Boya ve Parlaklık

Boya ve Parlaklık ilişkisini kendi başınıza yaptığınız boyalarda yakalayamazsınız. Parlak ve ışıl ışıl mekanlar için İstanbul Boya Ustası.

Boyama projeniz için hangi parlaklık seviyesini seçeceğinizi bilmek son derece önemlidir. İlk başta zor olsa da, doğru parlaklığı seçmek boyama projenizde size yardımcı olacak ve evinizi görsel olarak çekici hale getirecektir. ‘Parlak’ terimine aşina olmayanlarınız için, her şey parlaklık ile ilgili . Parlaklık, boya yüzeyine ne kadar ışık çarptığından dolayı oluşan ışıltıdır. Yüzeyin ‘parlak’ olması için çok pürüzsüz ve cam gibi olması gerekir. Örneğin, düz veya az parlak bir boya kuruduktan sonra pürüzlü bir yüzeye sahip olur. Işık o yüzeye farklı yönlerde yansıdığında, göze düz görünecektir. Diğer bir deyişle, parlaklık seviyesi, evinizin görsel çekiciliği üzerinde büyük bir etkisi olacağı için önemlidir.

Parlaklık Düzeyi Önemi

Daha önce de belirtildiği gibi, boyama projeniz için hangi parlaklık seviyesini seçeceğinizi bilmek, boyama projeleriniz için her zaman kullanışlı olacaktır. Parlaklık sadece görünümü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda çok kullanışlıdır. Bu, parlaklığı artırmanın leke, ovalama ve neme dayanıklı boyalar dahil olmak üzere boyanın dayanıklılığını artırdığı anlamına gelir. Parlaklık tüm bu iyi özellikleri yaratsa da, bazı dezavantajları vardır. En büyük dezavantajı, parlaklık seviyesi ne kadar yüksekse, o kadar fazla kusur ve kusurun vurgulanmasıdır. Parlaklık seviyesi ile ilgili bir diğer detay ise renk algısıdır.. Farklı bir parlaklığa sahip olan aynı renk, farklı bir renk olarak görünecektir. Daha yüksek parlak bir boya kullanan renk, daha düşük parlak bir boyada aynı renge göre büyük olasılıkla daha parlak ve daha zengin görünecektir. Bence bu, parlaklık seviyesini bilmenin ne kadar önemli olduğunu söylemeli.

Parlak Boya Kaplamaları

Bilmeniz gereken birçok boya var ve birçoğu şeffaf. Parlaklık, bir boyanın parlaklığını ifade eder. Daha derine dalalım! 

  1. Parlak boya: Duvarları boyamak için parlak boya, kusurları vurgulayacağı için ideal değildir. Bununla birlikte, dolaplar, kapılar ve herhangi bir ince iş için kullanmak harikadır.
  2. Yarı Parlak boya: Bu tür bir parlaklık, iç mekan boyaması için şiddetle tavsiye edilir. Bunun nedeni, daha ince, dayanıklı ve leke tutmaz olmasıdır. Çocuk oyun alanları, mutfak ve banyo duvarlarında kullanmak harikadır.
  3. Saten boya: Bu tip boya cilası duvar boyası için kadifedir. Yarı parlak boyadan daha az parlaktır, bu nedenle düz ve parlak görünecektir. Gerçekte ise, odadaki aydınlatmaya bağlıdır. Ayrıca son derece dayanıklı olduğu için mutfağınızda veya banyonuzda saten son kat boya kullanmalısınız.
  4. Yumurta kabuğu veya Düz boya: Bu boyaların her ikisi de en az miktarda parlaklık ve parlaklığa sahiptir. Herhangi bir duvar kusurunu gizliyorsanız, bunlar iyi bir seçimdir. Yumurta kabuğu veya Düz boya, duvarlar veya tavanlar için en iyisidir. İdeali,  değil gereken boya türleri gibi, mutfak ve banyodaki için bunları kullanmak en doğrusudur.

 

Duvarları Karşılaştırın ve Kontrast Yapın
  • Saten ve Düz boya: Saten boya, yumurta kabuğu boyadan biraz daha yüksek bir parlaklığa sahiptir. Düz boyalardan farklı olarak daha sıcaktır ve görünümlerinde daha fazla derinlik sağlarlar. Saten boya ayrıca düz boyalara göre lekeye karşı daha dayanıklıdır. Düz boyalar duvarlarda veya tavanlarda kullanılırken, saten boya mutfak ve yatak odaları içindir.
  • Saten ve Yarı Parlak boya : Saten ve yarı parlak boya, en çok karşılaştırılan boyalardır, ancak yarı parlak, satenden çok daha fazla parlaklığa sahiptir. Bu, temel olarak pencerelerden gelen ışığın yarı parlak boyadan saten ve yumurta kabuğu boyaya göre daha kolay sıçrayacağı anlamına gelir.
  • Yarı Parlak vs Parlak boya : Yarı parlak boyalar, parlak boyaya göre görünüm olarak biraz daha parlaktır. Ayrıca yarı parlak, parlak boyalara göre daha az yansıtıcıdır. Yarı parlak ve parlak boyaların temizlenmesi daha kolaydır ve dolaplarda ve kapılarda kullanılır. Böylece kir ve yağa maruz kalırlar. Parlak boya, yüzey kusurlarını vurgular ve yarı parlak boyanın temizlenmesi kolaydır.
  • Düz ve Mat boya: Düz boya, diğer tüm boyalardan daha fazla pigment içerir. Kapatıcı boya veya mat boya olarak bilinir. Yansıtıcı değildir, yani boyanın kendisine yöneltilen ışığı emeceği anlamına gelir. Düz boyanın uygulanması diğer cilalara göre daha kolaydır ve bütçeye bağlı olarak diğerlerinden daha ucuz bir seçenektir.
Hazırlıklı Olmak

Herhangi bir boyama projesine başlamadan önce daima duvarlarınızı hazırlamalısınız. Bu, duvarlarınızı sabun ve su ile temizlemek anlamına gelir. Temiz bir yüzeyin boyanması her zaman kirli olandan daha kolay olacaktır. Ayrıca, fark ettiğiniz tüm delikleri doğru dolgu ile doldurun. Pürüzsüz bir yüzey sağlamak için duvarlarınızı da zımparalamanız gerekir! Doğru boyama malzemeleri ve araçları olmadan bunların hiçbiri mümkün olmazdı. Buna boya fırçaları, boya ruloları, tepsiler ve çok daha fazlası dahildir.

Evin içini boyamayı düşünüyorsanız ancak işi kendiniz yapmak istemiyorsanız, iç boyacı ustalarımızın yardım etmesine izin verin! Kararsız olsanız bile, profesyonel ev boyacıları aklınıza takılan herhangi bir sorun veya sorunuz için size yardımcı olabilir.

Söz konusu işi, kendi başınıza yapmak için çok fazla zaman ve enerji gerektiriyor gibi görünüyorsa, ÜCRETSİZ fiyat teklifi için bizi arayın veya boyaciustasihizmeti@gmail.com adresine e-posta gönderin.

Rate this post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post