektir. Bunun yeni ve önceden boyanmış çelik kapılarda yapılması gerekiyor. 120-150 kumlu zımpara kağıdı veya orta incelikte zımpara süngeri kullanın.

Derin çiziklere neden olmadan yüzeyi pürüzlendirmek için yeni çelik kapıların zımparalanması gerekir. Fırça izlerini veya boya damlalarını gidermek veya azaltmak için önceden boyanmış kapılar zımparalanabilir. Zımparalamadan sonra tüm kapıyı yapışkan bir bezle silin.

Şimdi çerçeveyi zımparalamak için iyi bir zaman. Yeni astarlanmış çerçeveler orta incelikte zımpara süngeri ile elle zımparalanmalıdır. Önceden boyanmış çerçeveler, iyi durumdaysa elle zımparalanabilir veya gevşek boyayı ve ağır boya kenarlarını çıkarmak için bir avuç içi zımpara ile elektrikli zımparalanabilir.

Çelik kapı Boyası, Çelik kapı Boyama yorumları, Dış kapı boya renkleri, Paslı çelik kapı Boyama ustası hizmeti, Kapı boyama maliyeti, fiyatı.
Çelik kapı Boyası, Çelik kapı Boyama yorumları, Dış kapı boya renkleri, Paslı çelik kapı Boyama ustası hizmeti, Kapı boyama maliyeti, fiyatı.

Bir Çelik Kapının ve Ahşap Çerçevenin

Astarlanması Yeni kapıların boyamadan önce evrensel bir çabuk kuruyan yağ bazlı astar ile astarlanması gerektiği deneyimim oldu . Bu özellikle ahşap çerçeve için geçerlidir.

Daha önce boyanmış kapılar ve çerçeveler, yalnızca son boya türü farklıysa veya önceki cila kötü durumdaysa astarlanmalıdır. Akrilik boyalar, yağ bazlı boyaların üzerine astarlanmadan uygulanmamalıdır. Çerçevedeki tüm ham ahşabı ve açıkta kalan metalleri astarlayın.

Tüm astarlama ihtiyaçlarınız için evrensel bir hızlı kuruyan yağ bazlı astar kullanın. Kapıda bir aerosol astar kullanılabilir, aksi takdirde boyama ile aynı prosedürü kullanın. Son kat boyanın temeli olarak iyi bir astar seçin .

Şimdiye kadar yaptığınız tüm çalışmalara iyi bakmanın şimdi en iyi zamanı. Boyamaya başladıktan sonra hiçbir şeyi düzeltmek imkansız olacak. Çelik bir kapıyı boyamak zaman alıcı olabilir, ancak mümkün olduğunca mükemmel bir hazırlıkla, sonuç alternatifinden çok daha iyi olacaktır.

5) Çelik Kapı ve Yan Işıkların Boyanması

Boya uygulamak, çelik bir kapıyı boyamanın en tatmin edici kısmıdır, minimum bir kat astar ve iki kat son kat planlayın. Fırçalama, yuvarlama veya püskürtme olarak seçebileceğiniz üç uygulama yönteminiz vardır.

  • Çelik Kapıların Fırçalanması – Muhtemelen en az alet yatırımı gerektiren bir çelik kapıyı boyamanın en popüler yolu. Bu yöntemle gerçekten pürüzsüz bir yüzey elde etmek zordur, iyi bir profesyonel boya fırçası kullanırsanız daha kolaydır .
  • Bir Çelik Kapıyı Yuvarlamak – Asgari bir alet yatırımı gerektiren, ustalaşmak için kolay bir yöntem. Doğru boyuttaki silindir çerçevesi ve kısa şekerleme silindiri kapağı ile mükemmel kontrol mümkündür . Finiş, çoğu durumda fırçalamaktan daha iyi, silindir kapağından ince ve eşit bir dokuya sahip olacaktır.
  • Çelik Kapıya Püskürtme – Gerçekten pürüzsüz bir yüzey istiyorsanız, gitmenin tek yolu bir boya püskürtücü kullanmaktır. Bu yöntem, en büyük araç ve zaman yatırımını gerektirir. Ayrıca, bu ekipmanı kullanma konusunda biraz deneyim şarttır.

En iyi bitiş, püskürtmedir; ya bir ile havasız püskürtme tabancasının veya püskürtücü ancak çelik kapı rulo veya fırçalanabilir. Haddeleme, püskürtmeye harika bir alternatiftir ve çok tatmin edici bir sonuç verir.

Öte yandan, fırçalama, pürüzsüz yüzeyde fırça izleri üretmek sorunlu olabilir. Çelik kapıları fırça ile boyamak, yükseltilmiş panelli kapılar için en uygunudur; düz kapılar püskürtülmeli veya yuvarlanmalıdır. Yeteneklerinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun uygulama yöntemini seçin.

Kapı Çerçevesini ve Yan Lambaları Boyamak

Boya katları arasında kapının kuruması beklenirken çerçeve boyanabilir. Tipik olarak, biri dış kısım ve diğeri iç kısım için olmak üzere iki farklı renk ve tipte boya kullanılır. Bir seferde bir renge konsantre olun.

Kapı boyama için çerçeveden çıkarılmışsa, iç renkle başlayın. Kapı takılıyken iç kısım en zor olanıdır. Aksi takdirde, dış renkle başlayın, böylece kapı daha erken bitmiş görünecektir.

Önce üst kısmı, başlığı boyamaya başlayın ve ardından her seferinde bir taraf aşağı doğru çalışın. Hava sıyırma takılı bırakılmışsa, hava sıyırma işlemini korumak için bir kalkan görevi görmesi için 6 inçlik bir alçıpan bıçağı kullanın. Bıçağı hava sıyırma ve çerçeve arasına sokmanız yeterlidir. Fırçalarken aşağı doğru hareket ettirin. Boya birikmesini önlemek için fırçalarken bıçağı birkaç kez silerek temizleyin.

Kapı menteşeleri ve karşılık levha(lar) maskeleme bandı ile dikkatlice kapatılarak veya kapı boyama için sökülmüşse çıkartılarak korunabilir.

Park lambaları tipik olarak bir fırça ile boyanır ancak uygun maskeleme ile püskürtülebilir. Seçtiğiniz yöntem, istediğiniz nihai sonuca ve bir boya püskürtücüyle olan becerinize bağlıdır.

Çelik Kapı Boyama İpuçları

Çelik bir kapıyı boyamak çoğu ev sahibi için kolay bir proje olsa da, finişin uzun ömürlü olmasını ve daha erken bitirme ihtiyacını büyük ölçüde etkileyebilecek birkaç husus vardır. Düzgün bir şekilde tamamlanırsa, çelik bir kapının boyanması 8-10 yıl boyunca yapılmamalıdır.

  • Seçtiğiniz renk, boyanın ne kadar süreceğini etkiler. Koyu renkler daha çabuk solacaktır. En kötü renk kırmızıdır. Ön kapı dramatik bir ifade için harika bir yer olsa da, koyu veya kırmızı bir rengin çok daha kısa sürede yeniden boyanması gerekecektir.
  • Güneşe maruz kalma da finişin daha hızlı solmasına neden olur. Direkt güneş ışığına maruz kaldığında çelik kapılar oldukça ısınabilir. Doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında, kahverengi bir ipucu olan daha açık renkler daha uzun süre dayanır.
  • Fırtına kapıları bir sera görevi görebilir. Isıyı hapsediyor ve erken boya arızasına neden oluyor. Bu ısıyı havalandırmak için üst fırtına kapısı penceresini açık bırakmayı deneyin.
  • %100 Akrilik boyalar, çelik bir kapı üzerinde kullanıldığında geleneksel yağ bazlı boyaları gerçekleştirecektir . En kaliteli dış cephe akrilik ev boyası güneş ışığının etkilerine karşı daha dayanıklıdır.
  • Kurulumdan önce tekme plakasını küçük bir kalafat boncuğu ile kapatın. Bu bir conta görevi görecek ve tekme plakasının arkasında nemin birikmesini önleyecektir. Nem, boyanın bozulmasına ve çeliğin paslanmasına neden olur.
Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası