Alçıpanı önce onarıp sonra boya

Böylece evinize yeni bir boya rengiyle yepyeni bir görünüm kazandırmaya karar verdiniz. Boyama, alanınızı anında güncellemenin muhtemelen en kolay ve en uygun maliyetli yolu olsa da, yeni boyayı hemen duvarlara yapıştırmak kadar basit değil. Kusursuz görünen ve sürmesi gereken kaliteli bir boya işinin anahtarı hazırlık çalışmasıdır. Daha spesifik olarak, boya uygulamaya başlamadan önce duvarlarınızın uygun şekilde onarıldığından emin olmanız gerekir. 

Boyamadan önce alçıpan nasıl onarılır

Asılı duran herhangi bir sanat eseri veya dekoratif eşyayı söktükten sonra duvarlarınızın durumuna yakından bakmak isteyeceksiniz. Genellikle, sadece günlük aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan birkaç küçük kusur bulacaksınız. Bu genellikle küçük ezikler, kabarcıklar, sıyrıklar, çivi patlamaları, asılı resimlerden kaynaklanan küçük delikler vb. gibi şeyleri içerir. Bununla birlikte, daha büyük delikler, kapı tokmaklarından kaynaklanan ezikler veya köşelerde kalafat çatlakları gibi biraz daha kapsamlı hasarınız olabilir.

Bazen bu kusurları ilk başta fark etmek zor olabilir, ancak düzeltmeden üzerlerini boyarsanız kesinlikle göreceksiniz. Hepsini aldığınızdan emin olmak için duvara bir yardımcı ışık tutabilir ve görülmesi zor noktaları vurgulamaya yardımcı olmak için yavaşça hareket ettirebilirsiniz. Bir nokta bulduğunuzda, bir kurşun kalemle (kalem veya işaretleyici değil!) daire içine alın, böylece tamir edilmesi gereken bir yer olduğunu anlarsınız. 

Alçıpan boyama için tamir etmenin ilk adımı, tüm bu delikleri, oyukları ve ölçüleri doldurmaktır. Küçük olanlar için oldukça hızlı ve kolay bir işlemdir. Önceden karıştırılmış bir alçı kullanın veya kendiniz karıştırın, alçıpan bileşimini pürüzsüz hale getirdiğinizden emin olarak gerekli alanları doldurun. Eşit şekilde doldurulduğundan emin olmak için iki kat kullanmak iyi bir fikirdir. Ardından, bileşiğin kurumasına izin verin ve pürüzsüz hale getirmek için zımpara kağıdı ile alanın üzerinden geçin. 

Daha büyük delikler için süreç biraz daha karmaşıktır. Deliğin çapı 6 inçten azsa, deliğin üzerine yapışkan bir alçıpan yama kullanabilir ve ardından üzerine bir alçıpan bileşiği tabakası uygulayabilirsiniz. Bileşiğin kurumasını bekleyin, ardından ikinci bir kat uygulayın. Kuruduktan sonra pürüzsüz bir yüzey elde etmek için hafifçe zımparalayabilirsiniz. 

Zımparalamayı bitirdikten sonra tozu süpürün ve tüm tozun gittiğinden emin olmak için duvarları nemli bir bezle silin. Duvarların kurumasına izin verin ve astar katınız için hazırsınız!

BOYAMADAN ÖNCE ALÇIPAN NASIL HAZIRLANIR

Boyanızı bozabilecek son toz parçacıklarından ekstra emin olmak için duvarları kuru bir mikrofiber bezle bir kez daha silmek iyi bir fikirdir. Astar katınızı uygulamadan hemen önce bu adımı yaptığınızdan emin olun. Ardından, astar kat uygulayın; normal boya ile yaptığınız gibi uygulayabilirsiniz. Düz bir kat aldığınızdan ve tamamen kurumasına izin verdiğinizden emin olun. 

Astar kuruduğunda, biraz daha zımparalanması gerekebilecek pürüzlü noktaları kontrol etmek için ellerinizi duvarlarda gezdirebilirsiniz. Duvarların pürüzsüz olduğundan emin olduktan sonra yeni boya renginize başlayabilirsiniz!

Duvarları kendi başınıza boyamak çok kötü görünmese de, bir sürü hazırlık işi var ve kendi başınıza yapmak zaman alabilir. İşi düzgün ve hızlı bir şekilde halletmek istiyorsanız, her şeyi sizin için halledecek profesyonel ressamlar kiralamak her zaman iyi bir fikirdir! Alçıpan ustası ve boya şirketinde tüm hazırlık ve boyama işlerini biz hallediyoruz. Kusursuz bir bitişe sahip olacaksın ve sadece bir gün içinde yepyeni bir mekana sahip olacaksın!

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası