Boya Markası Maliyeti Etkiler mi?

Tüm boyaların eşit yaratıldığı, boya endüstrisinde yaygın bir yanılgıdır. Ancak bu gerçeklerden daha fazla olamaz. Piyasada bulunan boya ürünlerinin kalitesi ve maliyetinde geniş bir yelpaze vardır ve kullandığınız ürün projenizin maliyetini büyük ölçüde etkileyebilir. 

Bu, evinizin dış cephesini boyamanın ne kadara mal olacağını belirlerken önemli bir faktördür. Örneğin; Ekonomik boyaların maliyeti galon başına daha düşük olacaktır, ancak genellikle doğru kaplama ve kalınlığı elde etmek için daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. 

Çizgi üstü bir boya teneke başına daha yüksek bir fiyatı olacak, ancak çok daha üstün kapsama ve uzun ömür sağlayacaklar. Bu nedenle, bir ekonomik boya size para kazandıracak, ancak daha kısa sürede yeniden boyayacaksınız, hatta en üst boyanın maliyeti daha ön plana çıkacak, ancak önemli ölçüde daha uzun sürecek.

Boyamaya Maliyet Katan Faktörler
  1. Evde kaç renk var?  Bir evde kullanılan her renk için, boyacılar veya boya yeni rengi sunmadan önce tüm ekipmanlarını temizlemelidir. Ek renkler ayrıca daha fazla maskeleme gerektiği anlamına gelir ve bu da işçiliği ve malzemeleri artırır. Çoğu şirket, izin verdikleri standart sayıda renge sahiptir ve ardından her ek renk için renk başına bir ücret alır. Kişisel olarak 4 renge kadar izin veriyoruz ve ardından dörtten fazla her ek renk için 1200 TL. / renk alıyoruz.
  2. Kaç pencerenin maskelenmesi gerekiyor? Maskeleme, herhangi bir boya projesinin büyük bir parçasıdır ve genellikle gözden kaçar. Plastik ve kağıt her işte önemli miktarda eklenir ve boyamaya hazırlanmak çok zaman alır. Pencereleri temiz tutmak ve korumak için her pencerenin maskeleme filmiyle tamamen maskelenmesi gerekir.
  3. Ahşap pencereleriniz var mı? Vinil veya fiberglas pencerelerin aksine ahşap pencereler, boyama söz konusu olduğunda biraz daha fazla TLC gerektirir. Her pencereye yağ bazlı bir astar uygulanmalı ve daha sonra elle boyanmalıdır. Sahip olduğunuz ahşap pencere sayısına bağlı olarak, projenize eklenen 1500-2000 TL. arasında herhangi bir yerde görmeyi bekleyebilirsiniz.
  4. Etrafta çalışmak için zorlu bir çevre düzenlemesi var mı? Eğimli araziye inşa edilmiş üç katlı yürüyüş yolları ve evler, son derece zorlu erişim sorunlarına sahip olabilir. Eviniz ek ekipman veya güvenlik önlemleri gerektiriyorsa, çoğu boyacı ek bir maliyet ekleyecektir.
  5. Ev ne kadar uzun? Tahmin edebileceğiniz gibi, 95 metre kare bir evi boyamak, 3 metrelik bir evi boyamaktan daha zordur. 3 katlı evleri boyamak için gerekli olan merdivenler daha büyük, daha ağır ve kullanımı daha tehlikelidir. Tipik olarak, 3 katlı bir evi boyarken, boyama işinin harika görünmesini sağlamak için birden fazla merdivenin kurulması ve hızla taşınması gerekir.
  6. İş ne kadar ayrıntılı? Bu, ne kadar kesim ve kaç rengin mevcut olduğu ile örtüşüyor ama bu şekilde düşünün; büyük boş bir duvarı boyamak, çok sayıda şekil, dönüş ve kesit içeren bir şeyi boyamaktan daha kolaydır.
  7. Boyanan alt tabaka nedir? Alt tabaka, evinizin yanında olduğu malzemedir. Orada çok çeşitli alt tabakalar var, ancak birkaç örnek sedir kaplama, sert tahta, MDF, sıva ve tuğla olabilir. Alt tabaka, projenizde ne kadar boya kullanılacağını belirleyecektir. Örneğin; ham tuğla, önceki boyalı tuğladan daha fazla boya kullanacaktır. Bunun nedeni, tuğlanın oldukça gözenekli olmasıdır, bu yüzden onu ilk kez boyadığınızda, o boyanın çoğunu emecek ve bu da eşit bir kaplama elde etmek için daha da fazla boya kullanma ihtiyacı doğuracaktır. Sıva bu şekilde tuğlaya benzer, ancak aslında tuğladan daha fazla boya emecektir. Daha fazla boya, sıva, beton ve tuğlaya ihtiyaç duymanın yanı sıra, boyayı yüzeye bastırmak ve uygun yapışma ve dayanıklılığı sağlamak için bir arka rulo da gerektirir.
  8. Kapı önü veya çit boyama dahil mi? Kapı önü ve çitinizin, evinizin boyanmasıyla birlikte boyanmasını istediğinizde bunlara tam hizmet projeleri diyoruz. Güvertenizin veya çitinizin boyutuna ve durumuna bağlı olarak, ek bir toplam maliyete bakacaksınız.
  9. Değiştirilmesi gereken ahşap var mı? Ahşap işleri, genel boya projenizin maliyetini önemli ölçüde değiştirebilecek başka bir faktördür. Dış cephe kaplaması ve döşeme tahtaları arızalandığında, değiştirilmeleri gerekir. Bir evin bakımı yıllar boyunca düzgün bir şekilde yapılmamışsa, ahşap işleri hızla artabilir, bu nedenle her zaman çürümüş tahtaların üzerinde kalmanızı ve bunları mümkün olduğunca çabuk değiştirmenizi veya mühürlemenizi öneririz. Tüm boya şirketleri ahşap değiştirme hizmeti sağlamaz, bu nedenle onaylamak için doğrudan boyacınıza danışın. Ahşap değişimine ihtiyaç duyan çoğu müşteri, bu iş için ek olarak 1600-4500 TL daha görecektir. Tam yeniden tarafların tamamen farklı bir fiyat noktasına sahip olduğunu unutmayın.
  10. Evde kurşun boya var mı? Kurşunlu boyanın ek maliyetine girmeden önce, boyacınıza kurşun sertifikalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İstanbul’da kurşun sertifikalı çok az boya şirketi var, bu yüzden evinize liderlik edecek bir boyacı seçmek söz konusu olduğunda araştırma yapıyor musunuz? 1978’den önce, kurşun boya hala konutlarda kullanılıyordu. Açıkçası, o zamanlar bilmediğimiz şey, kurşun boyanın toksik ve çocuklar ve hayvanlar için potansiyel olarak zararlı olduğuydu. Bunu akılda tutarak, bir kurşun evi boyarken en önemli şey kontrol altına almaktır. Kurşun boya, timsah derisine benzeyen, evin alt tabakasını çatırdatmaya ve patlamaya meyillidir. Bu, evi hazırlamak için içeri girip bu alanları kazımaya başladığınızda, epeyce kurşun boya parçasına sahip olacağınız anlamına gelir. Kurşun boyanın ele alınması söz konusu olduğunda, bunları plastik olarak toplamak ve uygun şekilde atmak temel güvenlik önlemidir. Ekstra kalın maskeleme plastiği, solunum maskeleri ve tulumlar, kurşun boyayla ilişkili ek maliyetlerden sadece birkaçıdır.
Ev Boyama için Ortalama Maliyet Nedir?

Gördüğünüz gibi, bir evin dış cephesini boyamanın ne kadara mal olacağını belirlerken bakılması gereken birçok öğe var. Sonuçta, her ev benzersizdir ve farklı unsurların ele alınması gerekecektir. Yine, çoğu proje için 15000 ila 24000 TL. arasında harcamayı beklemelisiniz. Bununla birlikte, evinizin şu anda hangi durumda olduğu hakkında iyi bir fikir edinmek ve oradan beklentiler belirlemek için evinizin etrafında bir yürüyüş yapmanızı öneririz.

Evinizin dış cephesini boyamanın ne kadara mal olacağı hakkında sorularınız varsa, doğru bir teklifte bulunmanızı ve oradan yola çıkmanızı tavsiye ederiz. Detaylı bilgi için 0216 449 94 01 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası