Ahşap İç Kapı Boyaması

İster içeride ister dışarıda olsun, ahşap kapılar için yeni boya, evi değiştirmenin güzel bir yoludur. Zor bir proje gibi görünmüyor, ancak doğru yapıldığından emin olmak için zaman ayırmaya değer, özellikle de panelli kapılarda veya boyaması zor olabilecek detaylarda.

Ahşap kapınızı düzgün bir şekilde hazırlayıp boyamak için zaman ayırırsanız, proje çocuk oyuncağı olmalıdır.

Ahşap Kapıların Hazırlanması ve Boyanması

İlk adım, kapıyı yerinde mi yoksa menteşelerden mi boyayacağınıza karar vermektir. Kapıyı olduğu yerde bırakmak daha kolay görünüyor, ancak zemini korumanız ve havalandırmaya dikkat etmeniz gerekecek.

Kapıyı menteşelerden çıkarmak bir güçlük gibi görünebilir, ancak bir garajdaki iki testere tezgahındaki bir kapıyı boyamak inanılmaz derecede basittir. Her iki durumda da, kapıyı kullanıma hazır hale getirmek için birkaç temel hazırlık adımı vardır.

Kapıdaki kilitler gibi donanımı çıkarın. Menteşeler hala oradaysa, menteşelerin kapı ile boyanmaması için kenarların etrafına boyacı bandı uygulamak isteyeceksiniz. Önceki ev sahiplerinin donanımın etrafında bırakmış olabileceği boya birikintilerini zımparalayın.

Kapıyı temizleyin ve herhangi bir çatlak veya çukurluğu zımparalanabilir bir dolgu ile doldurun. Kapıyı 120 kumlu zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın; Bu, yüzeyi ilk katın daha iyi emilmesi için hazırlar, diyor.

Boya ve Araçları Seçme

Boyayı ve kullanacağınız araçları seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. Kapı içeride mi dışarıda mı? Bu, seçtiğiniz boya ve bitirme türünü belirleyecektir.

Boya kaplaması önemlidir. Yarı parlak veya parlaklığın temizlenmesi daha kolay olacaktır; yüksek parlaklık, temizlenmesi en kolay olanıdır ancak boya işinde ve kapıda kusurlar gösterir.

Durum için uygun bir boya seçin. Çoğu iç kapı için, iç mekan lateks boyası işe yarayacaktır. Kapıdaki mevcut boya yağ bazlı ise veya mevcut rengin üzerine önemli ölçüde farklı bir renk boyuyorsanız (örneğin, siyah üzerine beyaz veya tam tersi) bir astar kullanmak isteyeceksiniz. Ahşap kapıları beyaza boyamak ekstra kaplama gerektirebilir.

Kapınızda kullanacağınız araçları seçmek için, sahip olduğunuz kapı tipini göz önünde bulundurmalısınız. Düz bir kapınız varsa, onu duvarda yaptığınız gibi boyayın – bir boya rulosu ve kapıyı kapatmak için uzun, pürüzsüz, dikey vuruşlar kullanın.

Bununla birlikte, çoğu iç ahşap kapının panelleri vardır ve bu, onları doğru şekilde örtmek için biraz zor hale getirebilir. İç kapıları boyamak için en iyi rulo, muhtemelen tüm panel oluklarının ve kalıpların içine girmenize izin verecek kısadır.

Ahşap Kapı Boyamak

Herhangi bir şey yapmadan önce boyayacağınız alanın zeminine muşamba veya başka bir koruyucu damla bez koyun. Düz bir kapınız varsa, onu bir duvar gibi boyayın.

Kapıyı örtmek için bir boya rulosu ve uzun, düz, dikey vuruşlar kullanın. Bununla birlikte, çoğu iç ahşap kapının panelleri vardır ve bu, onları doğru şekilde örtmek için biraz zor hale getirebilir.

Kapı çıkarılmışsa, kapıyı duvar gibi bir fırça ile kenarlayarak başlayın. Ardından, kapının düz yüzeyine doğru dışarı doğru hareket ederek panellerin girintili kısımlarına (varsa) gidin. Yine, özellikle fırçadan silindire geçiş yapıyorsanız, kenarların karıştığından emin olun. Düz bir kapı ile damlama konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Kapağı ters çevirmeden ve diğer tarafı boyamadan önce boyanın tamamen kurumasını bekleyin.

Bir Kapıyı Yerinde Boyamak

Kapı Boyamayı kapıyı yerinde boyuyorsanız, menteşeleri ve yanlışlıkla boyamak istemediğiniz her şeyi örterek başlamanız gerektiğini açıklıyor.

Ardından, panellerin girintili bölgelerine bir fırça ile başlayın ve eşit bir kaplama elde etmek için tahıl ile çalışın. Tüm kenarların karıştığından emin olarak panel yüzlerine gidin. Ardından orta yüzeye gidin ve bir fırça veya rulo ile boyayın.

Kenarların görünmemesi için hem fırça darbelerini hem de silindir işaretlerini dikkatlice karıştırmak isteyeceksiniz. Bunu yaptıktan sonra, dış kapı çerçevesine gidin ve doldurun.

Boyanın kururken damlama izleri bırakabileceği kalın boya alanlarını izlemek isteyeceksiniz. Ayrıca, boyanın eşit şekilde kaplandığından emin olmak için panellerin kenarlarına dikkat edin. Hala menteşelerdeyken bir kapıyı boyamanın bir avantajı, her iki tarafı aynı anda boyayabilmenizdir.

İhtiyacınız Olacak Şeyler

  • Boyacı bandı
  • Zımpara kağıdı
  • Zımparalanabilir dolgu
  • Muşamba
  • Boya
  • Astar
  • Rulman
  • Boya fırçası

Eğer sizde Amerikan panel kapınızı, ahşap oda kapınızı, daire kapınızı, bahçe kapınızı, garaj kapınızı boyatmak istiyorsanız kapı boyama ustalarımızı 0216 449 94 01 numaralı telefondan hemen arayabilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın

Boyacı Ustası