Boyada Sabunlaşma nedir?

İç mekan veya dış mekan duvarlarınıza sabunlaşma mı oldu? Çözümü sizin için yazdık. Siz yapabilirsiniz yada boyacı ustasını arayabilirsiniz

Sabun yapımı değil. Aslında tam anlamıyla değil. Duvar boyalarındaki sabunlaşma, alkalinin yağa reaksiyona girmesinin bir sonucudur veya bu durumda, alkali yüzeyin hem yumuşak hem de yapışkan olan sabun benzeri bir madde oluşturan yağ bazlı kaplamalara reaksiyona girmesi – dokunması ve bakması esasen eğlenceli değildir. , favori çikolata parçalı kurabiyenizin aksine Bize güvenin.

boyada sabunlaşma ve çözümü

 

Sabunlaşma oldukça alkali olan yeni betonda yaygındır. Aşırı ve sürekli nem mevcudiyeti altında gelişecek ve boyanın kısa sürede bozulmasına neden olacaktır. Yukarıda gördüğünüz gibi beneklerle başlar ve sonra yumuşar, boyanın yapışmasını ve rengini kaybetmesini tetikler.

Şimdi, süreci teknik olarak ele alırken bizi affedin. Sıkı durun, Kendin Yapçılar. Sabunlaşmanın bu  ayrıntılı açıklamasından yola çıkarak , boya sabunlaştırmanın etki mekanizması, duvarlarımızın kasıtlı olarak sabunlanmasını istemediğimiz dışında, herhangi bir sabunlaştırma işlemiyle aynıdır.

Alkalin koşullar altında, hidroksit (OH  ) iyonlarının konsantrasyonu yüksektir. Bu iyonlar, karboksilat iyonları (R-CO  ) oluşturmak için ester bağlarına (R-CO 2 -R ‘) saldırır.) ve alkoller (HO-R ‘). Bu kimyasal dönüşüm, büyük molekülleri daha küçük bileşenlere ayırır ve esterlerden daha polar olan moleküller üretir.

Ve işte boyanın köpüklü hale gelmesinin ve şiddetli yağmurda kolayca çıkarılmasının nedeni budur, çünkü polar bileşenler su molekülleri ile etkileşime girmeye meyillidir, boya karışımını suda daha çözünür hale getirir ve boyanın yüzeye yapışma kabiliyetini zayıflatır.

Problemini yıka

boyada sabunlaşma ve çözümü

 

Sabunlaşma sürecini duvarınızı işgal ettikten sonra durdurmanın bir yolu yoktur. Şimdi yapılacak tek şey, en güvenilir kazıyıcınızı kullanarak tüm boya filmini duvardan soyup sıyırmaktır. Yüzeyi iyice temizleyin ve kalıntıları yıkayın.

Mümkünse, boya ve kiri kolayca çıkarmak için yüksek basınçlı bir yıkayıcı kullanın. Arkanıza yaslanın ve yüzeyin kurumasını bekleyin. Eski  ve yeni  beton için bu yönergeleri izleyerek yüzeyi uygun şekilde hazırlayın  ve ardından yeniden boyamaya devam edin.

Son bir şey, bir sonraki beton boya işinizde yağ bazlı ürünlerden kaçınmayı unutmayın, çünkü bu yalnızca sorunun yeniden ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Acil boyama sorunu sorularınız mı var? Teknik ekibimizle konuşmaktan çekinmeyin! Sorularınızı boyaciustasihizmeti@gmail.com adresine gönderin veya bire bir görüşme için hemen bizi arayın.

Rate this post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post