Çatı Temizleme Hizmeti

Düzenli çatı temizliği çatının kiremit ve kiremitlerinin ömrünü korur, zararlı yosunları, kum tanelerini, kiri, yosunu ve kurumu giderir ve aynı zamanda çatının rengini eski haline getirir. Çatı yıkama, özellikle nemli bölgelerdeki evler için veya herhangi bir büyük sahil veya sahil mülkünün yakınında bulunanlar için hayati önem taşır, çünkü yakındaki bir plajdan gelen kum ve kum, bir çatının kuytularına ve çatlaklarına yerleşerek ciddi hasara neden olabilir.

Çatı Temizleme Kendinizin Yapabileceği Bir İş Değildir

Asla bir basınçlı yıkayıcı kiralayabileceğinizi ve çatı yıkamayı kendi başınıza yönetebileceğinizi düşünmeyin. Bir evin çatısını düzgün bir şekilde temizlemenin bir kendin yap işi olmamasının birçok nedeni vardır; bu nedenlerden birkaçını burada not edin:

 • Bir çatıda dengede kalmaya çalışmak başlı başına tehlikelidir; Eğimli ve kaygan bir yüzeyde dururken beceriksiz ve güçlü bir basınçlı yıkayıcıyı yönetmeye çalışmak, çatı kaplama konusunda deneyimli olmayanlar için çok zor ve neredeyse imkansızdır. Çatıdan düşmek ölüm olmasa bile ciddi yaralanmalara neden olabilir.
 • Bir merdiven üzerinde dengelemek de zor olsa da, elektrikli yıkayıcı ile biraz daha idare edilebilir olsa da, çatı kiremitlerini aşağıdan püskürtmek çivi ve zımba tellerini gevşetebilir. Bu zonaların şiddetli rüzgarlarda ve güçlü fırtınalarda gevşemesi daha olası olabilir! Alttan zona püskürtmek de tehlikeli ve rahatsız edici sıçramalara neden olabilir.
 • Düzgün ve kapsamlı bir çatı yıkama, çatı kiremitlerinin çatlakları ve yarıkları arasında gizlenmiş veya bu kiremitlerin koyu rengiyle gizlenmiş kir ve döküntülere ulaşmak için biraz beceri ve uzmanlık gerektirir. “ Çatı zona nasıl temizlenir ” videolarını izleyip çatı yıkama hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenemezsiniz! Profesyonel bir basınçlı yıkama müteahhidi, bir çatının bacaları, havalandırma delikleri, çakma ve benzeri diğer özelliklerin etrafını iyice ama bu alanlara zarar vermeden nasıl temizleyeceğini bilecektir.
 • Bir çatıyı yıkarken çok fazla basınç kullanmak, zona üzerindeki granülleri gevşeterek bu kiremitlerin ince ve kırılgan olmasına neden olabilir. Hatta eski ve gevşek zonaları gevşetebilir veya zonaları bir elektrikli yıkayıcıdan çok fazla basınç uygulayarak çatıdan üfleyebilirsiniz!
 • Profesyonel bir elektrikli yıkama yüklenicisi, kiremitleri kurutmadan ve hasara neden olmadan kiri ve kiri çözmek için çatıda kullanılacak doğru deterjanı veya yüzey aktif maddeyi bilecektir.

Tüm bu sebeplerden dolayı çatı yıkama işini profesyonel bir dış cephe temizlik firmasına ya da çatı yıkama ve temizliği konusunda tecrübeli birine bırakmak en doğrusudur.

Eski Çatılar En İyi Yumuşak Yıkama Sistemiyle Temizlenir

Yumuşak bir yıkama temizliği, belirli yüzey aktif maddelerin veya deterjanların uygulanmasıyla başlar. Bu temizleyiciler, bir evin çatısının çukurlarına ve gözeneklerine sızarak, çatı kiremitlerinin ve kiremitlerin alt kısımlarında ve ayrıca yanıp sönen ve diğer çatı malzemelerinin çevresinde çalışır. Yumuşak yıkama temizleyicileri nazik ama güçlüdür ve kalın kum, kiri, tozu, kiri, çamuru, kurumu ve bu tür diğer kalıntıları çözmeye çalışır.

Yumuşak yıkama sistemleri, kiri çıkarmak için düşük basınçlı durulama kullanır. Bu basınç, tipik olarak, püskürtme ağızlığına sahip bir bahçe hortumunun yarattığı kuvvetten sadece biraz daha güçlüdür. Düşük basınçlı yıkama, eski, kırılgan çatı kiremitlerini gevşetmez veya hasara neden olmaz ve hasarlı granülleri yüzeyleri boyunca yıkamaz. Profesyonel bir elektrikli yıkama yüklenicisi, yaşına ve temizlenmesi gereken kir miktarına bağlı olarak, çatınız için yumuşak bir yıkama temizliğinin tavsiye edilip edilmediğine karar verebilir.

Yosun ve Yosun Bir Evin Çatısına Zarar Veriyor

Yosun ve yosunlar özellikle bir evin çatısına zarar verir. Bu kirleticiler, çatı kiremitlerine ve çatı kağıdına karşı ekstra nem tutar; bu eklenen nem, zonaların yumuşamasına ve ufalanmasına neden olur ve çatı kaplama kağıdının yırtılmasına neden olarak su sızıntılarına neden olabilir.

Bir evin çatısındaki diğer döküntülerin aksine, yosun, yosun, küf ve küf zamanla büyümeye devam eder! Bu kirleticiler, bir evin çatı kiremitlerinin altında çalışabilir ve sonunda bu kiremitleri yayılmaya devam ettikçe yerinden çıkarabilir. Çatınızda yosun, yosun ve benzeri oluşumları görmezden gelebileceğinizi asla düşünmeyin, çünkü gerekli yıkamayı gözden kaçırmak çatının zarar görmesine ve tehlikeli iç su sızıntılarına neden olabilir.

Profesyonel Bir Çatı Temizleme Şirketiyle Çalışmak Evinize Yapılan Bir Yatırımdır

Düzenli, profesyonel çatı katı yıkaması, evinizin çatısının genel görünümünü eski haline getirecek, biriken kurum, kir, toz ve diğer kalıntıların yanı sıra çeşitli leke ve renk bozulması alanlarını ortadan kaldıracaktır. Çatı kiremitleri ve fayansları daha sonra taze ve canlı görünecek, böylece tüm eviniz daha temiz ve daha yeni görünecektir.

Yumuşak bir yıkama sistemi ayrıca standart bir hortum veya basınçlı yıkayıcı ile tipik olarak ulaşılamayan yosun, küf, yosun ve küfü de temizleyecektir. Yumuşak basınçlı yıkama sırasında kullanılan deterjanlar ve yüzey aktif maddeler, bir çatının tüm köşelerine ve çatlaklarına nüfuz ederek, kiremitlerin altında ve çatı saçaklarının çevresinde biriken kir ve kalıntıları çözmeyi amaçlar. Düşük basınçlı durulama, kiremitlerin üzerindeki gevşek kiremitleri veya granülleri soymaz ve yine de bu kiremitleri fırtına kalıntılarına zarar vermekten korur.

Kapsamlı bir güç yıkama, bir çatı yüzeyi boyunca hasar alanlarını da ortaya çıkarır. Bir evin çatısında, su lekeleri veya kurum ve kir katmanları altında gizlenmiş, yapısal onarım ihtiyacını gösteren yumuşak noktalar olabilir. Profesyonel bir temizlik, hasarlı alanları ortaya çıkarır, böylece onarımlar hemen yapılabilir, evin çerçevesi korunur ve çatı sızıntıları ve olası su hasarı önlenir.

Neden Bir Evin Çatısı Temizlenmeli?

Çatı temizleme maliyetiniz, evinizin tüm dış cephesinin elektrikli yıkanması gibi, evinizin yapısına ve durumuna yapılan bir yatırımdır. Her ev sahibi için ev basıncının düzenli olarak yıkanmasının neden iyi olduğuna dikkat edin:

 • Evin olukları, pencereleri, dış duvarları, havuz güvertesi ve dış beton ve döşeme taşlarının tutarlı temizliği, boyalı beton, tuğla duvarlar ve döşeme taşlarının rengini eski haline getirebilir ve dış pencerelerden göze hoş gelmeyen çizgileri ve kiri kaldırabilir. Düzenli temizlik daha sonra bir evin genel kaldırım çekiciliğini arttırır, bu yüzeylerin ve malzemelerin yeni ve iyi durumda görünmesini sağlar.
 • Bir evi elektrikle yıkamak, tıpkı bir çatıda olduğu gibi, gerekli onarım alanlarını ortaya çıkarır! Bir evin dış duvarlarını temizlemek, tuğladaki çatlakları veya alüminyum dış cephe kaplamasında yırtıkları ortaya çıkarabilirken, basınçlı yıkama beton yolları ve yürüyüş yolları da çatlakları, talaşları ve bu tür diğer hasarları ortaya çıkarabilir.
 • Birikmiş toz, kir, çamur, silt, kum ve pislik tuğla, beton ve teras taşlarını yumuşatabilir ve başka şekilde zarar verebilir. Kirli camlar zamanla incelir ve zayıflar. Bu malzemelerin düzenli olarak yıkanması, ömrünü uzatır ve aksi takdirde gereksiz onarım ihtiyacını azaltır.
 • Bir evin oluklarını yıkamak, tıkanmalara neden olan biriken kalıntıları ve kiri temizler. Tıkanan oluklar, yağmur suyunun yanlarına sıçramasına ve evin dış duvarlarına ve temeline zarar vermesine izin verir. Temiz oluklar, bu su hasarını önlemeye yardımcı olmak için tropik bölgelerde veya şiddetli, sık fırtınalara eğilimli bölgelerde özellikle önemlidir.

Neden yeni bir çatıyı temizlemelisiniz?

Herhangi bir yaştaki bir çatı, zararlı kurum, kum ve kir ile kaplanabilir ve yosunların ve diğer kirleticilerin çatı kiremitlerinin altında ve çevresinde büyümeye başlaması uzun sürmez. Bir çatının düzenli olarak elektrikle yıkanması, yaşı ne olursa olsun, durumunu ve görünümünü koruyacaktır.

Kil çatı kiremitlerini yıkayabilir misiniz?

Kil çatı kiremitleri, zarar verici kiri, kiri, alüvyonu ve bu tür diğer kalıntıları gidermek için düzenli olarak elektrikle yıkanmalıdır. Yumuşak bir yıkama temizliği, eski veya kırılgan kiremitler ve kalın kir ve kirle kaplı kil çatılar için mükemmel bir seçenektir.

Bir deterjan veya yüzey aktif madde çatı kiremitlerini ve kiremitleri kurutur mu?

Bir evin çatısı veya dış yüzeyleri için kullanılan bir deterjan veya yüzey aktif madde, zona veya fayansları kurutmaz. Çatı temizliğinde deneyimli profesyonel bir elektrikli yıkama yüklenicisi de bu tür temizleyicilerin tüm izlerini durulayacaktır, böylece evin çatısı temiz ve iyi durumda olur.

Çatı Temizleme Maliyeti Ne Kadardır?

 • Ulusal ortalama maliyet: 2700TL
 • Tipik fiyat aralığı: 3900 – 4250 TL. 
 • Aşırı düşük uç: 2600 TL 
 • Aşırı yüksek : 15000 TL.

Tipik bir çatı temizleme işi için büyük olasılıkla 3750 ila 8500 TL. arasında bir ödeme yapacaksınız . Ancak, bazı temizleme yöntemlerinin daha fazla zaman ve çalışma gerektirdiğini, dolayısıyla daha pahalıya mal olduklarını unutmayın. 

Çatınızın ihtiyaçlarına bağlı olarak, 10000 TL’ye kadar harcama yapmanız gerekebilir . Çatınız küçük, basit ve derinlemesine temizlik gerektirmiyorsa, paradan tasarruf etmeyi ve en düşük 2550 TL’ye  yakın harcama yapmayı bekleyebilirsiniz .

Ev Boyutuna Göre Çatı Temizleme Maliyeti

Çatı boyutu, çatı temizleme bütçenizin nasıl görüneceğinin en büyük göstergesidir. Çatı ne kadar büyük olursa, temizlenmesi o kadar uzun sürer ve saatlik işçilik oranlarında profesyonel bir çatı temizleyicisine o kadar çok borçlu olursunuz. 

Çatınızın boyutunu bilmiyor musunuz? Evinizin kare görüntülerine göre oldukça yakından tahmin edebilirsiniz. Yaklaşık çatı boyutunu bulmak için formül:

 • 1.5 x evin kare görüntüsü = Çatının kare görüntüsü

Çatınızın büyüklüğüne ilişkin bir basketbol sahası tahminine sahip olduğunuzda, tipik olarak metrekare başına 45 ila 75 aralığını veya metrekare başına 46 TL. ortalama oranını kullanarak çatı temizliğinin toplam maliyetini hesaplayabilirsiniz .

Aşağıdaki tablo, birkaç yaygın çatı boyutunun tipik maliyet aralığını göstermektedir. 

EV BOYUTU YAKLAŞIK ÇATI BOYUTU ORTALAMA TEMİZ ÇATI MALİYETİ (metrekare başına maliyet aralığına göre)
1.000 metre kare 1500 metrekare 3900 TL  – 10000 TL
1500 metrekare 2250 metre kare 6100 TL – 15000 TL.
2.000 metre kare 3000 metrekare 7650 TL –20500 TL.
2500 metre kare 3.750 metre kare 9700 TL  – 25500 TL
3000 metrekare 4500 metre kare 11750  TL  – 30600 TL

Diğer Maliyet Faktörleri

Nasıl bir çatınız var? Çatının ne tür bir temizliğe ihtiyacı var? Eviniz kaç katlı ve çatı yerden ne kadar yüksek?

Bütçenizin nasıl olması gerektiğine dair daha net bir fikir istiyorsanız, sadece çatının boyutunu değil, tüm bu bilgileri göz önünde bulundurmanız gerekir. Şimdi bu ek maliyet faktörleri hakkında ayrıntılara gireceğiz.

Profesyonel çatı ustaları temizlemek için çatınıza çıktığında, düzeltilmesi gereken başka sorunlar bulabilirler. Bu olası ek maliyetlere önceden hazırlanın, böylece planladığınızdan çok daha fazla para harcamazsınız.

Çatı Temizliği hakkında SSS

1. Bir çatıyı elektrikle yıkayabilir misiniz?

Çoğu profesyonel çatı ustası, yoğun basınç zona ve fayanslara zarar verebileceğinden veya gevşetebileceğinden, elektrikli yıkama çatılarını önermez. Bununla birlikte, metal çatılar sağlam ve güçlü yıkama için yeterince dayanıklıdır.

2. Kendi çatınızı temizleyebilir misiniz?

Hayır. En önemlisi, çatıya çıkmanız güvenli değil. Her zaman profesyonel çatı temizleyicileri kiralamanızın bir başka nedeni de, hırdavatçıdan satın alabileceğiniz kendin yap kitlerinden daha iyi ekipman ve temizlik ürünlerine erişimlerinin olmasıdır.

3. Çatınızı ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Her yıl en az bir kez çatı temizliği çatınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir. Çok yağışlı hava veya çatınızı kire, yosuna veya tuza maruz bırakan başka bir iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız, çatınızın daha sık temizlenmesi gerekebilir.

4. Çatınızdaki güneş panellerini temizlemeniz mi gerekiyor?

Kirli güneş panellerinin temiz olanlardan daha az verimli olduğu doğrudur, ancak genellikle onları temizleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur çünkü yağmur sizin için kiri ve kalıntıları yıkayacaktır.

Çok sık yağmur yağmayan çok kuru bir iklimde yaşıyorsanız, güneş panellerinizi ara sıra temizlemeniz gerekebilir. 

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası